Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Kb. egy hete jelentkező bőrelváltozásomat pytiriasis roseaként azonosították.

Heti egy, erős izzadással járó sporttevékenység (futball) mennyire befolyásolhatja a gyógyulás folyamatát?

Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt András,
A pityriasis rosea egy lassan gyógyuló betegség, kb. 4-6 hét alatt múlik el, de mindenképpen elmúlik. Minden, ami irritálja a bőrt, lassítja a gyógyulást. Az erős izzadás is lassítja a gyógyulást.
Azt kell eldöntenie, hogy mennyire fontos a futball, vagy hogy mennyire fontos, hogy a bőrtünet minél hamarabb gyógyuljon.
Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus szakorvos.
Tisztelt Doktornő/Úr!
Másfél éves kislányomnak szinte teljesen emésztetlen a széklete.Nincs sem puffadás,sem hasfájás,szépen gyarapodik 13kg.3 hónapos korában kiderült,hogy tejallergiás.Pepti tápszert kaptunk,rendben volt vele minden,1éves korában átváltottunk laktózmentesre(gasztoenterológus tanácsára.Ezzel is rendben van minden!? Engem viszont idegesít az állandó hasmenése.Ha adok neki Smecta-t akkor 1-2 széklete rendben van,de visszatér a hígabb változat.Ha bélflóra helyreállítót adok neki szintén ez a helyzet.Időnként savanyú szagú a széklete és szinte mindent viszontlátok benne,amit elfogyasztott. Kislányom egyébként jókedvű,bármit és bármikor szívesen megeszik persze laktózmentesen készült ételeket,túrórudit. A kérdésem az lenne,hogy milyen vizsgálatot kellene elvégezni a megnyugtatásomra? Tejallergia bőrön vagy vérből? Széklet emésztetlenség (tripszin?) Ezeket a problémákat kinőheti-e? Tudok-e valamit tenni házilag az emésztése érdekében? Valamint a héten kezdte a bárányhimlőt,érdemes-e ilyenkor tesztelni,illetve mennyit kell várni. Válaszát előre is köszönöm! tisztelettel:Molnár Mónika
Kedves Édesanya!

Nagy baj nem lehet gyermekével ha szépen fejlődik. 4 héttel a bárányhimlő gyógyulása után, ha továbbra is fenn áll a hasmenés-emésztetlen széklet, kivizsgálás elvégzése szóba jön. A gyermek vizsgálata és a körülmények pontos ismerete nélkül nem lehet megmondani milyen vizsgálatra van szükség.

Üdvözlettel

Dr. Polgár Marianne

gyermekorvos-gasztroenterológus
Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Kisfiam, aki jelenleg 1 éves, 10 hónapos koráig erősen hasfájós volt. Éjjelente 3-4 alkalommal felébredt, szélgörcsök kínozták. Újszülött korától csak tápszert kapott (Humana HA, később Milumil HA Optima, Milumil AR bukás miatt, majd Milupa Fermentált), 4 hónapos korban a gyermekorvos tanácsára kezdtük el a hozzátáplálást (alma, őszibarack). A tünetei rosszabbodtak, sőt, az arcán valahányszor gyümölcsöt eszik apró piros pöttyök jelentkeznek. 10 hónaposan egyik napról a másikra elmúltak a hasfájásos tünetek, átaludta az éjszakákat is. 2 hónap elteltével ismét hasfájással küzdünk, éjjel fél óránként-óránként sírva ébred, az arcán pöttyök helyett kiterjedt pirosas, hámló felületű foltok találhatók, melyek a gyermekorvos által javasolt ELOBase kenőcs hatására ugyan halványultak, de nem múltak el. Nyálának furcsa, édeskés illata van, széklete hol keményebb, hol vizes állagú. Korának megfelelően a védőnő és a gyermekorvos tanácsára elkezdtük a kenyérfélék, és a változatosabb étrend bevezetését. Kérdésem, hogy okozhatja-e valamilyen allergia ezeket a tüneteket, illetve 1 éves korban kimutatható-e pontosan, mire lehet allergiás. Sajnos én is erősen allergiás vagyok, szinte az összes virágzó fű, fa, parlagfű, feketeüröm és keresztallergia is jelen van, bizonyos gyümölcsök pl. dinnye, kivi, eper stb. Örökölhette a kisfiam ezt az allergiát? Utalhatnak-e a tünetei esetleg laktóz vagy lisztérzékenységre?
Válaszát előre is köszönöm!

Kedves Édesanya!

Egy éves kor után lehet allergia vizsgálatot és cukorfelszívódás irányában vizsgálatot végezni. Az atópiás dermatitisnek számos oka elehet, ezt csak vizsgálattal lehet elkülöníteni.

Üdvözlettel,

Dr. Polgár Marianne
gyermekorvos-gasztroenterológus
Tisztelt Doktor Úr/Nő!

19 éves nő vagyok.Tüneteim az alábbiak: gombóc a torkomban, gyomorfájás, folyamatos orrfolyás,tüsszögés,olykor szemviszketés és néha szemduzzanat.Régebben Claritin akutot szedtem, most pedig Zilolát, de sajnos már ez sem használ.Az étrendem változatos.Igazából bármit megeszem.Jelenleg Nuvaring fogamzásgátlót alkalmazunk ha ez bármiben is befolyásolhat bármit.A kérdésem az lenne, hogy mi válthatja ki az allegriás reakciókat,esetleges allergia tesztet hol és hogyan tudok elvégeztetni? Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelt Kitti!

Panaszai miatt légúti és táplálékallergia vizsgálat is indokolt, mely elvégezhető a Budai Allergia központban. Az eredmény birtokában lehet eldönteni, hogy további kivizsgálás szükséges-e.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
Budai Allergiaközpont
Tisztelt Doktornő/Úr!

Kb. másfél hónapja elkezdett nagyon (kibírhatatlanul) viszketni a fejbőröm. Ezzel egyidőben (pár napon) belül, a tenyerem hüvelykujji részénél bedagadtak az erek és környéke. A háziorvos allergiagyógyszert írt fel, és az addig szedett Refluxon (refluxra) nevű gyógyszert is abbahagyatta szedni, mert annak is lehet mellékhatása viszketés. Azt mondta,ha nem múlik el pár nap múlva menjek bőrgyógyászhoz. Míg szedtem a gyógyszert majdnem teljesen viszketésmentes lettem. Miután elfogyott a gyógyszerem, elkezdett visszatérni a viszketés még nem olyan nagyon mint előtte,és két nap múlva újra bedagadtak az erek a karomon. Egyik pillanatról a másikra, főleg a bal kezemen. Most sokkal jobban és nemcsak a tenyeremen hanem a csuklómtól felfelé is az alkaromon. Nagyon ijesztő volt, vastag és teljesen kidudorodó. Elmentem bőrgyógyászhoz, Ő azt mondta szedjem tovább az allergiagyógyszert, egyenlőre nem akar szteroidot adni a fejbőr viszketésre. A gyógyszertől ismét eltüntek a dagadt erek rögtön azután,hogy bevettem és kis idő múlva a viszketés is A kérdésen az lenne, hogy tényleg valamilyen allergiától vannak a tüneteim? A dagadás is? És vajon milyentől, ezt ki lehet deríteni? Ezután állandóan allergiagyógyszert kell szednem?
Köszönettel: E.
Tisztelt Kovács E,

A fejbőr és az ujjak viszketésének hátterében is állhat allergia. Ennek kiderítéséhez több információra lenne szükség. Pl: van-e valamilyen tünet a fejbőrén? Szed-e új gyógyszert, természetgyógyászati készítményt, változott-e az étrendje? Felmerül-e valamilyen gomba vagy baktérium fertőzés lehetősége? Pszichés stressz is nagyon gyakran okoz ilyen tüneteket.
A vizsgálatokat mindig célzottan végezzük, a panaszok és tünetek alapján válasszuk ki, hogy milyen vizsgálatok szükségesek.
Az allergiagyógyszer tüneti kezelés. Amennyiben megtaláljuk az okot, úgy az okot kell kezelni, és a viszketés is megszűnik.

Üdvözlettel:

Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus szakorvos
Tisztelt Szakértő!
2009. 01. 15-én diagnosztizálták nálam az SLE-t és Sjögren szindrómát.(Szívizomgyulladás, utána mellhártya gyulladás, tüdő, arcüreg és a rettenetes izületi fájdalom) Eleinte nagy adag szteroidot (Medrolt) és Imurant (2x50 mg-ot szedtem. Mivel a betegségem nem javult a rendszeres kezeléstől ezért változtattak a terápián Most a 32 mg Medrolt felváltotta 4 mg és az Imurant elhagytuk és helyette Delagilt szedek. Ettől jobban érzem magam.
A kérdésem az lenne, hogy a betegségem mögött lehet-e a fogaim fémkoronája?
Fogászaton rendszeresen ellenőriznek, ott rendben találtak mindent, de mindig felmerül bennük a kérdés, hogy allergiás vagyok-e a fémötvözetre. A szteroid miatt azt mondják nem lehet allergiatesztet végezni.Mi a fémallergia tünete? Ha lehetséges nem vetetném le a koronát, mivel pont a betegségem diagnosztizálása előtt 4 hónappal készült és még tökéletes állapotban van. Mit tegyek?
Tisztelettel
Krisztina
Tisztelt Kérdező!

A végén kezdem a válaszadást: ha igazolt fémallergia áll is fenn a betegnél, de nincs panasza, tünete, a koronák eltávolítása nem szükséges.

Az SLE és a Sjögren szindróma okozója nem valószínű, hogy a fémallergia volna ( ami ráadásul nem is bizonyított.)

Nagyszerű , hogy a jelenlegi terápia mellett jobban érzi magát, ráadásul a fogaira sincs panasza. Véleményem szerint ne keressünk bajt ott ahol nincs.

Üdvözlettel:



Dr Balogh Katalin

Fül orr gégész

Allergológus

Budai Allergiaközpont
T. Doktornő/Úr!
5 éves kisfiamnál egy éve derült ki, hogy aszthmás beteg. A hörgő és tüdőgyulladás állandó hátterében a tejfehérje allergia állhat, de a mai napig nem csinálták meg az allergia vizsgálatot. (elvileg, idén szeptemberben végre elvégzik...) Amit én tapasztalok, hogy nagyobb mennyiségű tejet tartalmazó étel elfogyasztása után (fagylalt, csokoládé stb.) elkezdődik egy megfázásos tünet, ami folytonos köhögésbe megy át ill. ilyenkor a több napon át tartó hasmenés nagyon jellemző. Volt egyszer egy vérvétele amiben viszont negatív volt az IGe eredmény. Olvastam, hogy a vérvétel az esetek 50%-ban nem mutatja ki a tejfehérje allergiát/intolarenciát. Érdeklődni szeretnék, hogy mi a legpontosabb módja, ennek a betegségnek a kimutatásának ill. a vizsgálat előtt mennyi idővel kell teljesen kiiktatnom a tejfehérjéket tartalmazó ételeket (ami szinte lehetetlen...)Előre is köszönöm. SAmuAnita

Kedves Anyuka!

A szakirodalomban jól ismert a tehéntejfehérje érzékenység és az asztma összefüggése, de ez nem mindig direkt kapcsolat, amit az Ön által említett IgE meghatározással ki lehetne mutatni. Javaslom, hogy egy részletes megbeszélésre jelentkezzen szakrendelésemen, ahol a gyermek eddigi tünetei és leletei alapján meg tudom állapítani, hogy milyen vizsgálat, illetve diéta lenne a legcélravezetőbb a kisfiánál. (Étel-allergia szakértő vagyok, PhD fokozatom van ebből a témából, ill. gyermek pulmonológiai szakvizsgával is rendelkezem.)

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
Tisztelt Doktor Nő/Úr! Kb 2 éve kezdődött nálam az ekcéma, először csak a lábszáramon, egy kis helyen, de mostanra már egy tenyérnyi helyen olyan a bőröm, és szinte az egész testemen kezd piros pöttyökben ki jönni már, jártam sokszor a bőrgyógyásznál, fel is írt már több fajta szteroidos krémet,ami valamilyen szinten használt de nem igazán múlott el, szeretném segítségét kérni hogy hova forduljak ahol tudnának gyógymódot találni a betegségemre.Előre is köszönöm válaszát.
Tisztelt Parragi Gábor,
Az ekcémának nagyon sok típusa van. Az első lépés, hogy meghatározzuk az ekcéma típusát és az okát. Ezt követően célzottan kezelhető a betegség. Vannak olyan ekcéma típusok, amelyek tartósan- akár évekig is fennállnak, ilyenkor tartós kezelés szükséges. Van olyan ekcéma, melyet a bőr szárazsága okoz- ilyenkor a bőr zsírozása csökkenti az ekcémát amit tartósan kell végezni.
A legfontosabb az ekcéma okának a tisztázása allergológia rendelésen.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus szakorvos
Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

A problémám tavaly kezdődött. Fájt a fülem, dugult az orrom, szédültem, émelyegtem, fájt a fejem. A hátsó garatfal erősen lobos volt, a gégebemenet kissé felmaródott. A diagnózis: akut garatgyulladás, sinusitis maxillaris acuta. Antibiotikumot kaptam és kevert orrcseppet. Minden tünet elmúlt, kivéve az orrdugulás, ami magától kb. októberben szűnt meg. Idén január vége felé ismét elkezdett dugulni az orrom (főleg egyoldalon). Április végén az orvos légúti allergia vizsgálatra küldött, amelynek az eredménye negatív volt. Röntgen felvétel készült, amelynek eredménye: mindkét sin.max. halványan fedett, amelyet leginkább a summatio okoz, egyébként légtartó melléküregek. A felülfertőzés miatt ismét kaptam antibiotikumot, és mivel az orvos az allergia vizsgálat ellenére is allergiára gyanakodott,Lordestint és Nasonexet írt fel. Sóbarlangba járok, most tartok a 13-ik alkalomnál. A felírt gyógyszerek nem igazán segítettek az orrduguláson, de néhány napja valamennyit enyhült az orrdugulás. Kontrollra nem tudtam visszamenni, mert a doktor beteg lett. Bármilyen tanácsot hálásan fogadnék, mivel attól tartok, hogy amennyiben nem szűnik meg az orrdugulás ismét felülfertőzés lesz az eredmény.
Köszönettel:
Holtzman Krisztina

Tisztelt Holtzmann Krisztina!

Panaszait olvasva a legnagyobb bajt ott látom, hogy a diagnózis nem született meg. A panaszait okozó betegség azonosítása nem történt meg. Nem értek egyet az allergia feltételezéssel, mert a tünetei nem jellegzetesek felső légúti allergiára ( pl. nem jellemző a féloldali orrdugulás).

Arcüreg rtg nem alkalmas az idült orrmelléküreg folyamatok tisztázására, CT-re lenne szükség. Fontos lenne az orrüreg endoszkópos átvizsgálása.

Látatlanban ennyit tudok tanácsolni.

Üdvözlettel:



Dr Balogh Katalin

Fül orr gégész

Allergológus

Budai Allergiaközpont
Tisztelt Dr Nő/Úr!
Hónapok óta csalánkiütéseim vannak amihez nagyfokú bőrszárazság és viszketés társul. Tapaszos módszer segítségével nikkel allergiát állapítottak meg. Azon belül is inkább, az ételek által bevitt nikkelre gyanakodnak, mivel nem múlnak a tüneteim, hiába kerülöm a nikkel tartalmú ételeket. Lehetséges ez, hogy valóban az bevitt ételek okozzák? Megszüntethető ez illetve 100%-san bizonyítható, hogy a nikkel tartalmú ételek okozzák? Köszönöm a válaszát. B.

Tisztelt Kérdező!

A levelében egy logikai bakit vélek felfedezni. Ha az étellel bevitt nikkel okozza a panaszait, ezt szisztémás nikkel allergia szindrómának nevezzük, ha nem viszi be, azaz nem fogyaszt magas nikkel tartalmú élelmiszereket, a panaszainak szűnni kellene. Tehát úgy tűnik, a tüneteinek nincs köze a nikkel túlérzékenységhez.

Üdvözlettel:


Dr. Balogh Katalin

Fül orr gégész

Allergológus

Budai Allergiaközpont

Hírek

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.

További részletek
Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK