Sóbarlang

Sóbarlang

Módosítva: 2019.10.24 17:29

A városi  levegő minőségének folyamatos romlása, a klimatizált munkahelyek egyre inkább megfosztják tüdőnket a friss, tiszta levegőtől. A sóbarlangok nem csupán légúti betegségek kezelésére használhatóak, hanem hasznosak lehetnek légútjaink tisztításához, és immunrendszerünk karbantartásához is.

A sóbarlang mikroklímája

Mivel környezetünkben már alig-alig találni olyan helyet, ahova a légköri szennyező anyagok, az allergének, a fertőző mikroorganizmusok el ne jutnának, nagy jelentőséggel bírnak a tiszta levegőjű, kedvező paraméterekkel rendelkező , terápiás célra használható sóbarlangok.

A sóbarlangok legfontosabb hatótényezők

Kapcsolódó cikkünk

A téli születésű babák egészségesebbek?

A várandósság utolsó három hónapja kulcsfontosságú lehet a születendő gyermek egészsége szempontjából. A magas pollenkoncentráció ebben az időszakban növelheti az asztma kockázatát.

  • a levegő hőmérséklete a barlangban állandó, átlagosan 10 °C 

  • a relatív páratartalom 80-100 % körül van

  • a levegő porlasztott Ca-szintje igen magas, mivel a csepegő Ca-tartalmú vizekből mikron méretű diszpergált részecskék jutnak a levegőbe, és ezek belélegzése ozmotikus hatása révén segít a besűrűsödött bronchusváladék oldásában

  • a CO2 tartalom 0,1% körüli, a szabadban mért értéknél 10-szer magasabb, ami serkentőleg hat a légzőközpontra
  • a légszennyezést okozó gázok (kén-dioxid, nitrogén-dioxid, szén-monoxid, )és por hiánya
  • egyéb allergének (pl. pollenek) sem jutnak be a barlang légterébe
  • a barlangokban a fertőző mikroorganizmusok életképtelenek,

  • a negatív ionkoncentráció magas, légúti megbetegedéseknél ez kedvezőleg hat

  • a légköri frontok hatása számottevően érvényesül

Természetes sóbarlangok

Néhány cseh-, orosz-, magyar-, szlovák-  és szlovéniai barlangban már évtizedek óta használják a természet adta lehetőséget.

Hazánkban a legismertebb sóbarlangok közé sorolhatjuk az Abaligeti-, a Béke-, az István-, és a Szemlő-hegyi-barlangokat. Gyógyító hatásuk egyértelmű az asztmás és hörghurutos betegekre vonatkoztatva.

A mai napig kutatások folynak az egyes barlangok terápiás értékének meghatározására. Néhány barlang egyáltalán nem rendelkezik gyógyító hatással, másokban számottevő a betegek javulása. Mai ismereteink szerint az aránylag szűk bejárattal rendelkező, viszonylag intakt karsztbarlangok jöhetnek számításba e tekintetben, melyeknek mikroklímáját külső környezeti hatások nem befolyásolják jelentősen.

A Budai-hegység karsztbarlangjai is rendelkeznek ilyen tulajdonságokkal, a Szemlőhegyi-barlangban több éve tartanak eredményes pihenőkúrákat. A környéken 4 olyan barlang van, melyek többé-kevésbé a fenti szempontoknak megfelelnek. A Szemlőhegyi-, és a Pálvölgyi-barlang kiépített, turisztikai célra is hasznosított barlangok.

Jelentkezzen be sóterápiára a Tátra Sóbarlangba

Tátra Sóbarlang

+36 (1) 788 6676

info@egeszsegerod.hu

1136 Budapest, Tátra utca 31.

Tátra Sóbarlang

 

Nyitott sóbarlangok: a tengerpartok

A természet legnagyobb "sóbarlangja” a tengerpart. A tengerek környezetében lévő sós levegő, valamint a magas páratartalom kifejezetten javíthatja a betegek közérzetét.

Mesterséges sóbarlangok

Természetes sóbarlangba eljutni sajnos nem mindig egyszerű, mivel viszonylag kevés van szerte a világon. További problémát jelent az a tény, hogy nagyobb arányú látogatottság esetén jelentős változás állhat be a barlangok mikroklímájában, ami akár a gyógyító hatás teljes megszűnését is maga után vonhatja.
Ezen nehézségek kiküszöbölésére hozták létre a mesterséges sókabinokat, -szobákat, és –barlangokat.

A sóbarlang javallatai:

  • Asthma bronchiale;

  • Idült bronchitis (hörghurut, hörgőgyulladás);

  • Idült rhinitisz, sinusitis (orr-melléküreggyulladás);

  • Nátha, megfázás,

  • Immunrendszer erősitése,

  • Obstruktív tüdőemfizema (tüdőtágulat);

  • Szilikózis ll fokozatig;

  • Biszinózis;

  • Bronchiektazia hemoptoae nélkül

  • Ismétlodo légzoszervi fertőzések.

Téma szakértői

Dr. Tárnok Ildikó

Dr. Tárnok Ildikó

allergológus és klinikai immunológus, tüdőgyógyász
dr. Fülöp Györgyi

dr. Fülöp Györgyi

fül-orr-gégész, audiológus

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek
Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK