Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktorok!
Több mint 15 éve allergiás vagyok, de pár éve észre vettem, hogy ha mézet eszek akkor megfájdul a torkom, és megduzzad. A mézes süteményeknél ezt a tünetet nem tapasztalom. Olyan előfordulhat, hogy csak a sima mézre vagyok allergiás? Még egy kérdésem lenne, ha valaki fogkrémek összetevőire allergiás, mire figyeljen, milyet vásároljon, és mi váltja ezt a reakciót ki? Előre is köszönöm a segítségüket!
Tisztelt Csamári Mónika!
A mézbe pollenek kerülhetnek, és amennyiben Ön azok valamelyikére túlérzékeny, kiválthat hasonló tüneteket. A panaszai leginkább a termelői és bio méztől jelentkeznek ( természetes mézek). Pl. a vegyes virágmézben fekete üröm pollenek lehetnek.
A sütés megváltoztatja a mézben lévő allergén szerkezetét, így már nem okoz panaszt.
A fogkrém alapanyagok közül egyéni, kinél mi vált ki reakciót, melyik anyagra túlérzékeny. Kivizsgálás döntheti el, melyiket kerülje.

Üdvözlettel:
Dr. Balogh Katalin
Fül orr gégész
Allergológus szakorvos
Budai Allergiaközpont
Tisztelt Doktorok!

Segítségüket szeretném kérni az alábbi, allergiás panaszaim terén:
Folyamatosan jelen levő orrviszketés, orrfolyás. Estefelé erősödő orrdugulás. Olykor tüsszögés. Nagyon ritkán szemvörösség, szemviszketés. Kérem segítsenek, hogy milyen allergiám lehet, ami így a téli időszakban is intenzíven jelen van.
Üdvözlettel,
Andrea
Tisztelt Andrea!

Allergiát megállapítani csupán tünetek alapján nem lehet, allergia teszt feltétlenül szükséges.


Üdvözlettel:
Dr. Balogh Katalin
Fül orr gégész
Allergológus szakorvos
Budai Allergiaközpont
Tisztelt Doktornő!
4 éve allergiás vagyok ízfokozóra. Az lenne a kérdésem, hogy létezik-e erre gyógymód, akár alternatív terápia is érdekelne, mert nagyon megnehezíti az életemet. Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Nagy Szilvia!

Sajnos nem tudok kezelést ajánlani. Megértem a nehézségeit, az éttermi ételek veszedelmesek lehetnek.
Valamelyest segíthet az úgynevezett "mentes lista" beszerzése, melyet a
www.taplalekallergia.hu oldalon, a Táplálékallergia Adatbanktól beszerezhet.
A Nátrium glutamáttól mentes" élelmiszerek listáját rendelje meg. Ami az oldalon van, nem elég!
A füzetben felsorolt ételek biztosan nem tartalmaznak nátrium glutamátot, ezeket nyugodtan fogyaszthatja. De az éttermekben továbbra is legyen nagyon óvatos.
Üdvözlettel:
Dr. Balogh Katalin
Fül orr gégész
Allergológus szakorvos
Budai Allergiaközpont
Tisztelt Dr Nő/Dr Úr!19 éves lányomnak 1 évvel ezelőtt jan.-ban kezdődött légúti allergiája. Kórházi gégészeti vélemény allergia volt.Vérből történt allergia vizsgálatok negatívak lettek.Ez mellett 4x-es eosinophila és emelkedett IgE szintje volt.Szteroidos orrcseppre javul, de az hosszan nem használható.Cetirizin tablettára 1 hét szedés után javul, ha abbahagyja 1-2 hét múlva előjönnek a tünetek.Tüsszögés,orrfolyás,szag-íz érzés megszűnik.1 év után most elment újra területi gégészetre ahol bőrpróbát csináltak ez is negatív.A kérdésem, hogy létezik e kiterjedtebb vizsgálat és érdemes e elvégezni. Ha igen, hova tudnánk elmenni?Köszönettel: Major Béláné
Tisztelt Major Béláné!
Előfordul, hogy a tesztelés során ál negatív eredményt kapunk, bár igen csak ritka, hogy a vérteszt és a bőrteszt is negatív legyen. Bonyolítja a képet, hogy más betegségek is okozhatnak az allergiára erősen hasonló tüneteket.
Az Allergiaközpontban rendelkezésre áll sokféle allergia teszt, de az Önök esetében hiányolom az egyéb betegségek kizárását. (Lehet hogy megtörtént, csak most kimaradt a beszámolóból?)
Amit szükségesnek gondolok:
a kórelőzmény alapos kikérdezése
alapos orr vizsgálat, endoszkóppal
esetleg arckoponya CT

Üdvözlettel:
Dr. Balogh Katalin
Fül orr gégész
Allergológus szakorvos
Budai Allergiaközpont
Tisztelt Doktorok!
Olyan kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy most jan. 3.-án műtöttek harmadszor orrkagyló tultengéssel és az orvosom azt mondta próbáljam meg kérjek vérképes allergia tesztet, de tegnap voltam bent Székesfehérvári Tüdőgondozóba és ott azt mondták, hogy nem érdemes mert úgyis negatív lesz az eredmény.
Csináltak légzésfunkciót és megállapították, hogy asztmám van, de nagy nehezen csináltak prick tesztet aminek az eredménye fák-füvek:++,penészgombák:++, parlagfű:++++,hisztamin:+++.
Eddig az allergiára az Aerius gyógyszert kellet szednem de tavaly semmi hatását nem éreztem és utána kísérleteztem melyik használ jobban végül a Sefaller volt ami valamelyest használt.Megkérdeztem nem e lehetne mást szedni az Aerius helyett mert 2006 óta szedem, de a válasz az volt nincs másik.
Szeretném megtudni, hogy Önöknél elvégezhetőek lennének ezek a vizsgálatok és ,hogy időpontot hogyan és mikor kell kérni és milyen papírok kellenének hozzá és nagyjából mennyibe kerülne.

Válaszukat előre is köszönöm.
Köszönettel: Sallai Tamás
Tisztelt Sallai Tamás!

A bőrteszt segítségével igazolt túlérzékenység nem magyarázza meg a folyamatosan fennálló tüneteit.
Az orrkagyló ismételt csonkolása nem biztos hogy célravezető megoldás.
Az Aerius kétségtelenül jó készítmény, de az koránt sem igaz, hogy nincs más. Az ön esetében valami helyi hatású készítmény jobbnak tűnik, de ezt csak alapos orr vizsgálat után lehet biztosan megmondani. Jó lenne arcüreg CT-t is végezni, ha még nem történt ilyen.
Az Allergiaközpontban végzünk vérteszteket, az árainkról a recepciós kolléganők tudnak felvilágosítást adni.

Üdvözlettel:
Dr Balogh Katalin
Fül orr gégész
Allergológus szakorvos
Budai Allergiaközpont
Tisztelt Doktornő,Doktor úr!2 éve van csalánkiütésem,több mindenre allergiás vagyok,de mikor a gyógyszertől is feldagadtam én a hisztamin érzékenységre gondolok,a be vett tabletták a Kalmopyrin,cataflán.Nem merek gyógyszert szedni csak a panadolt mert ettől nem lesz kiütésem.Két éve szedem az azomyr tablettát,de sajnos az Orvos nem tudja mi okozhatja a kiütéseket,már több diétát is kipróbáltam,nincs eredmény.Olvastam, a hisztamin érzékenységnél nem lehet enni diót,én megpróbáltam és a szám is feldagadt ,sok hólyagos kiütésem is volt az nap.Szeretném tudni meg lehet-e állapítani,hogy a hisztamin érzékeny vagyok,vagy valami más van a háttérben.Allergiás vagyok még a fémre.több pollenre és az atkákra,de sajnos nem ezek miatt van a kiütés mert már mindent megpróbáltunk.Reggelre bedagadnak az ujjaim,és sokszor a szemem is.Tanácstalan vagyok. Köszönöm a segítségüket
Tisztelettel Farkas Ildikó
Tisztelt Ildikó!

A leírtak alapján étel-intolerancia merül fel. Ez azt jelenti, hogy bizonyos ételek, tartósítószerek, adalékanyagok és bizonyos gyógyszerek nagyobb mennyiségű hisztamint szabadítanak fel a szervezetben. Ez okozza a tüneteket. A tünetek megfelelő diétával csökkenthetők és további vizsgálatokat is el tudunk végezni.

Üdvözlettel:

Dr. Garaczi Edina

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvos
Tisztelt Doktor Nő/Úr! Kisfiam most múlt kétéves. Éppen a születésnapjára belázasodott, torokgyulladása lett. 1 nap alatt jobban lett, de aztán 1 hét múlva kruppos köhögése lett. Ez már a második volt, tavasszal átesett egy kruppos betegségen. Viszont 5-ször volt torokgyulladása 1 éven belül, és a legtöbbször lassan, 2-3 hét alatt múlt el neki teljesen. Mivel ez utóbbi sem akart javulni, elvittem fül-orr-gégész szakorvoshoz, aki azt mondta, hogy allergiás. Duzzadtnak látja az orrnyálkahártyáját és a torkát is. Korábban én többször elmondtam a gyermekorvosunknak, hogy szerintem valami nincs rendben vele, mert újszülött korától féléves koráig folyt az orra, naponta többször ki kellett porszívózni. És nagyon-nagyon hasfájós is volt. Aztán 1 évesen ekcémás is lett. Másfél éves korától pedig 3 torokgyulladása volt mostanáig. Én laktózérzékeny vagyok, ezért a kezdetektől a tejre gyanakodtam. Nem is vezettem be neki semmiféle tejterméket másfél éves koráig, viszont én csekély mennyiségű laktózmentes tejterméket (2-3 hetente 1 kis sajtot, vajat) megettem. Féléves koráig kizárólag szoptattam, utána fokozatosan vezettem be neki gyümölcsöket, zöldségeket, húst, legfőképpen háztájit vagy biot. Másfél éves korától kap kevés sajtot, tejfölös levest, de tejet még mindig nem adtam neki. Most is szopik még. Nagyon figyelek az egészségére, ezért nagyon elkeserít az allergia ténye. Az orvos tanácsára most kiiktatom a tejfehérjét az étrendünkből. És mindenképpen elvinném allergia vizsgálatra. Mit gondol, ha ennyire figyeltem az egészségére, és a magaméra is, mekkora az esélye, hogy kigyógyuljon az allergiából? Olvastam, hogy a tejallergiát a gyerekek nagy része "kinövi", de később légúti allergia és asztma is jelentkezhet. Még egy kérdés: Önöknél 2 éves kisgyerekeket is vizsgálnak allergiára? Milyen formában? Mit kell erről tudni? Vérteszttel vagy bőrpróbával? Köszönöm a választ!

Kedves Kérdező!

Az allergiás hajlam öröklődik, ezért - sajnos - bármennyire is vigyáz az egészségükre, az allergiás tünetek jelentkezni fognak. A megelőzésnek köszönhetően gyakran későbbi életkorban és enyhébb formában - de ez sem mindig igaz. Helyes, hogy a gyermek kivizsgáltatását tervezi, mert minél hamarabb van meg a diagnózis, annál hamarabb lehet kezelni. A tejérzékenység az esetek több, mint 96%-ában 3 éves korra megszűnik ("kinövi"), de ez is elmúlhat hamarabb a korán megkezdett diétával.
A Budai Allergiaközpontban már újszülöttek kivizsgálását is el tudnánk vállalni, ezért a 2 éves kor egyáltalán nem akadály! A 2 éves gyermeknek lehet bőrpróbát végezni, vagy vérvétellel megállapítani az allergéneket. Amennyiben a gyermek bőre ekcémás, vagy allergia elleni gyógyszert szed, csak a vérvételre van lehetőség, egyébként a bőrpróba is elvégezhető.

Várom bejelentkezésüket szakrendelésemre!

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
gyermek pulmonológus és gasztroenterológus szakorvos
étel-allergia szakértő

Üdvözlöm!

Első gyermekünkkel vagyok 37 hetes terhes. Kisbabánk lány lesz.
Érdeklődni szeretnék, hogy azzal kapcsolatban tudna-e tanácsot adni, ha a férjem laktóz- és gluténérzékeny, valamint apró magvas gyümölcsökre és zöldségekre allergiás (én semmilyen ételre nem vagyok allergiás), akkor kell-e valamire figyelni nekem a szoptatás ideje alatt, illetve majd a hozzátáplálásnál. Mit lehet enni, mit nem, mit adhatok majd a babának, amikor elkezdem a hozzátáplálást. Valamint a férjemnek még pollenallergiája is van, én pedig a parlagfűre és pázsitfűfélékre vagyok allergiás, és asztmás is. A pollenallergia és az asztma kialakulást kislányunknál megelőzendően lehet valamit tenni? Válaszát előre is köszönöm szépen!

Üdvözlettel:
Szabó-Kiss Szabina

Kedves Szabina!

Az ismert nemzetközi vizsgálatok statisztikai eredményei alapján gyermekük 70-80%-ban valószínű, hogy szintén allergiás tüneteket fog élete során valamikor mutatni. A szoptatás a gyermek 4-6 hónapos koráig feltétlenül javasolt, ezalatt Önnek nem szabad táplálkozási túlzásokba, vagy megszorításokba esnie. Javasolják a probiotikumok fogyasztását. Inkább figyelje gyermekét: ha száraz, ekcémás bőrt, csalánkiütéseket, véres székletet tapasztal, azonnal jelentkezzen gyermekével szakrendelésen, mert ezek a kezdődő táplálék-allergia tünetei lehetnek. 3-5 éves kortól lehet allergiás náthája, vagy asztmás nehézlégzése - ekkor is gyermek pulmonológus szakorvost kell felkeresnie.
Férje glutén-érzékenysége nem tartozik az allergia körébe, mint ahogy a laktóz intolerancia sem. A laktóz (tejcukor) érzékenység legtöbbször 5 éves kor után jelentkezik, a diétája viszonylag egyszerű. A glutén okozta cöliákia azonban több problémát okozhat: a jelenlegi nemzetközi ajánlások szerint 6 hónapos kor környékén, amikor a baba még szopik, be kell vezetni a lisztes ételek fogyasztását, mert ez megelőző hatású lehet a gyermeknél is a cöliákia kialakulására. Szűrővizsgálatot (jelenleg ez vérvétellel történik) egy éves kora környékén érdemes végeztetni.
Egyéb allergizáló étel (aprómagvas gyümölcsök, tojás, hal, mogyoró, stb.) adását csak egy éves kor környékén javaslom.

Kedves Leendő Anyuka! Remélem, minden kérdésére válaszoltam! Amennyiben panasza van, jelentkezzen be szakrendelésemre.

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
gasztroenterológus és gyermek pulmonológus szakorvos
étel-allergia szakértő
Kedves doktornő!
kb. fél évvel ezelőtt lett egy piros folt az arcomon. Elmentem bőrgyógyászhoz, aki allergiára gyanakszik, de azért javasolt a háziorvosnak vérvételt góckutatás miatt. SZerencsére a vérszegánységen kívül mást nem találtak. Pollenallergiám van kb. 15 éve amit elég jól viselek, ritkán veszek be allergia gyógyszert, viszont sokszor van felső légúti fertőzésem, aminek fülfájás a vége. Nehezen tudom kifújni az orrom. Kezdek fém allergiára gyanakodni, nem bírom az ezüst fülbevalókat sem hordani. Van 3 amalgán tömésem és a piros folt is ott van az arcomon ahol az amalgán tömés van. Összefügghet ez a pár dolog egymással. Ki kellenne vetetnem az amalgán töméseket, ami már legalább 15 éves és eddig semmi gondom nem volt velük. Előre is köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!
A fogászati allergiáknak tünete lehet az arcon megjelenő bőrkiütés. Mellette szól a fehér fémek által okozott bőrtünet is.
A vérszegénység szintén tünete lehet az úgynevezett szisztémás nikkel allergia szindrómának. Ezzel kapcsolatban talál tájékoztatást a weboldalunkon, sőt a neten is, egy időben sok cikkünk jelent meg ezzel kapcsolatban.
Fémallergia tesztet kellene végezni, mielőtt bármi beavatkozásra szánja el magát.

Üdvözlettel:
Dr Balogh Katalin
Fül orr gégész
Allergológus szakorvos
Budai Allergiaközpont


Érdeklődni szeretnék, hogy elérhető-e Önöknél állatszőr allergia elleni immunterápiás kezelés.
Elméletben igen,de az állatszőr immunterápiák során nehézségeket okoz magának az allergiának a fajta specifikus volta.


Dr Balogh Katalin
Fül orr gégész
Allergológus szakorvos
Budai Allergiaközpont

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK