Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Allergiaközpont!
Némi jogszabályi értelmezéshez kérném a segítségüket!
8 éves lányomnál (kinőtt csecsemőkori tejfehérje allergia után) idén januárban diagnosztizáltak, Prick teszttel dió, mogyoró, paradicsom, szőlő allergiát, melyekre a bőre ekcémás, viszkető tünetekkel "jelez".
A kérdésem az lenne, hogy a tartós betegséget meghatározó 5/2003. (II. 19.) ESzCsM rendelet alapján, mely az alábbiakat írja:
Ha az ételallergia 2 éves koron túli fennállását eliminációt követő terheléssel is igazolták, és az allergia alapvető élelmiszerre (tejre, tojásra vagy búzára) vonatkozik, valamint többszörös allergia esetén, mely a következőket is érinti: szója, olajos magvak

Ebbe körbe a gyermekem beletartozik-e?
Tehát a többszörös ételallergia önmagában értendő (nálunk ugye 3, ha a diót, mogyorót olajos magvaknak tekintjük) vagy pedig tej/tojás/gabona és még ehhez társuló allergén értendő?

Üdvözlettel: Bernadett
Kedves Bernadett!

Elegendő a dió, mogyoró allergia, megfelelő kódszámmal meg szokták adni az emelt összegű családi pótlékot.

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
Tisztelt Doktornő!
Szeretném megkérdezni, hogy szoptatás alatt el lehet-e kezdeni az immunterápiás kezelést. 14 éve szenvedek parlagfű allergiától, szinte minden kezelés kipróbáltam, sajnos esdig eredménytelenül.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Fehér Krisztina
Tisztelt Fehér Krisztina !

Szoptatás alatt el lehet kezdeni, a parlagfűszezonig még éppen időben van.

Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont
Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!
Lányom 3.5 éves. 2 éves korában atópiás termatitiszt diagnosztizáltak nála illetve vérvétel alapján enyhe allergát a lakásban előforduló porra, penészre! Lassan egy fél éve a lábán a hajlatokban gombostúfejnyi apró kis hólyagszerű göbök jelentek meg. 3 bőrgyógyásznál jártunk már ebből kettő szteroidos kenőcsöt írt fel, a harmadik pedig egy gyulladáscsökkentő krémet. A hólyagok semmit sem változtak sőt mintha több lenne. Lehet ez valamilyen allergiás reakció és inkább vigyen újra allergiavizsgálatra Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező,

A leírtak alapján gyermekének atopiás ekcémája van, az apró hólyagcsák is ennek a betegségnek a tünetei. Az ekcéma hátterében nagyon ritkán fordul elő ételallergia ezért újabb vizsgálat nem javasolt.
Az atópiás ekcéma kezelésében a legfontosabb a bőr megfelelő zsírozása lipidpótló, esszenciális zsírsavakban gazdag testápolókkal, kenőcsökkel (gyógyszertárakban kaphatók).
Ha már kialakult a bőrszárazság, bőrviszketés, vörös foltok, akkor gyulladáscsökkentő szteroid tartalmú kenőcsök rövid ideig tartó alkalmazása javasolt. Súlyosabb esetekben kezelőorvosa határozza meg a megfelelő gyógyszeres kezelést.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Kedves Dr.Úr/Dr.nő

kb. 3 hónapja reggeli és nap közbeni gyógyszerbevételek után, kapuccinó után, és bármilyen étkezés után vízhólyagos viszketések jelentek meg rajtam mindenütt, majd megpróbálta ca-sandost inni, és akkor alábbhagyott. De minduntalan előjön. COPD II. tüdőbetegségem van,.-?- , asztmás vagyok, -?- cukorbetegségem van gyógyszeres, magas vérnyomásommal együtt. Kérem, adjon tanácsot,hogy mitévő legyek.Köszönettel és tisztelettel
Pálinkás Sándorné (Tóth Erzsébet)
Kedves Erzsébet!

Bőrtüneteivel keresse fel bőrgyógyászati-allergológiai szakrendelésünket. Amennyiben étel-allergia lehetősége mrül fel, akkor készséggel állok rendelkezésére.

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
Tisztelt Doktornő/Doktor úr!

Idén január első hetében egy csapásra elkezdtem viszketni arcom T vonalában elég erősen ki is pirosodott. Jártam bőrgyógyásznál felírt egy tüsfürdőt és egy arckrémet, amit egy hónapig használtam de semmi változás. Ezt követően csináltam egy nutritív tesztet, mert úgy érztem mintha evés utána romlana, több ételre kijöttek magasabb értékek ezt megmutattam a bőrgyógyászomnak.Ez után omega 3-at ajánlott meg hogy 1-2 ételt ne egyek. Egyiket sem eszem amire kijött bármilyen érték egy hónapja, de semmi változtás, sőt már a fejbőröm is vizsket és bizsereg :(
Tisztelt Kérdező,

A leírt tünetek alapján seborrheas ekcéma betegség áll fenn.
A seborrheas ekcéma hátterében a bőr fokozott zsírosodása, korpázó hámlása áll. Leggyakrabban a hajas fejbőrön jelentkezik, emellett a szemöldök vonalában, orrszárnyak mellett, homlokon, fülkagylóban vannak hámló, viszkető plakkok. Ez az ekcéma fiatal felnőtt korban kezdődik és idősebb korban általában romlik.
A tünetek hátterében egyéb allergia (étel, pollen, poratka) nem szerepel.
A tünetek csökkenthetők hámlasztó hatású samponokkal (korpás vagy zsíros fejbőrre). Makacs esetekben rövid ideig tartó szteroid oldat csökkenti a fokozott korpázást.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
A problémám kb. 2 éve kezdődött enyhe végbél viszketéssel.Nem tudtam mire vélni a dolog ezért canesten krémmel kentem.Tavaly eljutottam odáig hogy túl sok bélgáz termelődik és ezzel sok szellentés,felfújódva nem vagyok és nem is voltam.Vettem aranyérre kúpot,de nem segített.Tavaly voltam proktológián 3 alkalommal de egyszer sem találtak semmit sem,csak azt tanácsolták hogy menjek el a háziorvoshoz és ott kellene folytatni széklet mintát ellenőrizni stb.
Idő közben azt tapasztaltam hogy ha kenyeret vagy zsemlét eszek amiben élesztő van akkor másnap jelentkezik a sok bélgáz,és többször el kell mennem vécére 3-4 alkalommal naponta és ezeken a napokon a végbélnyílásom is eléggé viszketős száraz szúrós,kellemetlen érzésű.2 hete és tegnap előtt is viszont salátát ettem amiben volt ecet és megint jelentkezett ugyanaz a probléma,akkor így már tudom hogy élesztős és ecetes étel nem tesz jót.
A háziorvosra nem került sor mert külföldre utaztam dolgozni.Itt Ausztriában 3 hete elmentem a háziorvoshoz,első alkalommal csak krémet és kúpot írt fel,de nem használt.Második alkalommal vérvétel és széklet mintát kért,1 hétre rá kellett vissza mennem és azt mondta minden rendben van.Említettem neki a candida gombát,hogy lehetséges-e hogy az a baj,de azt mondta az eredményeim rendben vannak,de én mégis arra gyanakszom.
Ekkor írt fel egy antiallergén tablettát amit még szedek és majd 1 hét múlva kell újra visszamennem.
Ezeken a panaszokon kívül semmim nem fáj se a hasam se semmi.
Tisztelt Tüdő János,

Elnézést előző téves volt!Ha megkaptuk a doktornőtől a választ továbbítom!

Üdvözlettel:
Hornyák Klaudia
asszisztens
Tisztelt Doktor Ur/ Holgy!
Harmadik alkalimmal fordul elo, hogy antibiotikum szedesekor a nyakam toveben piros foltok jelennek meg. Az orvosom azt mondja, hogy folytassam az antibiotikum szedeset es szedjek melle napi 3 calcium sandozt, merthogy nincs mar mas antibiotikum, ami hatna.(felso leguti megbetegedesekre irta fel, nem tudom lenyeges e)
Jol teszem ha kovetem a tanacsat most is? Nem vagyok meggyozodve rola, hogy ez a jo ut.
Illetve mivel sajnos migrenes vagyok es tegnap este mar rosszul voltam a migrentol egy analgetika kupot hasznaltam. A kupot mar hasznaltam kirabban, amikor nagyon eros migrenem volt es nem okozott gondot.
De talan az antibiotikummal egyutt kivalthat borkiuteses reakciot vagy ez csupan az antibiotikumnak tudhato be?
Valaszat elore is megkoszonve.
Udvozlettel, Fanni
Tisztelt Fanni,

A leírt tüneteknek számos oka lehet:
1. A fertőzés (baktérium, vírus) okoz kiütést.
2. Az egyéb készítmények: torokfertőtlenítő spray, szopogató tabletta, orrspray, gyógytea, köptető stb.
Ezek kizárása után javasolt gyógyszerallergia vizsgálat végzése.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Tisztelt Doktor Úr/Doktornő!
Hétéves kislányom februárban esett át egy vírusos (?) hányás-hasmenés betegségen. Közben és utána egy ideig Normaflore-t adtunk neki, de a híg széklet még hetekkel később is megmaradt. A gyermekorvos szerint ilyenkor utóhatásként kialakulhat laktóz-intolerancia, ezért felírt Lactase tablettát, amit két hétig adtunk, eredmény nélkül. Annyit javult a helyzet, hogy időnként előfordult szilárdabb és sötétebb széklet, de a legtöbbször inkább folyós vagy foszlányos, világos színű és sok gázképződéssel járó, emiatt időnként habos széklet volt a jellemző. Próbálkoztunk probiotikus joghurttal, azóta kicsivel jobb a helyzet, gyakoribb a szilárd széklet, de még mindig van hígabb része. A széklete minden kórokozóra negatív. Kérdésem, hogy ilyenkor érdemes allergiavizsgálatot csináltatni? A gyermekorvos azt javasolta, hogy figyeljük a bevitt táplálékot, és próbáljuk kideríteni, mire reagál hasmenéssel. Eddig semmilyen rendszert nem találtunk ebben. Ételallergia létezik bőrtünetek nélkül? Mit tanácsolna?
Köszönöm a válaszát!
Kedves Kérdező!

