A penészgomba-allergia megfelelő kezelés nélkül akár allergiás asztma is kialakulhat, mely rossz esetben életveszélyes anafilaxiás sokkot is előidézhet.
A penészgombák soksejtű hifás gombák, melyek bármilyen nedves, párás helyen megtelepszenek. Táplálékuk a környezetükben fellelhető szerves anyagok
A penészgombák családjából sokan az egészségre kifejezetten káros hatással vannak. Az általuk nagy mennyiségben termelt spórák miatt kialakulhatnak légzőszervi megbetegedések, allergiás reakciók.
A penészgomba allergia esetében – csakúgy, mint bármely más allergiánál- a szervezet védelmi vonalának, az immunrendszernek a túlzott reakciójáról van szó. Az arra érzékenyeknél a védelmi mechanizmust a penészgomba spórája (allergén) váltja ki, mely a levegőben terjed. Az allergénforrással közvetlen érintkezve bőrtünetek is megjelenhetnek
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Penészgomba-allergia kezelése esetén a kezelés csak akkor lehet hatásos, ha az allergénnal való kontaktust teljesen elkerüli. Ha a lakásban penész van, azt haladéktalanul meg kell szűntetni. Ilyen esetekben gondolni kell a nyílászárók szárazon és tisztán tartására, falak nedvességtartalmának csökkentésére, a klímaberendezés szakember által végzett tisztántartására.
Sajnos azonban ennyitől nem szűnik meg a penészgomba-allergia. A célzott kezeléshez szükséges tudni, pontosan melyik gombafaj okozza az allergiás tüneteke. Ha ezt kivizsgáltuk, megoldást jelenthet számunkra az allergénspecifikus immunterápia, melyet általában parlagfű és poratka allergiával kapcsolatban alkalmaznak, de enyhébb asztmás megbetegedéseknél is bizonyította már sikerességét.
Az allergiás asztmára megoldást jelentő allergénspecifikus immunterápia kezeléséről itt olvashat többet.
Amennyiben megfogadja a következő tanácsokat, nagy eséllyel elkerülheti a penészgomba-allergia kialakulását.
Bejelentkezés penész allergia kivizsgálásra
Téma szakértői
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.