|
A lisztérzékenység betegség veleszületett, azonban a kialakulása a korai gluténtartalmú étrend bevezetése után kb. lét és hérom éves kor körül a legjellemzőbb. A gyermekkor későbbi szakaszaiban lisztérzékenység egyaránt kialakulhat. Az erre utaló jelek: az alacsony termet, a kései nemi érés.
A lisztérzékenység (cöliália) örökletes, azaz genetikailag meghatározott betegség.
Amennyiben a családban van lisztérzékeny beteg, az esélye nagy hogy az utódoknál is megjelenjen a betegség. Az előfordulási arány elsőfokú rokonoknál lappangó formában 10%, aktív coeliakia esetén 2-3%. Egypetéjű ikrek között az előfordulás gyakorisága 75%-os mindkét gyermeknél.
A lisztérzékenység nem csupán a gyermekkorban kialakuló betegség lehet. Életkortól függetlenül bármikor megjelenhet, egészen idősebb korig. Ma már a felnőtt lisztérzékeny betegek vannak többségben.
A lisztérzékeny beteg emésztési diszkomforot érez, a jellemző haspuffadással, hasmenéssel. A lisztérzékeny tünetek a táplálék gluténtartalmának mennyiségétől és az étrendbe való beikatatásuk idejétől is függnek. A betegség lassan, fokozatosan alakul ki.
Cöliákia, azaz lisztérzékenység esetén a kalászos gabonákban található egyik fehérje a gliadinra adott immunválasz során a szervezet saját maga ellen termel anyagot, magát pusztítja a vékonybél, gyomort követő szakaszában. A folyamat során létrejövő mérgező anyag, pusztítja a vékonybél nyálhakártyáját, ezzel a tápanyagok felszívódását megakadályozza. Az autoimmun válasz a glutén fogyasztása esetén folymatosan fennáll, ezért a lisztérzékeny tünetek kizárólag a glutén mentes diétával szűnnek meg.
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.