A rosacea legkoraibb tünete az arc középső részén (orr, homlok, áll) kialakuló bőrvörösség, amely kezdetben múló jellegű, néhány percig tartó arcpirulás, melegségérzet lehet, később azonban a bőrvörösség tartósan megmarad.
Ha közelebbről vizsgáljuk a bőrtüneteket, jól látható, hogy a vörös bőrszínt az arc tágult kicsi erecskéi, kapillárisai adják. Később már gennyes pattanások is megjelennek, melyek súlyos esetben akár a mellen, a háton vagy a végtagok bőrén is jelentkezhetnek.
A rosacea tünetei rendszerint rohamokban, shubokban alakulnak ki, tünetes és tünetmentes periódusok váltakozhatnak hosszabb időn keresztül, míg néhány év vagy évtized után kialakulhat a betegség harmadik stádiumát jelentő, az orr vagy az áll kötőszövetes túltengésével járó állapot, a "krumpliorr"; (orvosi néven rhynophyma). E stádium persze nem mindenkinél alakul ki törvényszerűen, leggyakrabban a második szakaszban "megreked" a betegség.
Tudta, hogy régóta fennálló ismeretlen eredetű allergiás panaszait akár az otthonában csendesen megbújó penész is okozhatja? A penészallergia általában nem életveszélyes állapot, ám az életminőségünket jelentősen ronthatja, és kezelés nélkül súlyosabb szövődményekkel is járhat. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász-allergológusa foglalta össze a penészallergiával kapcsolatos tudnivalókat.
Gyermeke fáradtan, ingerlékenyen és karikás szemekkel ébred reggelente? Könnyen lehet, hogy poratka-allergia váltja ki tüneteit. Bár a háziporatkákat nem tudjuk teljes mértékben száműzni otthonunkból, alapos és következetes takarítással, valamint néhány óvintézkedéssel jelentősen csökkenthető az atkaszám – tudtuk meg dr. Somogyi Évától, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosától.