Ha egy mások által használt tusfürdő vagy testápoló valakinél bőrpírt vagy viszketést okoz, fel kell, hogy merüljön a vegyszer allergia gyanúja. Habár a vegyszer allergia kevésbé ismert, mint a pollen- vagy élelmiszerallergiák, mégis számos ember életét nehezíti meg. Modern világunkban ugyanis szinte mindenhol jelen vannak vegyszerek: az otthonunkban és a munkahelyünkön a tisztítószerek révén, de az élelmiszerekben és a kozmetikai termékekben is fellelhetőek.
Mi az a vegyszer allergia?
Mik lehetnek a vegyszer allergia okai?
Milyen termékek okozhatnak vegyszer allergiát?
Honnan ismerhető fel a vegyszer allergia, mik a tünetei?
Hogyan állapítható meg, hogy valakinél vegyszer allergia áll fent?
Van mód a vegyszer allergia kezelésére?
A vegyszer allergia egy fokozott immunrendszeri válasz reakciót jelent, amely akkor lép fel, ha a szervezet találkozik egy bizonyos vegyi anyaggal. Az immunrendszer feladata, hogy felismerje, kiszűrje és megsemmisítse a károsító anyagokat, legyen az akár kórokozó, tumorsejt vagy valamilyen méreganyag. Allergiák akkor fordulnak elő, ha az immunrendszer ilyenfajta működése sérül, és nem csupán a károsító, hanem az egyébként ártalmatlan anyagok ellen is válaszreakcióba kezd. A külvilág számos különböző anyaga ellen kialakulhat allergia, gyakori például az ételallergia, a pollenallergia vagy a fémallergia. Napjainkban egyre gyakoribbá kezd válni a vegyszer allergia is. Vegyszer allergia esetén az adott vegyi anyagot ítéli meg tévesen károsnak az immunrendszer, és védekezni kezd ellene.
A vegyszer allergia egyre növekvő probléma a modern társadalomban, hiszen a mindennapjainkban számtalan vegyi anyagot használunk. Gondoljunk például a kozmetikumokra, a mosószerekre vagy öblítőkre és a takarítószerekre. Ezek mind-mind olyan vegyi anyagok, amiket naponta többször is használunk, naponta többször is érintkezünk vele. Néhány embernél például a samponokban, kozmetikumokban és tisztítószerekben található vegyi anyagok allergiás bőrreakciókat válthatnak ki. Vegyszer allergia esetén ugyanis a szervezet elkezd védekezni ezekkel az anyagokkal szemben, ami zavaró és esetenként súlyos tüneteket is okozhat. Gyakori a vörös, viszkető vagy hámló bőrfelület ott, ahol az adott vegyi anyag (például egy kézkrém) érintkezett a bőrrel. A vegyszer allergia tünetei széles skálán mozognak, és gyakran nehéz felismerni, ezért részletes vizsgálatokra van szükség a diagnózis meghozatalához.
A vegyszerek jelenléte átszövi az életünket, vegyszer allergia esetén azonban mégis érdemes kerülni az allergiás reakciót kiváltó anyagokat. Fontos, hogy a vegyszer allergiával küzdők tudatosan válasszák meg a mindennapi életükben használt termékeket, és figyeljenek a megelőző intézkedésekre. Az allergiás reakciót okozó vegyi anyagok kerülésével vegyszer allergia esetén is teljes, minőségi és tünetmentes életet lehet élni. Már mindenki felépült, ön még mindig csak lábadozik és többször is beteg? Ha visszatérő légúti fertőzéstől szenved és a gyógyulás is elhúzódik, érdemes utána járnia, nincs-e légúti allergia a háttérben. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mit lehet tenni ilyen esetben.Kapcsolódó cikkünk
Gyakori betegeskedés, lassú felépülés hátterében allergia?
Akkor alakul ki vegyszer allergia, amikor az immunrendszer túlzott reakcióba kezd az egyébként ártalmatlan vegyi anyagokkal szemben. Az allergia kialakulásához többször is találkoznia kell a szervezetnek az adott anyaggal, ezért olyan termékek ellen jön létre a vegyszer allergia, amelyeknek újra és újra ki van téve a szervezet. Ilyenek például a tisztítószerek, a kölnivíz, a parfüm, a hajfestékek és az egyéb testápolási cikkek.
A kozmetikumok és testápolási termékek ugyanis rengeteg potenciális allergént tartalmaznak. Vegyszer allergia jöhet létre például az illatanyagok, a tartósítószerek és az antibakteriális szerek miatt, amiket a termékekhez adnak, hogy növeljék a szavatossági idejüket. A termékek sűrítéséhez, színezéséhez vagy a könnyebb kenhetőség miatt hozzáadott anyagok is potenciális allergének. A tartós hajfestékekben és más hajápolási termékekben is találhatóak olyan vegyi anyagok, amelyek allergiás reakciót váltanak ki egyes embereknél. Számos körömápoló termék összetevője a formaldehidgyanta, ami szintén lehet a vegyszer allergia okozója.
A fenti termékekkel nagyrészt a bőrünk találkozik, ezért a legtöbb esetben bőrreakciót láthatunk. Ezt a bőrreakciót allergiás kontakt dermatitisznek is nevezik. A vegyszer allergia kialakulásában más allergiákhoz hasonlóan fontos szerepe van a genetikai hajlamnak. A vegyszer allergia hajlamosít más típusú allergiák megjelenésére is. A genetikai tényezők mellett a környezetnek is jelentős szerepe van a vegyszer allergia létrejöttében. Nem meglepő, hogy egyre gyakoribb a vegyszer allergia, hiszen egyre több helyen találhatóak vegyszerek, szinte elkerülhetetlen, hogy találkozzunk velük. Ha egy fogékony szervezet ismételten találkozik a vegyszer allergiát okozó anyaggal, létrejöhet a betegség.
Az előző bekezdésben bemutattuk, hogy melyek azok az anyagok, amik miatt létrejöhet a vegyszer allergia. Ezek az anyagok nagyon sok, mindannyiunk által napi szinten használt termékben megtalálhatóak. A legtöbben sosem olvassuk el, hogy milyen összetevőkből áll egy termék, és nem tudjuk pontosan, hogy mit kenünk a bőrünkre. Így nem is tudjuk meghatározni, hogy mi miatt alakulhatott ki a vegyszer allergia, ha észrevesszük a tüneteit. Amit viszont könnyebb meghatározni, hogy milyen típusú termékek használata váltja ki a vegyszer allergia tüneteit. Hogyha ezt megfigyeljük magunkon, utána már a konkrét komponenst is könnyebb lesz kideríteni. Az előző bekezdésben leírt, vegyszer allergiát okozó anyagok a következő termékekben lehetnek:
A vegyszer allergia tünetei általában elsőként a bőrön mutatkoznak meg. Ennek oka, hogy főként a bőrrel érintkeznek a fent felsorolt vegyszerek, másrészt a bőrön megjelenő tünetek kellően látványosak és zavaróak ahhoz, hogy felismerjük őket. A bőrtünetek gyakran 24-48 órával később jelennek meg, mint amikor érintkezett a bőr az adott vegyi anyaggal, de akár egy héttel később is kialakulhatnak. A tünetek azokon a bőrfelületeken jelentkeznek, amelyek hozzáértek az allergiát okozó anyaghoz. Ha például valamilyen arckrém okoz allergiát, jellemzően csak az arcon lesznek tünetek, de ha átkeni más testfelületre is az adott anyagot a páciens, akkor ott is allergiás reakciót válthat ki. A vegyszer allergia tünetei változóak lehetnek, de leggyakrabban a következőket tapasztalják a betegek:
Ha a szemet is éri a kozmetikum (például szemfestékek esetén), akkor a viszketés, könnyezés és a szemek vörössége hívhatja fel a figyelmet a vegyszer allergia fennállására. Általában csupán bőrtüneteket okoz a vegyszer allergia, de az allergén típusától függően akár légzőszervi, emésztőrendszeri vagy legsúlyosabb esetben anafilaxiás tünetek is megjelenhetnek. Az anafilaxia egy életveszélyes állapot és azonnali orvosi beavatkozást igényel! Allergiás a gyermekem? Ezt árulja el a vérvizsgálat - Gyermekgyógyászati KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Milyen orrcseppet használjunk allergia ellen? - Fül-Orr-Gége Központ
Keresztallergia kivizsgálás multiplex allergia teszttel - Allergia Központ
Asztma, pollenallergia vagy mindkettő? - Tüdő Központ
A vegyszer allergia kivizsgálása több lépésből áll, és részletes anamnézist, valamint különféle teszteket igényel. A cél nem csupán megállapítani a vegyszer allergia tényét, hanem kinyomozni, hogy pontosan melyik vegyi anyagok okozzák a tüneteket. Ehhez bőrpróbát, vérvételt vagy eliminációs/expozíciós teszteket kérhet az orvos. Az eliminációs tesztek során kerülni kell bizonyos vegyi anyagok használatát egy meghatározott időre, melynek során azt vizsgálják, hogy megszűnnek-e a tünetek. Az expozíciós tesztek során fokozatosan visszavezetik ezeket az anyagokat, hogy megfigyeljék a tünetek változását. Ezekkel a vizsgálatokkal pontosan meghatározhatóak, hogy melyik vegyi anyagok ellen alakult ki a vegyszer allergia.
A vegyszer allergia kezelése során az első és legfontosabb lépés az allergén azonosítása és kerülése. Az orvos javasolhatja például a hipoallergén kozmetikai termékek használatát, valamint a természetes tisztítószerek választását és az élelmiszerek alapos ellenőrzését. Érdemes átbogarászni a kozmetikai termékek címkéjét, hogy nem tartalmazzák-e pont azt az anyagot, amit kerülnie kell a páciensnek. Ha mégis kapcsolatba kerül a vegyszer allergia okozójával, mossa le bőrét szappannal és vízzel, amint lehet! Ha az allergén a kezén van, ne érintse meg a teste más részeit, amíg meg nem mosta a kezét. Segíthet, ha leveszi és kimossa azokat a ruhákat is, amelyek érintkezhettek az irritáló vegyi anyaggal.
Ha a vegyszer allergia zavaró bőrreakciót okoz, helyi kortikoszteroidokat és hidratáló krémeket javasolhatnak a gyulladás és a viszketés csökkentése érdekében. Súlyosabb reakció esetén gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. Az antihisztaminok, kortikoszteroidok és egyéb gyulladáscsökkentők is segíthetnek a tünetek enyhítésében.Téma szakértői
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.