Létezik étel-allergia bőrtünetek nélkül, de az Önök történetében biztos nem ez az ok. Javaslom, hogy velem, vagy egy dietetikussal beszéljék át a gyermek diétáját, mert első lépésként ezzel lehetne segíteni. Ha a bélnyálkahártya ismét normalizálódik, akkor a panaszok is megszűnhetnek.

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
Tisztelt Doktor Úr, Doktor Nő !

Érdeklődnék hogy hol tudom kivizsgáltatni alergiámat kenő, hütőfolyadékokra.
Mert CNC-sként próbáltam elhelyezkedni, és egy nap után a gyárban nagyon befulladtam (nyári időben) és ez miatt IS másnapra fel is mondtam, de nem tudom hogy a pont esetleg a pollen alergiám jött ki pont roszkor,vagy tényleg a hütő, kenőfolyadéktól fulladtam be, most újra lenne lehetőségem ebbe a szakágba dolgozni de tudnom kellene, hogy tényleg alergiás vagyok e az említettekre.
Tisztelt Nagy Balázs!

Nem tudunk sajnos ebben segíteni,mi ezekre a folyadékokra allergiavizsgálatot végezni.

Üdvözlettel:
Hornyák Klaudia
asszisztens
Tisztelt Doktor Úr/Nő! Kb egy hete apró kiütések jelentek meg rajtam. nem állandóan láthatóak,csaláncsípéshez hasonlóak. Leggyakrabban az alkaromon, lábaimon.Nem nagy számban, pár enyhén viszkető pötty, ami kb fél-egy óra múlva eltűnik máshol jön elő.Arcom két oldala is viszket,kipirosodik.A tünetek nem egész naposak időszakosak.Tejcukorérzékenységem derült ki kb 2 hete azóta nem fogyasztok tejterméket de kiütéses tüneteim nem is voltak tőle. Csak a régi vérnyomás gyógyszeremet ill pantacid flux 40-et szedek pár hónapja, amit 2 hete napi két tablettára kellett emelnem.Tisztelettel érdeklődöm,hogy Ön szerint ezek a tünetek gyógyszer vagy inkább étel allergiára utalnak,milyen kivizsgálást javasol? Köszönöm!
Tisztelt Kérdező,

A hirtelen jelentkező csalánkiütések hátterében számos kiváltó ok lehet.
1. A leggyakoribb ok az új gyógyszerek bevezetése, vagy a régóta szedett gyógyszerek leváltása (azonos hatóanyag, különböző adalékanyag, vivőanyag). Időnként szedett fájdalomcsillapító, lázcsillapító, altató, nyugtató is okozhat csalánkiütést. Megfázás kapcsán használt torokfertőtlenítők, szopogató tabletták, orrsprayk is csalánkiütést provokálhatnak.
2. Természetgyógyászati készítmények, biokapszulák, gyógyteák, gyógyfüvek szintén gyakran okoznak csalánkiütéseket.
3. Bizonyos ételek-italok fokozott hisztamin-felszabadító hatásuk miatt okoznak csalánkiütést. Ilyenek pl: a mesterséges színezőanyagok, tartósítószerek, aromák (pl. vegeta, fűszerek, édességek, üdítők, készételekben levő ízfokozók, csokoládé, cukorka, fagylalt). Gyümölcsök közül: eper, málna, déligyümölcsök, kiwi, ananász. Zöldségek közül: paradicsom, spenót, savanyú káposzta. Ezen kívül magvak, halak, májkrém, felvágottak füstölt húsok.
Először diéta tartása javasolt, ennek elemzése után tudok vizsgálatra javaslatot tenni.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus

Hírek

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Gyermeke fáradtan, ingerlékenyen és karikás szemekkel ébred reggelente? Könnyen lehet, hogy poratka-allergia váltja ki tüneteit. Bár a háziporatkákat nem tudjuk teljes mértékben száműzni otthonunkból, alapos és következetes takarítással, valamint néhány óvintézkedéssel jelentősen csökkenthető az atkaszám – tudtuk meg dr. Somogyi Évától, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosától.

További részletek
Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK