Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktornő/Doktor úr!

7 éves, multiplex ételallergiás gyermek édesanyja vagyok. Volna egy nagy, megoldatlan kérdésünk. A gyermek csak frissen elkészített ételeket tud fogyasztani, mert állott ételtől allergiás foltok jelennek meg rajta. DAO enzim vizsgálaton már voltunk, az eredmény negatív lett. Merre lehetséges továbbmennünk? A tünetek lassan 2 éve fennállnak (diéta elhagyása esetén), azóta folyamatos diétát tartunk.
Volna még egy nagyon érdekes jelenség a gyermekkel kapcsolatban: idén először lebarnult! Eddig soha meg nem fogta a nap - se le nem égett, sem nem barnult! Ezt én egyértelmű sikernek könyvelem el, de kíváncsi volnék a miértjére. Tudna erre nekünk magyarázatot adni?
Köszönettel: Viktória.

Kedves Édesanya!

Azokat az ételeket, amelyek panaszt okoznak el kell kerülni, anélkül hogy bármilyen vizsgálattal az ok kimutatható lenne. A napbarnulás a pigment képződéssel függ össze biztos, hogy ez előnyös a gyermeke számára.

Üdvözlettel


Dr. Polgár Marianne

gyermekorvos-gasztroenterológus
Tisztelt Doktorúr/Nő!

Másfél hete voltam allergia vizsgálaton! A doktor azt mondta allergiás vagyok a finomított fehérlisztre a zablisztre és az árpalisztre. Ez azt jelenti hogy gluténallergiás vagyok? Mert a doktor ez konkrétan nem mondta ki. Viszont ha igen akkor a rozslisztre is allergiasnak kellene lenne? Azt viszont ő nem mondta! Így most tanácstalan vagyok mit ehetek és mit nem!van e glutén allergiam vagy sem!? Nagyon varom a válaszát! Tisztelettel: Konrád Alexandra

Kedves Alexandra!

Az allergia vizsgálat nem tudja a lisztérzékenységet (gluten érzékenységet) igazolni, vagy kizárni. Ez két teljesen különböző betegség! Egyéb adatok hiányában így a kérdésére csak akkor tudok válaszolni, ha látom az allergia-leletet, illetve ha elmondja a tüneteit is, ami miatt az allergia vizsgálat készült.
Liszteset nyugodtan fogyaszthat addig, amíg attól tünete nem jelentkezik.

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit

Tisztelt Doktorúr/Doktornő!
Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz,hogy 3 és fél éves kisfiam a tél óta fulladásos panaszokkal küzd,már a Ventolin spray-t is használnunk kell,2 hete napi rendszerességgel,mert annyira köhög és fullad,főleg alvásnál és éjszaka.Az Azomyr szirupot kapja még esténként,de nem javult az állapota.Az allergiateszt-bőrpróba-negatív lett.A pulmonológusunk annyit mondott,majd megvizsgálja,pedig a Ventolin nem mindennapi használatra van felírva,ugye nem gond,hogy ilyen sűrűn használjuk?
Előre is köszönöm válaszukat.
Tisztelettel:Vida Szilvia

Kedves Szilvia,

Úgy gondolom, hogy amennyiben a fulladásos tünetek is megjelentek, ill. fokozódtak a szénanáthás tünetek mellett /feltételezem arra kapta az Azomyr szirupot/, és a Ventolin használat ilyen sűrűvé vált, akkor a gyermekkel feltétlenül keressék fel gondozó tüdőgyógyász orvosukat. Amennyiben eddig a háziorvos kezelte a gyermeket, akkor most már célszerű vele megbeszélni, hogy utalja Magukat gyermektüdőgyógyász szakrendelésre. A Ventolin, rohamoldó napi használata időnként, rövidebb ideig elfogadható és szükséges, de hosszútávon nem. Ilyenkor elképzelhető, hogy asthma miatt megelőző szer beállítása szükséges. Ezelőtt azonban a fulladásos panaszt kell tisztázni, hiszen a fulladás nem egyértelműen asthma. A fulladás hátterében többféle betegség állhat.
Somogyi Éva
Tisztelt DR. Nékám Kristóf!

1988-ban króm és kátrány kontakt allergiát állapítottak meg allargiás rhinitis,atópiás dermatitis társaságában.Én azóta kerülöm,ahogy tudom ezeket az anyagokat.Gyógyszert nem szedek. Most fogat kellene csináltatnom és elmentem egy fogászati allergia vizsgálatra.48h:-,72h:+palladium chlorid,96h:+pall.chl. és cadmium chlorid,1 hetes:-.A króm nem jött ki.
Most is van egy koronás fogam, amiről mostani kutatásaim során tudtam meg, hogy tartalmaz krómot.Viszont van egy másik vonulat is amivel orvoshoz fordultam, hogy fénytelen rekedt a hangom ( régen csak megerőltetésre volt, most már mindig, tanító vagyok ) Voltam gégésznél majd foniáternél. Ő hangszalag záródási elégtelenséget és refluxot állapított meg gyógyszert írt a gyomromra és logopédushoz küldött.
Kérdésem be merjem -e tetetni a krómot is tartalmazó koronát és csapot illetve ezek között a tüneteim közöt lehet-e összefüggés, mert teljesen tanácstalan vagyok!!!!Nagyon várom a válasszát!! Tisztelettel:V. Katalin

Tisztelt Varga Katalin!

Köszönjük megkeresését.

A leírtak alapján a krómot elővigyázatosságból nem ajánlom használni, számos újabb lehetőség van,amelyeket fogorvosa biztosan ismer.

A hangképzési probléma részben nyilván "munkaköri" ártalom, de kétségtelen lehet reflux is a háttérben, mint a gyógyulását nehezítő tényező - amennyiben nem ismerik fel és nem kezelik.
Üdvözlettel:
Dr.Nékám Kristóf
Kedves Allergiaközpont!

Lassan másfél éve csalánkiütéstől szenvedek. A viszketés teljes testfelületen jellemző, és olyan erős, hogy napi fél antihisztamint vagyok kénytelen szedni rá. Másfél évvel ezelőtt egy magánrendelőben csak annyit mondtak, hogy ha várok és szerencsém van, pár év múlva elmúlik...

Önök szerint létezhet más megoldás?

Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelt G. Ági,
A tartósan fennálló csalánkiütések hátterében számos ok állhat:
1. Az egyik leggyakoribb ok az új gyógyszerek bevezetése, vagy a régóta szedett gyógyszerek leváltása (azonos hatóanyag, de különböző adalékanyagok, vagy különböző vivőanyagok). Időnként szedett fájdalomcsillapító, lázcsillapító, altató, nyugtató is okozhat allergiát.
2. Természetgyógyászati készítmények, biokapszulák, gyógyteák, gyógyfüvek nagyon gyakran okoznak csalánkiütéseket.
3. A másik leggyakoribb ok az úgynevezett étel-intolerancia (nem valódi allergia) kialakulása. Ezekben az esetekben főleg a mesterséges színezőanyagok, tartósítószerek, aromák okozzák a csalánkiütéseket.
4. Gyulladásos gócok (gyulladt mandula, rossz fog, nőgyógyászati, urológiai fertőzések) is okozhatnak csalánkiütéseket. Ezek kivizsgálása és kezelése a tüneteket megszűnteti.
5. Autoimmun betegségekhez (pl. pajzsmirigy betegségek) társuló csalánkiütések. Ilyenkor az autoimmun betegséget kell kezelni.
Mindenképpen javasolt allergológiai kivizsgálás, a háttérben álló betegség kezelése megszűnteti a csalánkiütéseket.
Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus, immunológus szakorvos

Tisztelt Doktornő/Úr!

kisfiam 2 és fél éves. Kicsi korában (anyatejesként) jelentkezett tejallergiája, akkor diétáztam, és javult, de mivel tápszert is kapott, állapota sosem volt teljesen megfelelő. a terheléses vizsgálatok súlyos tojás és tejallergiát mutattak. tünetei. hiperaktivitás, bőre kirepedezik szinte azonnal (füle mögött, hónalja, lábujjai, feneke piros lesz, köldöke szintén, emésztetlen a széklete és bűzös, fitymája szűkülni kezd)
diétáját hibátlanul tartjuk, ezt már orvos és dietetikus is megerősítette. csak alapanyagokat veszek, gyartókkal lelevelezett garatáltan tejmenteseket, én főzök mindent.
Tünetei ennek ellenére a közelmúltban állandósultak. tisztításként és elkeseredésünkben csak zöldséget és gyümölcsöt, illetve sinlaot adunk lassan egy hete. tünetei a főtt krumplis napon gyorsan javultak, azóta újra romlik, sőt hullámzik. jobb és rosszabb napok vannak, de alapvetően nem javul a dolog, pedig csak sinlacot, krumplit, répát, cukkinit kap, meg idénygyümölcsöket: barack, dinnye, szőlő, szilva, cseresznye, alma...
milyen megbízható vizsgálatot javasolnak, melyik szakemberüket keressük fel? allergológus, immunológust, vagy gasztroenterológust? (glutén érzékenységet genetikai vizsgálattal kizárták)
válaszukat köszönöm!
Tisztelettel:
Ágota

Kedves Édesanya!

Levelét hozzám irányították. A gyermeke panaszai biztos nem a tej és tojás fogyasztással függnek össze, ha diétát tökéletesen tartják. Amennyiben konzultálni szeretne gyermekével kapcsolatosan a Budai Allergia Központ recepcióján tud időpontot egyeztetni.

Üdvözlettel

Dr. Polgár Marianne

gyermekorvos-gasztroenterológus
Tisztelt Doktornő,

Kb. 4 éve minden nyáron, ha nap éri a bőröm, másnap nagyfokú viszketést érzek, de kizárólag a végtagjaimon. A viszketés nagyon erős, nehezen bírható, ha vakarom, akkor a helye begyullad, kihegesedik. Sok orvosnál voltam már, nem találták meg a betegség okát. Volt bőrszövettan negatív lett, egxesek keresztallergiára gyanakodtak, de pontos képet nem tudtak adni. A parlagfűre amúgy allergiás vagyok. Szeretném megkérni, hogy ha tud, akkor adjon tanácsot, illetve, ha elmegyek Önökhöz, akkor hova forduljak. Hisztaminvizsgálatott ajánlja? Várom válaszát, köszönettel: Nagy Zsolt
Tisztelt Nagy Zsolt,

A napfény okozhat úgynevezett fényérzékenységet. Ilyenkor nem áll allergia a háttérben, az UV fény felelős a tünetek kialakulásáért. Amennyiben biztosan a napfény provokálja a tüneteket, akkor a napfény kerülése, magas faktorú (50+) fényvédők alkalmazása megelőzheti a tüneteket.
Fontos kérdés, hogy biztosan a napfény felel-e a tünetekért? Ennek kiderítéséhez allergológiai kivizsgálás javasolt.
Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus, immunológus szakorvos
Tisztelt Doktor Úr/Nő!

Évek óta viszked és korpás a fejem, emelet hullik a hajam is. Minden féle korpásodásra és zsiróssodásra való sampont ki próbáltam, még a gyógyszertári kénes sampont is, nisorált és a kátrányos samponokat is. Ideig-óráig jó volt de a korpásodás nem mult el velük. Próbálkoztam elocom krémmel és canesten plusz krémmel mint helyi kezelés, de nem hatót ez sem.Börgyógyásznál jártam de csak rá vágták, hogy simma korpa. Most már nagyon viszket és néha kisebesedik és fáj a melegben. Mit tegyek és milyen sampont használjak vagy mit szedjek rá?Jelenleg a Heand @ shoulders-t használom két-három naponta.Etől enyhült a viszkedés.Kérem segitsen.

Köszönettel Ilona
Tisztelt Tóth Ilona,
A tüneteket az úgynevezett seborrheás ekcéma okozza. Az ekcéma hátterében a bőr szerkezeti hibája áll, fokozott zsírosodás, korpázó hámlás jellemzi. Emiatt a fejbőrön erősen viszkető, korpázó hámlás, a szemöldök vonalában, arcon, orrszárnyak mellett vörös, hámló gócok jelentkezhetnek. A seborrheás ekcémát nem tudjuk véglegesen megszűnteti, de tüneti kezelés jelentősen csökkenti a panaszokat.

A samponok közül hámlasztó hatású samponok javasoltak (gyógyszertárakban kaphatók). Kifejezett tünetek esetén rövid ideig steroid tartalmú oldat csökkenti a viszketést.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus, immunológus szakorvos
Tisztelt Doktornő/Úr!

Férjem 3 éve, 48 éves korában lett allergiás a méhcsípésre.Eddig háromszor kellett bevinni a sürgősségi osztályra.Úgy vettem észre egyre fokozódnak a tünetek.Rövid időn belül elkezdődik a viszketés,bőrpir,gyengeség,szem alatti puffadás.Mivel munkája során is ki van téve ennek a veszélynek és nem valószínű,hogy rövid időn belül korházba tud kerülni,kérdésem az lenne milyen injekcióval -amit ő is be tudna fecskendezni magának -,tudná késleltetni a tüneteket addig mig bekerül a kórházba?
Olvastam a méhcsípés elleni vakcináról.Érdekelne hogy ki, hol tudná felírni és ez a hosszú vakcina kúra kb mennyibe kerülne.
Válaszát előre is köszönöm
Emőke

Tisztelt Emőke !

Általános tüneteket ( vérnyomásesés, hasi tünetek, köhögés, eszméletvesztés ) okozó méh / darázs méreg allergia esetén indokolt az immunterápia. A kezelés megszünteti az allergiáa reakciót, de az injekciók beadása kúraszerűen több évet vesz igénybe. A beadás után komoly mellékhatások alakulhatnak ki, emiatt csak néhány intézmény vállalja a kezelést. Mivel intenzív osztályos háttér szükséges, a Budai Allergiaközpontban nem alkalmazzuk.
Amennyiben szükséges, az ellátást megszervezzük TB finanszírozott intézményben. Ehhez vizsgálattal kell igazolni az allergia fennállását.

Addig Tonogen ( Anapen) injekció beadása javasolt. Az önbelövő injekciót célszerű magánál tartani, csípés esetén saját maga tudja beadni. Az injekció receptköteles, kb 13 000 Ft.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus szakorvos
Budai Allergiaközpont
Tisztelt Doktor Úr/Nő!

1 hétig szedtem, augmentint majd a 8-ik napon , csalánkiütések jelentek meg néhány helyen mellkas csipő környéke combomon. A gyógyszert elhagytam, viszont azóta már eltelt újabb 1 hét , és a tünetek nem múltak el, igaz már csak késő délután estefelé jelentkezik, eddig claritinet szedtem , a tüneteket enyhíti de nem szüntette meg ezeket a reakciókat. Mit javasol , mit lehet tenni ebben az esetben, ugyanis még kellene folytatni az antibiotikumos kúrát. köszönöm a válaszát

Tisztelt Gábor!

Ne szedjen Augmentint.
Csináltasson EBV (Epstein-Barr Vírus) tesztet.
Üdvözlettel: Dr. Baló

Hírek

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Gyermeke fáradtan, ingerlékenyen és karikás szemekkel ébred reggelente? Könnyen lehet, hogy poratka-allergia váltja ki tüneteit. Bár a háziporatkákat nem tudjuk teljes mértékben száműzni otthonunkból, alapos és következetes takarítással, valamint néhány óvintézkedéssel jelentősen csökkenthető az atkaszám – tudtuk meg dr. Somogyi Évától, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosától.

További részletek
Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK