Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor Úr/Doktor Nő!

Történetem 7 évvel ezelőtt kezdeném, amikor is tetanol pur injekciót kellett, hogy kapjak, majd emellé augmentint kellett szednem.
Amikor a gyógyszer elfogyott, akkor kezdődtek a gondok. A fenék és a hátsó comb részen dió nagyságú gumók jelentek meg, amik nagyon nagyon viszkettek. Mivel hétvége volt így ügyeletre jártunk, ahol kalcium injekciókat kaptam a 4-5 óránként(a végén vénásan), mert a viszketés elviselhetetlen volt, és nem múlt el. A gumók visszahúzódtak ugyan, de a testemen csalánkiütés jellegű piros foltok keletkeztek, szintén erősen viszketve.
Mire a dolog végére sikerült járnom (legalábbis így gondoltam)eltelt 3 hónap.
Egy bőrgyógyász doktornő azt állapította meg, hogy a tetanol pur injekcióra vagyok allergiás.
A következő eset idén tavasszal történt:
Curam duo gyógyszert kaptam egy betegségre.
A gond újból akkor kezdődött mikor a gyógyszer elfogyott. A szemem és a szám nagyon csúnyán bedagadt, és újból jött a csalánkiütés jelleg, és a viszketés. Mindemellett még nőgyógyászati problémám is keletkezett (az orvos szerint a gyógyszertől gombás fertőzést kaptam)

A gyanúm az, hogy amoxicillin allergiám van.
Szeretném kérdezni, hogy lehetséges-e , hogy a gyógyszer beszedése után jelentkezik a panasz és nem azonnal az első szem bevétele után?Önnek mi a véleménye, tanácsa? Hogyan lehet a gyógyszerallergiát pontosan kideríteni?

Megköszönném a Doktor Úr / Doktor Nő válaszát.

Tisztelettel: Tánczosné Borkó Anikó
Tisztelt Tánczosné Borkó Anikó,

A leírás alapján biztosan allergiás penicillinre és penicillin-származékokra. Ez alapján a továbbiakban penicillin- származékot (pl: amoxicillin) ne szedjen!
További kivizsgálás ilyen egyértelmű esetben nem szükséges. A saját kérésére laborvizsgálattal (LTT) meg tudjuk erősíteni a diagnózist.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus
Dr. Garaczi Edina PhD
Dr. Garaczi Edina PhD allergológus-bőrgyógyász
Tisztelt Doktor Úr/Nő!
8 éves fiam az iskolában ebéd után kb fél órával rosszul lett.Hasfajassal kezdődött,aztán a karjai kezdtek el pirosodni,majd a felső teste és az arca.Azt mondta enyhe torok fájdalmat(?),szorítást érzett.Azonnal elhoztam az iskolából és vittem a háziorvoshoz.Ahogy kiértünk a suliból,a hideg levegő hatására láthatóan alábbhagyott a pirosság,és a többi tünet.Az orvoshoz érve lathatóan jobban volt,csalánkiütés lett a testén és vakarózott. Egy óra múlva a tünetek megszűntek.Itthon ugyan azt eszi mint eddig,semmi tünete.Aznap az iskolában babgulyás volt sajtos tésztával.Elotte nem okozott problémát nála ez az étel.
Kérdésem hogy ezek a tünetek étel allergiára utalnak e?Ételallergia kiaakulhat e bármikor egy adott ételre,ami korábban panaszt nem okozott?
Kedden megyünk allergia vizsgálatra.Nagyon meg vagyik ijedve,mi van ha újra elő jön az iskolában,nehogy komolyabb baj legyen.Letezik olyan gyógyszer amit ilyen esetben magánál tarthat?Háziorvos Cetirizen hexal cseppeket írt 4 napig,napi 2*10 csepp.De van itthon korábbról fenistil csepp is. Valamelyik gyógyszert elcsomagoljam neki baj esetére?Tehetetlennek érzem magam.
Köszönöm válaszát!
Adrienn
Kedves Édesanya!

Az allergia bármikor kialakulhat korábban panasz nélkül fogyasztott ételek után is. A Cetirizine és a Fenistil is jó antihisztamin, vigye magával az iskolába.

Az allergia vizsgálat eredménye után biztosan többet fogunk tudni mondani.



Üdvözlettel



Dr. Polgár Marianne

gyermekorvos-gasztroenterológus
Tisztelt Doktor Úr/Nő!

Kisfiam hozzátáplálásakor kiderült, hogy nagy valószínűséggel érzékeny a tejre és termékeire (test szerte ekcémás lett, vagy ha pár hónap diéta után ha kapott tejfélét pl sebesre marta a széklete a popsiját így többet nem próbálkoztam). Előtte szoptatás alatt nem volt gond, és ha kizártam hozzátápláláskor a tejféléket, akkor sem, 1 éves koráig szopott, mivel anyatejre nem jelentkezett nem kellett diétáznom. A tesztek (bőr- vérvétel) negatívan voltak 1-és 2 évesen is, de 3 éves koráig szigorúan tejmentesen evett. Terheléses tesztre mégsem került sor, mivel elég vad gyerek volt, így abban maradtunk a doktornővel, hogy mivel veszélyes tünetei nem voltak, otthon elkezdem neki adogatni és meglátjuk mi lesz. Enyhe ekcémásodás jelentkezett, később az is megszűnt. Most 6 éves és nyáron allergia jelentkezett pollenre. Elmentünk vissza az allergológushoz, bőrteszt, allergia fűfélékre, nyírre és parlagfűre. De most e tejnél is jelentkezett piros folt, igaz nem túl nagy, olyan borsónyi. A doktornő szerint ne diétázzon, mivel nincs más tünete. Én viszont aggódok, hogy ezek szerint csak nem tetszik a szervezetének és nem akarom terhelni olyannal, amit nem tud megemészteni. Aggódok, hogy emiatt lehet asztmás, vagy bélrendszeri betegsége később. Ön szerint kell aggódnom? Nem kellene egy vérteszt is? Válaszát köszönöm!
Kedves Édesanya!

Ha nincs tünete a gyermeknek a tej és tejtermék fogyasztása után nem kell aggódnia, de ha ez megnyugtatja a vérteszt elvégzésének nincsen semmi akadálya.

Üdvözlettel

Dr. Polgár Marianne

gyermekorvos-gasztroenterológus
Tisztelt DoktorUr/No.
4 eves kislanyomnak egy eve(kozossegbe jaras ota) allando visszatero bronchitiszei vannak,szinte folyamatosan kohog,leginkabb ejszaka. Tüdőgyógyász szerint lehet egy kezdődő asztma.
Erre a celra szeretnenk a haloszobajaba nagyobb mennyisegu sot berakni(parajdi sotombok,soteglak ugy kb 150-200 kg).
Az lenne a kerdesem,hogy on szerint ez segitene a probleman ?
Valaszat nagyon koszonom.
Tisztelettel.Reka
Kedves Réka!
A só belégzése sok esetben lehet jótékony hatàsú, tisztítja a légutakat és segít aváladèk feloldásában. Jótekony hatása függ a koncentraciótól és egyéb tényezőktől is.
Viszont pont a betegeknél, asthmàsoknàl nem mindegy, hogy mikor és milyen cc.- ban használjuk. Náluk bizonyos esetekben még fulladást is provokálhatunk vele.
Emiatt úgy gondolom, hogy orvossal kéne megbeszélni, hogy a köhögés asthmás erefetű-e vagy más áll a háttérben, mert rengeteg dolog van az asthmán kivül, ami miatt köhöghetünk. Emellett az asthmanak is több típusa és súlyossági fokozata van, rendszeres kezelést, gondozást igényel.
Dr Somogyi Èva
gyermekorvos, tüdőgyógyász, allergológus
Dr. Somogyi Éva
Dr. Somogyi Éva csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Kedves Doktornő/Doktor Úr!

Lányom 7,5 éves, egy éve tejfehérje és paradicsom diétán van.

Egy évve. ezelőtt a coaliakia panel Transzglutamináz IgA értéke (referencia érték 0,00-50,00) 78,94 pozitív lett, Mikrocitózis +, ezt követően bélbiopsziát vettek tőle, melyet negatívra értékeltek, így nem kellett gluténre diétáznunk.

Idén újra vettek tőle vért, mely értéke IgA és IgG negatív lett (értéket idén nem tüntettek fel, 0,00-20,00 -ig normál érték). Emellett, a tavalyi eredmények miatt megcsináltattuk a genetika tesztet, mely DQ2,5 lett.

Lányomnak a fogzománcán (újonnan nőtt első két metszőfogán) elszíneződés látható, illetve szinte egész évben (nyáron volt egy tünetmentes időszak) ekcémája van. Nyár kivételével a kézfején és ujjain vöröses, apró pici vérzések, hámló bőr (gasztroenterológus szerint duhring-ra hasonlít, lehet, hogy az), fartájon pedig újabban nagyon sok kis apró hólyag, illetve térde mellett, derék tájon és lábfején apró kis pöttyök, illete egy alkalommal a combján is kisebb hólyagok jelentek meg, melyek nem viszketnek csak nagyon ritkán, viszont nagyon fájnak neki, szteroidos gyulladásgátlóra javulnak.

Emellett csecsemő kora óta alvás zavarral küzd, "ideges láb" syndroma miatt nehezen alszik el, illetve pavor, alvajárás, és ezt követő ébredéskor láb bizsergés, zsibbadás szerű érzése van.

Ezen túl idegrendeszeri problémáink, szenzoros problémák, viselkedés zavar, étkezésében nagyon válogatós, gyümölcsök közül csak az almát, zöldségek közül brokkolit krém leves formájában eszi, illetve sárgarépát főzve. Ha mégis megkóstol más zöldséget-gyümölcsöt, puffadása, hasfájása lesz tőle. (tésztát, húst, rizst, krumplit eszi szívesen).

Gasztroenterológus szerint ha nem károsodtak a bélbolyhok, akkor nem áll fenn cöliakia.

Úgy tudom, ez az elmélet megdőlt, illetve ennek ellenére is fennállhat a betegség, vagy kialakulóban lehet. Illetve más esetben úgy tudom, ha az IgA és a genetika pozitív, akkor az cöliakia.

Tehát ha tavaly csináltattuk volna meg a genetikai tesztet, akkor vajon kimondták volna rá?

Allergológus szerint, ha már egyszer jelzett a szervezet, és a genetika teszt alapján is veszélyeztetett, akkor azonnal el kellene kezdenünk diétázni, nem megvárni, míg a bélbolyhok tönkre mennek (a gasztroenterológusnak viszont az a feladata, hogy a tönkrement bélbolyhot igazolja). (annak ellenére, hogy idén negatív lett a vér eredmény)

Mások szerint a (korábbi) pozitív IgA egyértelműen cöliakiat jelenthet.

A kérdésem az lenne, hogy ez alapján lehet-e lányom coliakiás, vagy ha idén negatív lett a vérkép diéta nélkül, akkor ez elvethető (illetve hogy fordulhat elő az ellentmondás)?

Nagyon sok megpróbáltatáson és rengeteg orvoson vagyunk már túl, viszont fontos lenne tudnunk, kell-e diétáznunk vagy sem.

Esetleges duhring betegség esetén előfordul, hogy nem állandó jelleggel jönnek a tünetek (nyáron volt egy tünet mentes időszak)? Illetve lehetséges, hogy bizonyos mennyiségű vagy minőségű glutén fogyasztás (teljes kiőrlésű pékáru), esetén súlyosbodnak a tünetek?
Olvastam az A típusos cöliakiáról, ahol a bélbolyhok súlyos károsodása nélkül is fennállhat a betegség.

Természetesen, amennyiben további vizsgálat szükséges, mindenképp elvégeztetnénk, lehetőleg egy alkalom alatt (ez esetben mit érdemes megcsináltatni?). Lányom már retteg az orvosoktól, ezért szeretnék előzetesen érdeklődni, hogy felesleges vizsgálatoknak már ne kelljen kitennünk őt.
4 éves korában prick teszt kimutatta a tejfehérjét, fűféléket, búzát.
Azóta vérvizsgálat semmilyen allergiát nem mutatott ki nála, tehát megvonásos diéta alapján, nem azonnali, hanem késleltetett reakcióval szűrtük ki a tejfehérjét és paradicsomot.
Érdemes még más vizsgálatokat elvégeztetnünk, vagy a fentiek alapján fennállhat cöliákia?


Köszönöm válaszukat!
Tisztelt Édesanya!

Ilyen összetett panaszokra nem lehet röviden válaszolni. Javaslok egy gasztroenterológiai szakorvosi vizitet. Dr.Polgár Marianne gyermek és gasztroenterológus szakorvost ajánlanám. Főorvosnő rendelése:
kedd 08:30-12:00 és szerda 15:00-19:00 vizit díja:24.000 Ft

A www.allergiakozpont.hu oldalunkon megnézheti főorvosnő tevékenységét és a fénykép mellett online is tud időpontot foglalni.

Üdvözlettel:
Hauser gyöngyi
asszisztens
Hauser Péterné Gyöngyi
Hauser Péterné Gyöngyi egészségügyi asszisztens
Tisztelt Doktor/Doktornő!
16 hónapos unokám mindkét alsó lábszárán pattanásszerű kiütések jelentek meg-nem viszketnek-,amelyek nem múlanak el.A kiütések megjelenésekor nálunk tartózkodtak. Kb. 3 hét elteltével-azóta otthon vannak- újabb kiütések jelentek meg,most már a karján is.Mi okozhatja a kiütéseket?
Tisztelt Nagymama!

Sajnos látatlanban nem tud az orvos mit mondani,meg kell nézni. Dr.Garaczi Edina bőrgyógyász allergológus immunológus szakorvoshoz tudok időpontot adni.
www.allergiakozpont.hu oldalán tud tájékozódni szolgáltatásainkról.


Üdvözlettel:
Hauser gyöngyi
asszisztens
Hauser Péterné Gyöngyi
Hauser Péterné Gyöngyi egészségügyi asszisztens
Tiszetlet Dr. Nő/ Dr. Úr!
Érdeklődni szeretnék darázscsípés utáni laboreredményről. Előzmény: férjemet megcsípte a lódarázs, majd 1 hónap múlva darázs. Darázscsípést követően anafilaxiás shockot kapott. 18 nap múlva a laboreredménye: IgE: 233,0 kU/L (ref.: 0-158,0) Darázsméreg: 20,6 kU/L(ref.: 0-0,35). Allergológus dr.nő azt mondta ilyen magas értéket nem látott még, és a hiposzenzibilitás nem tudja milyen következményekkel járhat nála. Eddigi értékek 3, vagy 5 és nagyon ritkán lát 7 kU/L eredményt. Érdeklődnék neki merjen állni a férjem a kezelésnek, vagy a kórházi keretek közötti lenne a jobb? Előre is köszönöm. Lovonyákné Klauda
Tisztelt Lovonyákné Klaudia!

Rendelőnkbe orvosaink nem végeznek immunterápiás kezelést méh, darázs csípésre, minden képen kórházi körülmények között szükséges végezni.


Üdvözlettel:
Hauser gyöngyi
asszisztens
Tisztelt Doktor úr/Doktornő! 3,5 éves ikergyermekeim tavaly télen fogyasztott mogyoró után allergiás reakciót mutattak (egyiknél hányás, ekcéma, másiknál ekcéma, kisebb nehézlégzés). Azóta mogyorómentes diétán vannak. Most kezdték az óvodát, ahol olajosmag mentes diétás menüben részesülnek, viszont az a problémánk, hogy ehetetlen az étel (ízesítése miatt), a gyerekek éhesek maradnak, és nem is alszanak. A kérdésem arra vonatkozna, hogy mennyire lehet számukra veszélyes, ha ugyanazt az ételt fogyasztják, mint a többi gyermek (kivéve természetesen a mogyoró tartalmú ételeket), pl. diós tészta, teljes kiörlésű kenyér stb.Áttérhetünk e diétamentes étkezésre vagy ez nem javasolt?
Kedves Édesanya!

A gyermekeknél allergia vizsgálattal ki kell zárni, hogy az egyéb említett élelmiszerekre van-e allergiájuk, csak ezután lehet a követendő étrendről döntést hozni.

Üdvözlettel

Dr. Polgár Marianne
gyermeorvos-gasztroenterológus
Tisztelt Szakértő!

6 éves korom óta asztmatikus allergiám van, elég sok mindenre előjön. Régebben sokkal súlyosabb volt, fizikai terhelés, por, és különböző állatszőrök általi ingerek hatására előjött, és fulladásszerű tüneteket okozott. Több orvosnál is jártam, mire olyan kezelést találtak, amivel szinte tünetmentesen élek immáron több éve. Persze az allergia állatszőr és egyéb allergén anyagok hatására előjön, alap esetben tüsszentés, orrfolyás illetve szem és bőrirritáció formájában, egy nagyobb betegségkor kisebb hörgő gyulladás vagy nehezebb légvétel is előfordul, de a kapott gyógyszerekkel ez nagyon szépen kordában tartható. Minden egyes szőrrel rendelkező állat esetén előfordult ez (macska, kutya, ló, hörcsög, stb.), most viszont úgy néz ki, hogy a törpenyúl esetén semmilyen reakció (allergiás reakció) nem lép fel. Ez hogyan lehet, és mivel szűrhető ki, hogy pontosan mely állatokra lehetek allergiás, szeretnék megbizonyosodni arról, hogy hosszabb távon milyen állat tartható biztonságban a háztartásban.
Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Sándor Boglárka
Tisztelt Sándor Boglárka!

Allergia esetén nem javasolt semmilyen háziállat tartása a lakásban.

Tisztelettel, dr.Dózsa Izabella.
Tisztelt doktorno,

A 3 eves gyermekem az orvos szerint szep nagy orrmandulaval rendelkezik, nem szukseges mutet. A kerdesem az lenne hogy a nagyobb orrmandulaval rendelkezo gyerekeknel, jobban kijonnek az allergias tunetek parlagfu pollen stb.? Kb. egy hobapja lettunk kikezelve Sztreptokokusz Pneumonie- bol, de most ismet ugyanazt a tunetet produkalja. Ha az udvaron van csorog az orra, suru valadekkel, ha a lakasban tartozkodunk, alig. Koszonom valaszat
Tisztelt Érdeklődő !

Az orrmandula megnagyobbodásának oka lehet tartós allergiás folyamat is. Amennyiben nem csökken a panasz, indokolt az allergiavizsgálat. A már kialakult orrmandula megnagyobbodás a későbbiekben gyakori náthára, középfülgyulladásra, orrmelléküreg gyulladásra hajlamosít.

Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus

Hírek

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek
Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK