Nehezen tudja begombolni a nadrágját, pedig alig evett egész nap? Kellemetlenül feszül a hasa? Nem tudja mi okozhatja ezt a feszítő, mindennapokat kellemetlenné tevő érzést a hasába? Igen, sajnos számos ember küzd a puffadás tüneteivel, mely szinte népbetegséggé vált mára.
Hosszútávon fennálló puffadás lehetséges következményei
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
allergia vizsgálat (244-es nanotechnológiás allergia teszt, Prick teszt, epicután teszt, vértesztek, allergia terhelések)
Helicobacter pylori kilégzés teszt
kiegészítő vizsgálatok (légzésfunkciós vizsgálat, MR, CT, Rtg, 3DCT, endoszkópos vizsgálat)
kezelések (immunterápia, gyógyszeres-kezelések, gyógytorna, homeopátia, rhinolight és egyéb alternatív kezelések)
A puffadás az a kellemetlen érzés, amikor a hasban túlzott mennyiségű gáz halmozódik fel, ami feszültséget, teltségérzetet, nyomást és fájdalmat okozhat a hasüregben. A puffadás leggyakoribb tünetei közé tartozik a hasi feszültség, a duzzanat, a teltségérzet, a hasi görcsök, a hasmenés és a székrekedés. A puffadás hátterében számos egyéb kórkép állhat, azonban leggyakrabban a táplálkozással áll összefüggésben.
Ha Ön is rendszeresen tapasztal puffadást, érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, hogy kiderítsék a pontos okát és megfelelő kezelést kapjon a puffadás ellen.
A puffadást számos dolog okozhatja, azonban a leggyakoribbak az alábbiak.
Ezek csak néhány példa a puffadás okaira. Ha a puffadás tartós vagy súlyos tüneteket okoz, akkor érdemes mihamarabb szakemberhez fordulni, hogy kiderítse a pontos okát és megfelelő kezelést kapjon.
Ha tartós vagy súlyos puffadással küzd, érdemes mihamarabb felkeresni egy orvost, hogy kivizsgálja a problémát. Az első kulcsfontosságú lépés a pontos kórelőzmény felvétele, amely során a kezelőorvos informálódik, hogy mikor jelentkeztek először a puffadás tünetei, milyen étrendet követ, milyen gyógyszereket szed és milyen egyéb tüneteket tapasztal.A fizikai vizsgálat során az orvos megvizsgálja a hasat, keresi a puffadásra utaló jeleket, mint például a feszült, kemény vagy fájdalmas has jelenlétét. Szükséges lehet egy vérvétel is egy teljes vérképhez, hogy az esetlegesen fennálló gyulladásokat, egyéb betegségekre utaló jeleket is kivizsgálják. A vérkép mellett diagnosztikai értékű a székletvizsgál is, melyet a bélfertőzések és az emésztőrendszeri problémák kizárására használnak. Ezenfelül az allergiavizsgálat segít kideríteni, hogy a háttérben áll-e intolerancia vagy allergia bizonyos ételek, összetevők iránt. Emellett a non-invazív diagnosztikai vizsgálatok, mint az ultrahang, röntgen vagy CT vizsgálat elvégzése is fontos, hogy megvizsgálják a hasüreget és kizárják az esetleges hasüregi betegségeket. Végül, de nem utolsósorban az endoszkópos vizsgálat, amely során az orvos egy vékony, flexibilis csövet helyez a szájon keresztül a gyomorba és a belekbe, hogy közelebbről is megvizsgálja az emésztőrendszeri problémákat.
Az alapos kivizsgálás és pontos diagnózis felállítása elengedhetetlen a puffadás elleni terápiájának kialakításánál. Általában a puffadás kezelése az alábbiakat foglalhatja magában.
Ha a puffadás tünetei tartósak, súlyosak vagy egyéb tünetekkel járnak, mint például hasi fájdalom, hányás, vagy véres széklet, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni a pontosabb kivizsgálás és puffadés elleni kezelés érdekében.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A hétköznapi puffadás - mely hátterében nem áll kóros szervrendszeri elváltozás - könnyen elkerülhető egy-két életmódbeli változtatással, kis odafigyeléssel. Íme 10 tipp, melyeket érdemes betartani, hogy megelőzzük a mindennapi életet kellemetlenné tevő puffadást.
Közismert, hogy az egyoldalú táplálkozás, sok feldolgozott élelmiszer és szénhidrát fogyasztása lelassítja az emésztés és kiválasztás folyamatát, így az emésztőrendszer és a vesék is “pihennek”. Azonban ez a “pihenés” hosszútávon emésztőrendszeri problémákhoz vezethet, mint például puffadás, székrekedés vagy akár gyomorégés, illetve a vizelet kiválasztásának lassulása magas vérnyomáshoz és vizelet pangáshoz vezethet. Fontos a kiegyensúlyozott, vegyes étkezés követése, megfelelő rostfogyasztás, kedvező hatású olajak használata és a napi zöldség, gyümölcs bevitel betartása a puffadás ellen.
A szénsavas italok köztudottan felpuffasztanak, ugyanis a bennük található gáz kitágítja a beleket. Emellett számos egyéb adalékanyag is található a szénsavas italokban, melyek szintén érdemes kerülni a puffadás ellen.
Az alkoholfogyasztás számos egyéb szervkárosító hatása mellett, a belekre is hatással van, lassítja azoknak a mozgását, így székrekedéshez puffadáshoz vezethet. Kerülje ezeket a puffadás ellen.
A rendszeres, kis adagú étkezések is segítenek a puffadás elleni küzdelemben. Egyszerre mindig kis adagok fogyasztása javasolt, napi 4-5 alkalommal, minél magasabb rosttartalommal, minél színesebb összetételben.
Stresszhelyzetekben az energiát a szervezete a küzdelemre fordítja, azonban a megfelelő emésztéshez nyugalomra van szüksége a puffadás ellen. Hosszútávú stressz fennállása esetén a táplálékok sokáig vannak az emésztőtraktusban, így erjedni, rothadni kezdenek, mely puffadáshoz vezethet.
A rendszeres testmozgás az egészség kialakításának egy alappillére. A mozgás az összes szervrendszerre kedvező, jótékony hatással bír, így az emésztőrendszerre is. A rendszeres testmozgás enyhíti a hasi feszültséget, elősegíti az emésztés, csökkenti a stresszt és segíti a vér újraeloszlását, így friss vérhez jutnak az egyes szervrendszerek.
A székrekedés áll a gyomorpuffadás hátterében számos esetben, mely feloldásában segítnek a rostok. A zöldségek, gyümölcsök, frissen facsart gyümölcslevek, teljes kiörlésű gabonák, müzlik megfelelő rostot tartalmaznak a napi rostbevitel fenntartásához. Érdemes olyan rost forrást választani, melyben mind vízben oldható, mind vízben oldhatatlan rostok megtalálhatóak.
A túl sok fűszert tartalmazó, túl ízesített élelmiszerek hatására több gomorsav fog termelődni, ami irritálhatja a gyomor nyálhártyát, illetve puffadáshoz vezethet.
A folyamatos rágógumizás közben levegőt nyelünk, ami levegő beszorul a beleinkbe és felesleges terhelést, felfúvódást, puffadást okozhat.
A mesterséges édesítőszerekkel dúsított élelmiszerek megterhelik az emésztőtraktust, így ezek túlzott fogyasztása is puffadáshoz vezethet.
Lassan elkezdjük összeállítani az ünnepi menüsort és beszerezni a főzéshez szükséges alapanyagokat. A tervezés során azt is tartsuk szem előtt, hogy hisztamin intolerancia esetén a füstölt húsok, sonkák mellett a csokitojás és a kalács is kellemetlen tüneteket okozhat.Kapcsolódó cikkünk
Mit ne egyenek a hisztamin intoleranciások húsvétkor?
Bár a puffadás általában nem jelent komoly egészségügyi kockázatot, hosszútávon fennállása esetén bizonyos szövődmények kialakulhatnak.
Fájdalmas bélgörcsök: A tartós puffadás növelheti a bélgörcsök kockázatát, amelyek fájdalmasak lehetnek és kellemetlenséget okozhatnak.
Gyulladásos bélbetegségek súlyosbodása: Azoknál az embereknél, akiknél gyulladásos bélbetegség van (például Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa), a puffadás súlyosbodást okozhat és növelheti a tünetek súlyosságát.
Reflux betegség: A tartós puffadás nyomást gyakorolhat a gyomorra, és növelheti a reflux betegség kockázatát, amely fájdalmat és kellemetlen érzést okoz a mellkasban.
Bél akadály: A puffadás kiváltó okától függően az érintett személynél bél akadály alakulhat ki, amely súlyos tüneteket okozhat, és azonnali orvosi beavatkozást igényelhet.
Étvágytalanság és alultápláltság: A tartós puffadás súlyosbodhat, ha az érintett személynek nincs étvágya vagy nem tud rendesen étkezni, amely hosszabb távon alultápláltságot okozhat.
A tünetek időben történő kivizsgálása és kezelése segít a lehetséges szövődmények kialakulásának megelőzésében.
Székrekedés, hasmenés, puffadás? Az IBS korunk betegsége - Allergia Központ Alhasi fájdalom leggyakoribb okai - Ultrahang Központ Vastagbélgyulladás - Ultrahang Központ Reflux, minden amit tudni érdemes - Hepatológiai Központ Reggel nem, de este feszül a hasa? - SIBO lehetKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértői
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.