|
A lisztérzékenység megjelenése genetikailag meghatározott, azonban a lisztérzékenység, glténérzékenység tüneteinek jelentkezéséhez a táplálékban elfogyasztott és jelenlévő glutén szükséges. Újszülötteknél az anyatejes táplálás miatt a gluténérzékenység még nem jelentkezik. A későbbiekben kétéves kor körül a legjellemzőbb a lisztérzékenység megjelenése az arra hajlamos gyermekeknél. Ekkor az étrend már nagy mennyiségben tartalmaz lisztes termékeket, glutént.
A lisztérzékenység tünetei hasmenés, puffadás formájában jelentkeznek. Természeresen felnőttkorban is kialakulhat a lisztérzéeknység. A betegek amennyiben kizárják étrendjükből a glutént tartalmazó élelmiszereket, a tünetek megszűnnek. A glutén érzékenység azonban életen át tartó betegség, tehát gluténtartalmú ételek fogyasztása esetén kiújulnak a tünetek.
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.