Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Garaczi Doktornő!
5,5 éves kisfiamnál több gyógyszer esetén (aminofenazon kúp, cataflam cseppek, nurofen szirup) arc- és szájdagadás lépett fel, ami szerencsére fenistil cseppek adását követően enyhült. Először az aminofenazon kúpnál jelentkezett, a nurofent utána több alkalommal szedte, majd annál is előfordult ez az arc- és szájdagadás, utoljára pedig a cataflam cseppeknél. Pollenallergiája is van (korai fák, parlagfű, pázsitfűfélék), korábban tejérzékenység merült fel, a tejfehérje érzékenységet valószínűleg már kinőtte, a laktózérzékenység maradt.
IgE teszteket végeztek ibuprofen, diclofenac, algopyrin hatóanyagokra, ami negatív lett.
Anyai dédnagypapa szalicil érzékeny, örökölhette esetleg?
Szeretném kikérni a doktornő véleményét, érdemes-e lympfocyta migráció gátlás tesztet végeztetni, illetve hatóanyagokra lehet-e valamilyen vizsgálatot kérni, vagy egyszerűen csak a jövőben kerüljük ezeket a gyógyszereket.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Kovács Emília
Tisztelt Kovács Emília,

A nem-szteroid gyulladáscsökkentők (láz-fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek) gyakran okoznak viszketést, arc-száj-nyelvduzzanatot, csalánkiütéseket, nehézlégzést esetleg vérnyomásesést is. Ezt a reakciót nem-szteroid intoleranciának (NSAID-intolerancia) nevezzük. Ilyen gyógyszerek pl: salycil, aminophenazon, diclofenac, ibuprofen stb.

Az intolerancia pontos mechanizmusa jelenleg még nem ismert, de a következménye a fokozott hisztamin felszabadulás és a leírt tünetek. Az antihisztamin tabletták, cseppek (pl: fenistil) ezt a hisztamin-felszabadulást csökkentik.

A betegek nagy része valamelyik típusú nem-szteroid gyulladáscsökkentőt jól tolerálja, kis részük egyiket sem tudja szedni. Jelenleg a betegség nem szüntethető meg, ezért panasz esetén az adott gyógyszer kerülése javasolt.

Mivel a jelenség nem valódi allergiás reakció, ezért LTT vizsgálat végzése nem javasolt.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Tisztelt Hölgyem, Uram!

A nevem Hegedűs Péter Tamas. A kérdésem a következő:.

Én gyakorlatilag kisgyerek korom óta allergiával élek együtt, mely az éltelek területen nyilvánul meg.
Az allergia a következő területekre érvényes:.

Hüvelyesek, tehát, Borsó, Bab, stb.
Ezene kívül a földimogyoró, valamint a szója.

Eddig mindig amennyiben az allergia előfordult. Az úgynevezett Kalcium Kurt helyeztem előtérbe, de a sajnos arról olvasok, nagyon sok helyen, hogy eze nem megoldás , mivel a Kalcium egyáltalán nem erre a célra kifejlesztett, gyógyszer. A kérdésem a következő lenne: Milyen gyógymódot, vagy gyógyszert érdemes magamnál tartanom amennyiben a jövőben allergiás reakció következik be. Illetve, milyen vizsgalatnak kellene eleget tennem, hogy ezt ,,megfelelően kezeljem.

Tisztelettel: S köszönettel: .

Hegedűs Péter Tamas
Tisztelt Hegedűs Péter Tamás,

Amennyiben különböző ételek tüneteket okoznak, például kiütés, bőrviszketés, csalánkiütés, a legfontosabb az adott ételek kerülése. Tünet esetén antihisztamin tabletták szedése javasolt (recept nélkül kaphatók gyógyszertárakban).
Az ételallergiák kivizsgálására specifikus IgE teszt végzése javasolt.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus
Tisztelt Doktornő/Úr!

10 hónapos kisfiamnál hörgő gyulladást állapítottak meg. Februárban kezdődött a fulladásos köhögés, majd kórházban voltunk emiatt kb. 2 hétig ugyanis intenzívre is átkerült, majd szteroidos, infúziós kezelés után jobban lett és haza mehettünk. Május elején ugyanezzel a problémával szintén megjártuk a kórházat, annyi különbséggel, hogy nagy nehezen felírták a kompresszoros inhalátort és a babyhallert. 2 héttel később ismét ezzel a problémával küzdöttünk majd haza engedtek. Jelenleg megint kórházban vagyunk ugyanúgy hörgő gyulladással és a picim ismét kap szteroidos kezelést is. A kérdésem az lenne, hogy lehetséges-e, hogy ez a gyulladás azért jön elő folyton, mert valamire allergiás? Ha igen, hogy állapítsák meg ha kis babáknak nem végeznek allergia vizsgálatot?

Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Ságiné Alexandra
Kedves anyuka!
A történet alapján nem zárhatjuk ki allergiás eredet lehetőségét, de 10 hónapos korban ez a ritkább. Az allergiát csecsemők esetében Specf. IgE vizsgálattal tudjuk diagnosztizálni vérvételből.
Valószínűbb viszont, hogy gyermekénél vírusindukálta asthma áll fenn. Azonban az Ön által adott leírás alapján nem zárható ki egyéb betegség sem.

dr. Somogyi Éva

Tisztelt doktornő/úr!
A problémám az lenne hogy elmentem kiütésekkel a házi orvoshoz,ő azt mondta allergiás reakció miatt van,tovább mentem a bőrgyógyászatra,ahol az orvos antihisztamin tablettát és krémet írt fel a csalánkiütésre,viszont arról egyáltalán fogalmam sincs mire lehetek allergiás,enni ugyanazokat ettem amiket eddig is.Epilepsziára szedek gyógyszert (Levetiracetam 500mg)egy nap egy szemet körülbelül nyolc hónapja(az az előtti egy évben kettő tablettát kellett).Szeretném megkérdezni hogy lehetséges-e olyan hogy az epilepszia gyógyszer adagja még így is sok és attól lenne a kiütésem és hányinger?A gyógyszer papírján mellékhatások között ott van az összes amit én észrevettem(csalánkiütés rettenetes viszketéssel,hányinger,fejfájás).Van értelme visszamenni a neurológushoz hogy ez a probléma?
Mediátor mentes diétát írt elő a bőrgyógyász,de fogalmam sincs az mit takar,csak annyit mondott ne egyek tojást,tejet,csokit,sós-fűszeres ételeket,colát ne igyak és ennyi.De ahogy utánanéztem ez a diéta sokkal összetettebb...Most akkor mit is egyek tulajdonképpen?Csak mert nem merek semmit enni már csak ásványvízet inni mert félek már enni az allergiás reakció miatt,tegnap óta csak inni merek már mert nem tudom hogy mit ehetek vagy sem..Sajnos a gyógyszert még csak ezután tudom majd kiváltani.Azt sem értem miért nem küldtek allergia vizsgálatra,mert így nem tudom mire lehetek allergiás...
Tisztelt Nicole,

Amennyiben már 8 hónapja szedi az epilepszia gyógyszert, akkor biztosan nem az okozza a kiütéseket.

Felnőtt korban a hirtelen jelentkező csalánkiütéseket nagyon ritka, hogy valódi allergia (pl. tejallergia) okozza, ezért első lépésben nem javasolt allergiateszt végzése.
A tünetek hátterében sokkal gyakoribb különböző tartósítószerek, adalékanyagok, ízfokozók szerepe, ezért ezeket kerülje. A mediátor -mentes diéta azt jelenti, hogy 3-5 napig kerülje a hisztaminban gazdag ételeket (pl: érlelt sajtok, halak, citrusfélék stb).
Amennyiben a diéta mellett nem javul kérem jelentkezzen be szakorvosi vizsgálatra.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus


Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Férjem fűfelekre allergiás, és gondoltuk otthoni használatra vennénk egy legtisztitó berendezést. Rengeteg gyártó, rengeteg terméke van forgalomban, ami pollenszűrőkkel felszerelt, és nem a hagyomanyos párásító kategória. Esetleg Önnek van tapasztalata ilyenekkel? Nem szakértői információkat olvasva, azt látom, megoszlanak a vélemények mind a hatásfokukról, mind pedig arról, lehet-e ártalmas egy ilyen gép...
Megköszönöm, ha megírja véleményét!
Üdvözlettel,
Gráf Kriszta
Tisztelt Gál Krisztina,

A légtisztító berendezések között mi is csak a gyártói ajánlások illetve a vásárlói visszajelzések alapján ajánlunk berendezést. A légtisztítást érdemes a kezelő orvossal egyeztetve átbeszélve megoldani, mivel a pollen időszakokat, az allergia mértékét is figyelembe kell venni. Egy jól működő berendezés nem lehet ártalmas, célja a levegőben szálló pollenek stb. kiszűrése.

Üdvözlettel:
Dr Augusztinovicz Mónika
Tisztelt Doktor úr/nő!
Érdeklődni szeretnék, hogy a molekuláris allergia vizsgálat abban az esetben is valós értéket mutat, ha kislányom még sosem fogyasztott földimogyorót, de a vérvizsgálat során allergénként szerepel? Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Édesanya!


Amennyiben az IgE ellenanyag vizsgálatban a földimogyoró egyértelműen pozitív, a molekuláris allergia vizsgálat elvégezhető.



Üdvözlettel



Dr Polgár Marianne

gyermekorvos-gasztroenterológus
Tisztelt Doktornő!

Problémám a következő: Nagyjából 1.5 hónapja bőrviszketéssel küszködöm. Amint megvakarom a területet kis idő múlva bepirosodik, feldagad és az átlagosnál hosszabb ideig így marad. Kaptam rá antihisztamint, de (valószínűleg) attól kiütéseim lettek, majd felírtak egy másikat, ami használ. Ebben a 1.5 hónapos időszakban kezdtem ganoderma lucidum-os(pecsétviaszgomba) kávét inni. Első sorban arra gondoltam, hogy ez okozza az allergiás tüneteket,de kb. 2 hete abbahagytam a fogyasztását viszont amint abbahagyom az antihisztamin szedését pár nap múlva újra jelentkeznek a tünetek. Lehetséges, hogy nem ürült még ki a szervezetemből? Vagy esetleg másra vagyok allergiás?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Bianka
Tisztelt Bianka,

A leírás alapján csalánkiütései jelentkeznek. A csalánkiütésnek számos oka lehet, erről bővebben honlapunkon olvashat. https://www.allergiakozpont.hu/csalankiutes


Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Tisztelt Doktor Úr / Doktornő!
Szinte minden fájdalomcsillapítóra allergiás vagyok(Algo..., Saridon, Aszpirin Ultra). Tünet: szájkörüli duzzanat. A Desloratadin némileg "ellensúlyoz". Kérek szépen tanácsot. Köszönettel, dr. Kovács Sándor.
Tisztelt Dr. Kovács Sándor,

A nem-szteroid gyulladáscsökkentők (láz-fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek) gyakran okoznak arc-száj-ajakduzzanatot, csalánkiütéseket, nehézlégzést. Ezt a reakciót nem-szteroid intoleranciának (NSAID-intolerancia) nevezzük.
Az intolerancia pontos mechanizmusa jelenleg még nem ismert, de a következménye a fokozott hisztamin felszabadulás és a leírt tünetek. Az antihisztamin tabletták ezt a hisztamin-felszabadulást csökkentik.
A betegek nagy része valamelyik típusú nem-szteroid gyulladáscsökkentőt (ibuprofen, diclofenac, paracetamol stb) jól tolerálja, kis részük egyiket sem tudja szedni.
Jelenleg a betegség nem szüntethető meg, ezért panasz esetén az adott gyógyszer kerülése javasolt.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Kedves Doktornő/Úr!
15 éves fiú gyermekemnélgasztroenterológia területen vizsgálatokat végeztettünk, rendszeres hasi(köldök körüli)erős fájdalmak miatt.
Hasi ultrahangok mindig negatívak,vérkép rendben, szintjei rendben. Puffadás, erős fájdalom, rossz emésztés, sav,inkább székrekedés mint hasmenés.
Ételintolerancák negatívak.
D vitamin pótolva, alacsony volt a szintje.
készült: crp, vérkép+index, calprotectin, helico, ttg.
Tavasszal többet tapasztaljuk az emésztési problémát nála, több a hasfájás, köldök körüli.
Semmilyen görcsoldó, fájdalomcsillapító nem használ.
A doktornő, akinél jártunk, MRI vizsgálatot tervezett a későbbiekben, de külföldön tartózkodik és nem tudok már vele egyeztetni.
Arra gondoltam,hogy elvégeztetek én egy bél MRI vizsgálatot, akár saját költségen,viszont szeretném megkérdezni,hogy ilyen esetben egészen pontosan milyen bél MRI-re lenne szükség, ami segítene a diagnozisban.
Olvastam,hogy kontrasztanyaggal töltik a vékonybelet, és teljes képet kapnak a vékonybélről,,,
vagy csak egy teljes hasi MRI-t kell kérni?
MR vagy MRI?
Melyik diagnosztikai központba lenne legbiztosabb elmenni, és pontosan mit lenne érdemes kérni?
Bajai lakosok vagyunk.
Protexin prebiotikumot szoktam adni a gyermeknek, de mindig elbizonytalanodom,hogy az a legjobb-e, mert nem látok eredményt a prebiotikummal kapcsolatban.
Köszönöm ha válaszol!
Üdvözlettel
Tisztelt Győrfi Enikő!

Az Ön által leírt probléma nagyon szűkszavúan van megfogalmazva, és egy pár vizsgálatot csak felsorolt, de az eredménye nem derül ki. Én már több, mint 30 éve foglalkozom gyermek gasztroenterológiával, de hasi MRI vizsgálatot még nem igen kértem. Először jobb lenne tisztázni bizonyos vizsgálatok eredményét, volt-e diétás próbálkozás? Van-e székrekedése? Csak nagyon indokolt esetben kérnék MRI vizsgálatot.
Szakrendelésemen készséggel fogadom.

Üdvözlettel: Dr. Hidvégi Edit
Jónapot kivánok segitséget szeretnék kérni hónapok óta pici apró kiütéseim vannak egész testemen borzalmasan viszketek, voltam bőrgyógyászaton és nem tudják mi ez voltam allergia vizsgálaton is minden eredményem jó volt. Olyen mint egy pattanás de már az arcomon is kijött borzalmasan viszketek. Legyen szives megmondani mit lehet tenni, vagy mit használjak. Fürdésnél pedig ugy érzem mintha a viz csipne nem tudom mi ez kérem segitsenek. Köszönettel.
Kedves Bíró Béláné,
Ilyen tünetekkel feltétlenül keressen fel bőrgyógyász szakorvost.
Üdvözlettel:
Budaházi Kata

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek
Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK