|
A lisztérzékenység megjelenése genetikailag meghatározott, azonban a lisztérzékenység, glténérzékenység tüneteinek jelentkezéséhez a táplálékban elfogyasztott és jelenlévő glutén szükséges. Újszülötteknél az anyatejes táplálás miatt a gluténérzékenység még nem jelentkezik. A későbbiekben kétéves kor körül a legjellemzőbb a lisztérzékenység megjelenése az arra hajlamos gyermekeknél. Ekkor az étrend már nagy mennyiségben tartalmaz lisztes termékeket, glutént.
A lisztérzékenység tünetei hasmenés, puffadás formájában jelentkeznek. Természeresen felnőttkorban is kialakulhat a lisztérzéeknység. A betegek amennyiben kizárják étrendjükből a glutént tartalmazó élelmiszereket, a tünetek megszűnnek. A glutén érzékenység azonban életen át tartó betegség, tehát gluténtartalmú ételek fogyasztása esetén kiújulnak a tünetek.
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.