Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor/Nő!

Férjem panaszai egy évvel ezelőtt kezdődtek, ágyékán csalánkiütések jelentek meg reggelre, melyek napközben elhalványodtak. Megtörtént az allergiapróba és a góckutatás is, mely negativ eredménnyel zárult. A kiütések maradtak. Azt már magunktól megfigyeltük, hogy tartósítószerre (étel), ízfokozóra intenzívebben jelentkeznek. Volt, hogy főtt krumplit evett egész nap, de mégis megjelentek. Aztán volt, hogy pár napig nem jelentkeztek. Voltunk a BIK-ben is vizsgálaton, Altivát rendeltek, melyet azóta is szed, bár nem nagyon használ. Kapott steroid lökést (Prednisolon), na az használt. Férjemet és engem is már pszihésen is megvisel a dolog. Szeretnénk már a végére járni. Kérem segítsenek.
Tisztelt Ganzné,

A krónikusan fennálló csalánkiütések hátterében számos kiváltó ok lehet. Az egyik leggyakoribb ok az úgynevezett pszeudo-allergia (nem-valódi allergiás reakció) kialakulása. A csalánkiütések gyakran megelőző antibiotikum kúra, műtét vagy súlyos betegség után jelentkeznek. Súlyos pszichés trauma is hasonló tüneteket provokálhat. Antibiotikum kezelés után például megváltozik a bélflóra normál összetétele. Ez felszívódási zavarhoz vezethet, melynél főleg mesterséges színezőanyagok, tartósítószerek, aromák okoznak csalánkiütéseket. Olyan ételek is problémák okoznak, amiket korábban panasz nélkül fogyasztottak (pl. Vegeta, Knorr, Cola, édességek, egyéb ízfokozók).
Valódi ételallergia (pl. tej, tojás, liszt) nem alakul ki, ez felnőttkorban nagyon ritka, ezért az allergia-tesztek negatívak.
Antihisztamin (Zyrtec, Claritin, Altiva) tartalmú gyógyszerek a tüneteket csökkenthetik, de az alapproblémát nem oldják meg. Kezelésében legalább 3 hónapig tartó tartósítószer-színezékmentes diéta javasolt, mely idő alatt a felszívódási zavar rendeződik. Probiotikumok (Normaflore, Protexin) segítenek az egyensúly helyreállításában.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus szakorvos
Kedves Doktornő/Doktor Úr!
Kislányomnál évekkel ezelőtt állandó náthája kapcsán allergiát diagnosztizáltak (fű, fa, virág, parlagfű, penészgomba). Ugyanakkor vizsgálni kezdték rendszeres, gyakran erős homloki fejfájását. Alapos kivizsgálás után sem találtak semmit (I. Gyerekklinika neurológiáján fejeztük be), pszichés eredetűnek minősítették. Kb. az utóbbi évben gyengébbé és ritkává vált a fejfájása, azonban február elején virusfertőzés miatti nátha után ismét rendkívül erősen fájt a homloka. Arcüreggyulladással kezelték, a nagyon erős fejfájás elmúlt, de azóta ismét rendszeresen (és akár napokon át) nagyon fáj a feje (ha nem is annyira, mint a virusfertőzés miatti nátha után). Kérdésem: lehet-e a fejfájás mögött állandósult homloküreggyulladás, illetve van-e értelme a további allergia/fül-orr-gége vizsgálatnak; érdemes-e Önökhöz valamilyen szakrendelésre elmenni?
Köszönettel
Antal Judit
Tisztelt Antal Judit !

Kislánya panaszát valóban okozhatja orrmelléküreggyulladás. Kontroll fül-orr-gégészeti vizsgálatot javasolok. Az orrüreg endoszkópos vizsgálata alapján lehet eldönteni, hogy szükséges-e további kivizsgálás, pl. arckoponya CT.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont
Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!
Kisfiam 2,5 éves. Tavaly augusztusban kezdődtek a gondok, amikor bekerült a bölcsődébe.Azóta nagyon sokszor vannak hurutos hörgőgyulladásai és felső légúti betegségei, mandula- és fülgyulladásai. Tavaly októberben pedig vírusos hörgő gyulladás miatt asztmatikus légzése lett-akkor kórházba is került. A fulladása több alkalommal ismétlődött. A pulmonológus kb. 3 hete asztmásnak nyilvánította és elkezdtük a Flixotidet 2x1 puffal, valamint a Montelukast E: 4mg-al. Azóta sajnos pár napos szünettel szinte folyamatosan vizes, fehér orrváladéka van. A gyerekorvos szerint valami vírust szedett össze. Szerintem már egy kicsit sok idő eltelt, ahhoz, hogy ne gyógyuljon meg. Október óta már kapja az Immunotrofinát is R: 5mm. Eleinte, úgy tűnt, hogy be is vált, de ez csak kb. 2,5 hétig tartott.
A második dolog : a bőrén -arcán , karján, combján- kicsi kora óta vannak apró, pattanás szerű pöttyök, amik időnként kipirosodnak. Ezzel a héten elvittük bőrgyógyászhoz és Ő azt mondta, hogy Keratosis Pilaris és. Szerinte alacsony a T-sejt szám a szervezetében, de annyit mondott, hogy ezzel nem kell foglalkozni.
Engem egy kicsit zavar, mert úgy tudom, hogy a T-sejt az immunrendszer részéért felelős.
Szeretném a véleményét kérni, mert nem tudom, hogy mitévő legyek vagy mit adjak neki, hogy ne legyen ennyire beteges.Válaszát és segítségét előre is köszönöm. Egy aggódó Anyuka
Kedves Anyuka!

Sajnos története elég tipikus! Sok gyerek kezdi a betegeskedést akkor, amikor közösségbe kerül. Mivel leírja, hogy többször volt mandula és középfülgyulladása, gondolom gégész is látta. Amennyiben nem, javaslom, mutassa meg egy szakértőnek, illetve térjenek vissza a korábbihoz. Kérdezzék meg, hogy nem tartana-e szükségesnek egy orrmandula műtétet. Ez sok esetben lényegesen javít a panaszokon. Amennyiben allergiás beteg van a családban, érdemes ezirányú vizsgálatot is elvégezni.
A Budai Allergiaközpontban készséggel állunk rendelkezésére.

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

16 éve fennálló kezelt, gyógyszeresen rendben tartott szezonális rhinits allergia okozhat-e
krónikus (1 évnél hosszabb) torokfájást (ádámcsutka környékén), rekedtséget, illetve az arcon feszítő- és forróságérzést?

Egy nyári (tehát szezon alatti) légúti megbetegedésből visszamaradt ÁLLANDÓSULT tünetek ezek.

Tudom, hogy a légúti megbetegedésekre rosszul hathat a meglévő allergia, de az allergia tünetei
(szájpad-, fül-, szemviszketés) nem jelentkeznek a Xyzal szedésére, viszont a fent említettek amellett is.

Van olyan szakorvos, aki az allergiára fogja a panaszokat, de én ebben vagyok bizonytalan, mert az allergia
szépen rendben van tartva a gyógyszerrel és csak szezonálisan okoz tüneteket (de nem torokfájást és fejfájást).
Viszont a panaszokat kiváltó megbetegedés épp a szezonban történt, míg egyéb légúti betegségek az életemben,
általában szezonon kívül (már amik teljes mértékben tünetmentesen gyógyultak).

Köszönettel:
Márton

Tisztelt Kérdező!

Az erős tünetekkel járó allergiás nátha nem ritkán az orr melléküregeiben okoz gyulladást, amely a felismerés és így a kezelés elmaradása miatt gyakran vezet elhúzódó panaszokhoz.

Diagnózisához computer tomográfiás vizsgálat szükséges, az arcüreg röntgen nem megfelelő.

Üdvözlettel:

Dr Balogh Katalin

Fül orr gégész

Allergológus

Budai Allergiaközpont
Tisztelt Allergiaközpont!
35 éves vagyok. 1 éve kifejezetten hullik a hajam, illetve erősen korpás a febőröm mely miatt számos vizsgálaton estem át, de egyenlőre az okát nem találták. Kb. fél éve a felkarjaimon vörös, száraz kiütések is jelentkeztek, melynek szövettana atopiás vagy seborrheas dermatitis lehetőségét vetette fel. A kérdée az, hogy a leírtak alapján a tüneteim hátterében ételallergia lehetősége felmerül-e? Érdemes-e elkezdenem például tej, vagy gluténmentes diétát?
Válaszukat nagyon köszönöm!
Tisztelt Illés Anita,

A tünetek alapján seborrheas dermatitis a legvalószínűbb a fejbőrön, mely felnőtt korban kezdődik és a bőr szerkezeti hibája okozza a fokozott zsírosodást és korpázó hámlást.
A felkarokon inkább atopiás dermatitis (ekcéma) kialakulása a gyakoribb, mely esetén a bőr zsírozása, megfelelő, inkább zsírozó testápoló használata javasolt. Téli hónapokban gyakran jelentkezik, a hideg és a száraz levegő fokozottan szárítja a bőrt.
A hajhullás hátterében sokféle ok állhat, gyulladásos góc mellett hormonális változások, fogamzásgátló elhagyása, terhesség után fokozott hajhullás kezdődhet. Emellett nagyon gyakori, hogy emocionális ok, stressz következtében kifejezett hajhullás jelentkezik. Az esetek egy részében nem sikerül az okot tisztázni, ilyenkor a szőrtüszőkkel szemben induló immunválasz lehet oka a hajhullásnak. A kezelés már nagyobb probléma, a gyulladásos góc szanálása mellett, a hormonrendszer problémáit kell kezelni. A stressz megoldásában pszichoterápia segíthet, immun eredetű hajhulláskor átmenetileg steroid oldat alkalmazása csökkentheti a hajhullást. Az utóbbi esetekben nagyon ritka a folyamat teljes megoldása.
A leírt problémák egyikében sincs ételallergia a háttérben, ezért nem szükséges ilyen irányú kivizsgálás. Hajhullást ritkán okozhat úgynevezett coeliakia betegség, melynek hátterében lisztérzékenység (nem valódi allergia!) állhat. Ezt vérvételből lehet vizsgálni. Csak akkor kezdjen diétát, ha igazolódik a coeliakia fennállása.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus szakorvos
Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Krónikus csalánkiütésben szenvedek, mely először 22 éve jelentkezett,két hónapig tartott,majd 6 évvel ezelőtt szintén két-három hónap.Mind két alkalommal bőrgyógyászati osztályra kerültem,mert a szemhéjam, szám is dagadt, antihisztaminok mellett. Részletes kivizsgáláson estem át (fogászat,gégészet,epe tenyésztés,széklet baktérium,gomba tenyésztés,hasi UH) vizsgálatok eredménye negatív. Ami kiderült a hat évvel ezelőtti tüneteknél: pajzsmirigy alulműködés, és az Anti-TPO érték 301.
Azóta L-Thiroxin tablettát szedek a TSH érték rendben van.2012 juliusban újra kezdődtek a tüneteim. Újabb góckutatás, mely negatív. Autolog szérum teszt eredményem lett pozitív. Antihisztaminok hatástalanok. Medrol kezelést kaptam januártól hetenkénti csökkentéssel,32,24,16,8 majd 4 mg.
Sajnos a tüneteim 4 mg-nál újra kezdődtek.Már 2 hete szedek 4 mg-ot és nem tudom abbahagyni. Mellette antihisztamint szedek.
Már teljesen tanácstalan vagyok, fordulhatnék-e Önökhöz a betegségemmel.
Válaszukat várva
Tisztelettel:
Erika



Kedves Erika!

Szívesen fogadjuk a rendelésemen.

Üdvözlettel
Bérczy drnő
Tisztelt doktor úr!

Gyermekem született és mivel lisztérzékeny és tejfehérje allergiás vagyok szeretném őt is megvizsgáltatni.
A hozzátáplálást 6 hónapos korában szeretném elkezdeni (most 5 hónapos és eddig csak szopott). Kérdésem, hogy glutént adjak-e neki 6 hónapos korában és utána vizsgáltassam ki vagy még a hozzátáplálás előtt érdemes valamilyen vizsgálatot csináltatnom.

Másik kérdésem, hogy diagnosztizálható-e a lisztérzékenység bélszövet mintavétel nélkül is kisbabáknál?

várom válaszát!
Üdvözlettel: Szabó Fruzsina
Kedves Édesanya!

A csecsemőnél semmiféle vizsgálatot nem kell jelenleg elvégezni.

A glutén bevezetése nagyon kis mennyiségű gluténnel (1/2 háztartási keksznek megfelelő érték) anyatejtáplálás mellett 4-6 hónapos kor között javasolt (nemzetközi és hazai ajánlás).

Számos felmerülő kérdése miatt javasolom a konzultációt gyermek háziorvosával, vagy gyermek gasztroenterológussal.


Üdvözlettel


Dr. Polgár Marianne

főorvos
Tisztelt Allergiaközpont!

Január közepe óta középfülgyulladással küszködő, mandulaműtétre előjegyzett, 4 éves kislányom számára keresek megoldást- barátaink a Proetz módszert ajánlották. Nem egyértelmű számomra, hogy Önöknél lehet -e ilyet és ha igen, akkor mennyibe kerül. Szeretnénk márc. első napjaira időpontot kapni, ha lehetséges a kezelés.
Köszönettel, Szántó Enikő
Tisztelt Szántó Enikő!

Kislánya panaszainak hátterében több ok állhat, többek között allergia. Az orrüreg sós vizes átöblítése nem jelent mindenre megoldást.
Csak vizsgálat és az eddigi leletek áttekintése után lehet eldönteni, hogy mi lenne a legmegfelelőbb kezelés.

Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont
Tegnap jártam a pulmonológián és a PRICK teszt azt mutatta ki hogy allergiás vagyok mégpedig Hisztamin ++++ én azt szeretném kérdezni hogy mi ez a hisztamin és mit tehetek ellene?? Lertazint kell szednem de ez elé-e.Köszönöm . tisztelettel:Erika
Kedves Erika!

A Prick teszt során pozitív kontrollt is használunk, ez a hisztamin, ez minden esetben pozitív eredményt ad, hiszen ehhez viszonyítunk. A pozitivitása nem jelent allergiát, nem kell semmiféle gyógyszert szednie.
Tisztelettel,
Dózsa Izabella
Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!
Kertes házban lakunk egy kis faluban,a hátsó szomszédunk kertje tele van méhkaptárral,jön a jó idő és ellepik a mi udvarunkat is a méhek.
Kislányom két éves,még ez idáig sosem csípték meg a méhek,de azt hiszem ez elkerülhetetlen lesz a közeljövőben, hiszen még sem tilthatom meg neki hogy egész nyáron csak a szobájában üljön...
Honnan tudom,hogy allergiás a csípésükre?És ha az mit csináljak mert a legközelebbi kórház is 20-25 percre van?Mi csináljak ha fulladozni kezd?
Azt olvastam hogy nem rögtön alakul ki az allergia,csak a második csípés után,ez tényleg így van?
Válaszát köszönöm!
Egy aggódó anyuka!
Tisztelt Kérdező!

A méhcsípés allergia előzetes vizsgálattal nem mutatható ki. Mivel a rovarméreg allergia veszélyes reakciókat válthat ki, próbálkoztak szűréssel a veszélyeztetettek között, de nem vezetett sehová.

A rovarméreg allergia esetében az első csípés is súlyos rohamot válthat ki.

Sajnos nem tudok jó tanáccsal szolgálni. Nem szabad a kislányát felügyelet nélkül hagyni, hiszen nem szükséges rovarméreg allergia, elég csupán annyi, ha valamivel a gyermek szájába kerül a rovar és megcsípi a torkát, máris életveszélyes állapot alakulhat ki.

Nem tudom, milyen rendelkezések szabályozzák a méhek tartását, de nem tilos lakóövezetben tartani őket?



Üdvözlettel:


Dr Balogh Katalin

Fül orr gégész

Allergológus

Budai Allergiaközpont

Hírek

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Gyermeke fáradtan, ingerlékenyen és karikás szemekkel ébred reggelente? Könnyen lehet, hogy poratka-allergia váltja ki tüneteit. Bár a háziporatkákat nem tudjuk teljes mértékben száműzni otthonunkból, alapos és következetes takarítással, valamint néhány óvintézkedéssel jelentősen csökkenthető az atkaszám – tudtuk meg dr. Somogyi Évától, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosától.

További részletek
Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK