Szénanátha

Szénanátha

Szerző: Allergiaközpont | Módosítva: 2024.11.06 10:30

A hétköznapi nyelvben „szénanáthaként” emlegetett allergiás nátha, szaknyelven rhinitis allergica leggyakrabban pollenekre (a virágok szaporító szervének hímivarsejtjei), penészre (gombafajta, mely megtalálható a természetben, illetve nyirkos, sötét zárt helyiségekben, mint pince vagy fürdőszoba), porra, állatszőrre, illetve egyéb más mikroszkopikus anyagokra adott allergiás reakció.

A szénanátha gyakori megbetegedés, mindkét nemnél bármely életkorban előfordulhat. Az allergiás nátha lehet szezonális (csak bizonyos hónapokban jelentkező) vagy egész évre kiterjedő, úgynevezett perenniális. Olyan légzőszervi megbetegedés, melyhez tipikus allergiás tünetek kapcsolódnak.

A légzőszerveket, így az orrot és a torkot is érintő megbetegedés akkor alakul ki, ha a levegőben, környezetében lévő allergént belélegzi. Az allergén egyébként egy ártalmatlan anyag, de a páciens szervezetében ellenanyag-termelést vált ki és az állapot orr és a torok nyálkahártyájának gyulladásával jár.

Szánanátha tünetei

Szénanátha vizsgálata

Szénanátha kezelése

Szezonális szénanátha

A szezonális szénanátha akkor jelentkezik, amikor a növények (fák, füvek, egyéb növények) virágoznak, pollenjüket szórják. Tavasszal a korán virágzó fák okoznak szénanáthát. Nyáron a füvek, gabonák, gyomok. Szénanáthát okozhatnak még gombák is azáltal, hogy spóráik a levegőbe kerülnek kora márciustól késő novemberig.

 

Perenniális (egész évben tartó) szénanátha

Az egész évben jelentkező szénanátha oka olyan anyag, mely jelenléte nem köthető évszakokhoz. Ilyen pl. a házipor, penész, állati szőr. Ezek az allergének megtalálhatóak párnákban, paplanokban, alsó ruházatban, drapériákban, függönyben, szőnyegben, bútorok kárpitjában. Nagyon gyakori, hogy az allergiás beteg nem egy, hanem több allergénre is érzékeny.

Szánanátha tüneteit mindenki ismeri

Az allergia az immunrendszer túlzott, „téves” reakciója, immunválasza a környezetünkben található egyébként ártalmatlan anyagokra. Ezeket az anyagokat (allergéneket) a szervezet idegenként ismeri fel, és védekezés során az immunrendszert aktiválja, amely többek között hisztamin felszabadulással jár. A hisztamin aztán duzzanatot, vörösséget, viszketést, váladékozást okoz az orrüregben, szemben és a légutakban. A duzzanat hivatott megakadályozni, hogy az allergén bekerüljön a szervezetbe, míg a váladékozás, tüsszögés a nyálkahártyán lévő allergén eltávolítását. Szénanáthás embernél hirtelen tüsszögés, orrfolyás, szemirritáció lép fel. A tünetek minden életkorban felléphetnek, azonban a leggyakoribb, hogy a 30. életév betöltése előtt kezdődnek.

A szénanátha jellemző tünetei

A por, a toll és állatszőr okozta allergiás nátha egész évben fennálló panaszokkal jár.

A tavasztól őszig tartó hónapokban különböző virágporok (pollenek) jelentenek veszélyt az arra érzékenyekre. Van, aki ezt az időszakot súlyos tünetekkel vészeli át, életminőséget is rontó panaszai vannak.

Orra lokalizálódó szénanátha tünetek

  • orrviszketés

  • orrfolyás (tiszta, átlátszó orrváladék), orrdugulás

  • tüsszögés

Torokra lokalizálódó szénanátha tünetek

  • torokkaparás

  • torokfájás

Szemre lokalizálódó szénanátha tünetek

  • szemviszketés

  • könnyezés

  • vörös szem

  • kötőhártya-gyulladás

Szénanáthát kiváltó allergének

Kapcsolódó cikkünk

Mit használjak szénanátha ellen?

A szénanátha, vagy másnéven allergiás rhinitisz tünetei nagyon hasonlítanak a megfázáskor jelentkező náthás tünetekre, ám ilyen esetben más típusú kezelésre van szükség. Dr. Tárnok Ildikó allergológus, tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy mit javasolt használni szénanátha ellen.

Szezonális szénanáthát okozó pollenek

  • tavaszi fák: mogyoró, éger, nyír

  • kora nyári füvek: lándzsás utifű, angolperje

  • csalán

  • késő nyári füvek: parlagfű, fekete üröm

Perenniális szénanáthát okozó egyéb allergének:

  • poratka

  • állati hámok: kutyaszőr, macskaszőr, liba- és kacsa toll

  • penészgombák

A szénanátha valódi okát, azaz, hogy egyesek miért lesznek allergiásak a fenti allergénekre, mások miért nem; illetve hogy ki miért lesz allergiás az egyik és nem a másik allergénre, nem tudjuk. A szénanátha kialakulásában - ahogy az allergia kialakulásában - nagyon sok tényező játszik közre: a genetikától a környezetszennyezésig.

Genetika

A szénanátha a lakosság 10-15%-át érinti, ezzel a leggyakoribb allergiás megbetegedés. Ami ismert, hogy az allergiás hajlam örökölhető, illetve, hogy a más allergiás megbetegedésben (asztma, ekcéma, ételallergia) szenvedőknél szintén gyakoribb a szénanátha előfordulása.

Időjárás

Az időjárás nagyon befolyásolja a pollenek felszabadulását, és levegőben kialakuló koncentrációját. A pollenkoncentráció általában magasabb száraz, meleg időben, míg alacsonyabb reggel, illetve eső esetén. A szénanátha tüneteinek súlyossága ezt a koncentrációváltozást tükrözi vissza.

Szénanátha vizsgálata

Szakorvosi vizit

A tünetek jelentkezésének idejét ha behatároljuk, nagyban segít leszűkíteni a szóba jöhető allergének listáját. Az allergia pontos meghatározáshoz lehet bőrtesztet, vérvizsgálatot végezni.

Prick-teszt

A bőrteszt során a bőr felszínére cseppentik az allergént, majd kis karcolással segítik annak bőrbe való bejutását. Azon csepp alatt és körül, melyre az illető allergiás, duzzanat és vörösség alakul ki amellett, hogy viszketés jelentkezik. Ha a bőrteszt valami miatt nem kivitelezhető, vagy nem javasolt, vérvizsgálatot lehet végezni.

IgE-szint mérés

A vizsgálat alkalmával a vérben keringő antitestek szintjét határozzák meg. Ha ez emelkedett, az allergia megléte bizonyított. Emellett létezik már az úgynevezett komponens alapú allergiavizsgálat, mely az adott allergén komponenseit elemzi. A komponen ismeretében hatékonyabb, célzottabb kezelést lehet végezni az allergiás beteggel.  

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

Szénanátha kezelése

A szénanátha kezelése a többi allergiához hasonlóan a következőkből áll:

  • szénanáthát kiváltó allergének kerülése

  • gyógyszeres kezelés

  • immunterápia

  • alternatív kezelési módok

Allergének kerülése

Pollenek eltávolításával: Beltérben a légkondicionáló képes a pollenek 99%-át kiszűrni. Kültérben hasonló szerepet tölthet be a maszk viselése.

Szénanátha kezelése gyógyszerrel

Gyógykezelések közül a gyógyszeres kezelés, Rhinolight kezelés, immunterápia, alternatív kezelések jönnek szóba.

Gyógyszerek lehetnek: antihisztaminok, szteroidok, nyálkahártya lohasztók. A szemtünetek kezelésére sokszor külön szemcseppeket használnak. Kezelésekről részletesen a kezelési lehetőségek menüpont alatt olvashat.

Szénanátha kezelése immunterápiával

Az immunterápia fokozza az allergénnel szembeni toleranciát. Általában azon betegeknél ajánlott, akik több mint három hónapon keresztül szenvednek az allergia tüneteitől.

Szénanátha kezelése alternatív gyógymódokkal

A szénanátha kezelésében az alábbi alternatív kezeléseknek van hatásossága:

  • homeopátia

  • akupunktúra

  • autogén tréning

  • sóbarlang

Téma szakértői

Dr. Moric Krisztina

Dr. Moric Krisztina

allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész
Dr. Csóka János

Dr. Csóka János

fül-orr-gégész
dr. Fülöp Györgyi

dr. Fülöp Györgyi

fül-orr-gégész, audiológus

Hírek

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek
Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK