Kiváltó okok

A lisztérzékenység kiváltó oka

A lisztérzékenység megjelenése genetikailag meghatározott, azonban a lisztérzékenység, glténérzékenység tüneteinek jelentkezéséhez a táplálékban elfogyasztott és jelenlévő glutén szükséges. Újszülötteknél az anyatejes táplálás miatt a gluténérzékenység még nem jelentkezik. A későbbiekben kétéves kor körül a legjellemzőbb a lisztérzékenység megjelenése az arra hajlamos gyermekeknél. Ekkor az étrend már nagy mennyiségben tartalmaz lisztes termékeket, glutént.

A lisztérzékenység tünetei hasmenés, puffadás formájában jelentkeznek. Természeresen felnőttkorban is kialakulhat a lisztérzéeknység. A betegek amennyiben kizárják étrendjükből a glutént tartalmazó élelmiszereket, a tünetek megszűnnek. A glutén érzékenység azonban életen át tartó betegség, tehát gluténtartalmú ételek fogyasztása esetén kiújulnak a tünetek.

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK