Otthoni légzésfunkciós vizsgálat

Otthoni légzésfunkciós vizsgálat

Szerző: Allergiaközpont | Módosítva: 2022.09.16 15:51

Az otthoni légzésfunkciós eszköz egy innovatív, nagyjából egy kisebb telefon-méretű eszköz, amely bluetooth kapcsolattal csatlakozik az okostelefonunkhoz, amely légzésfunkciós vizsgálatot tesz lehetővé.

Otthoni légzésfunkciós eszköz - sokoldalú megoldás

Ezen praktikus jellemzők és funkciók összessége lehetővé teszi, hogy ne kelljen a rendelőbe betérni az asztmás, COPD-s betegeknek légzésfunkciós vizsgálatra, hanem otthona kényelméből elvégezhesse a szükséges méréseket a páciens saját maga. Az eszköz használatával egy objektív és nagyobb áttekintést nyújtó információ – az akár hónapokat felölelő, napi mérési értékek - segítségével pontosabb, személyre szabottabb terápiát tud összeállítani asztma ellen a szakorvos.otthoni légzésfunkciós vizsgálat

A rendszeres mérések során korai fázisban felismerhető az asztma rosszabbodása, segíthet a kiváltó ok pontosabb meghatározásában ( pl. terheléskor, bizonyos étel fogyasztásakor, bizonyos helyen tartózkodás kapcsán kezdődnek vagy változnak a panaszok), ami esetleg a mindennapi életben nem feltétlenül tűnik fel. Így Ön pontosan tudni fogja, hogy a kezelőorvossal előzetesen egyeztetettek szerint, hogyan változtasson az asztma elleni gyógyszerek szedésén annak érdekében, hogy a komolyabb állapotromlást, illetve az asztmás rohamot megelőzze.

A rendelőben

Természetesen, a diagnosztizált asztmás betegeknek elengedhetetlen a szakorvos rendszeres látogatása. Az asztmával élőknek általában inhalátorokat ír elő az orvos, az asztma elleni gyógyszereket az akkor éppen mért légzésfunkciós értékek, az otthon mért eredmények, a vizsgálat során tapasztalható fizikális eltérések és a beteg tüneti önértékelése alapján állítják be. Az asztma azonban változó állapot. Teljes tünetmentesség mellett is felléphet akut rosszabbodás, ami lehet átmeneti, de tartós panaszok is kialakulhatnak. Azonban a rendszeres rendelői vizit és a megfelelő terápiás kezelés mellett elkerülhető az asztma súlyosbodása és annak kellemetlen következményei.

Befolyásoló tényezők

Fizikai aktivitás, sportolás, stressz, pollenek, szennyezett levegő, légúti betegségek, párás levegő vagy hőség, viharok – az asztmát sok tényező befolyásolja. Az érzékeny légutak az asztmás tünetek rosszabbodásával reagálhatnak a megváltozott körülményekre. Az asztma ellen, az otthoni légzésfunkciós eszköz segítségével az Allergiaközpont páciensei mérni tudják az erőltetett kilégzési csúcsáramlást, illetve egyéb légzésfunkciós paramétereket is. Az értékek alapján objektív, valós képet kap asztmájának állapotáról és a megfelelő kezelést alkalmazva, vagy kezelőorvosával konzultálva sokat tehet az állapotromlás ellen: idejében meg tudja előzni a rosszullétet vagy az asztmás rohamot. 

Kapcsolódó cikkünk

Télen magasabb az asztmás roham kockázata?

Asztmás rohamot több tényező is előidézhet. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa arra figyelmeztet, hogy az egyéb évszakokban is jelenlévő allergének, dohányfüst, magas légszennyezettség és erős illatok mellett télen a hideg, párás levegő és a légúti fertőzések is megnövelik az asztmás roham kialakulásának veszélyét.

Az otthoni légzésfunkciós eszköz használatának lépései:

  • Az otthoni légzésfunkciós készülék megvásárlása után töltse le az AllergiaApp applikációt a telefonjára a Google Play áruházból.
  • Készítse el a felhasználói fiókját és jelentkezzen be.
  • Helyezze be az elemeket az otthoni légzésfunkciós eszközbe.
  • Bluetooth segítségével párosítsa a készüléket a telefonjával.
  • Amint az alkalmazás felismerte az eszközt, kezdje el a mérést.
  • A mérést ülő helyzetben, egyenes háttal végezze.

Betanítás felől, pontos használatról tájékozódjon az Allergiaközpont szakasszisztenseinél, kérdezze kezelőorvosát, valamint tanulmányozza a gyártó által mellékelt használati utasítást.

Téma szakértője

  • Dr. Tárnok Ildikó

  • Szakterületek:
    • allergológus és klinikai immunológus, tüdőgyógyász
  • Specialitások:
    • allergiás asztma
    • pollen allergia
    • légúti allergiák
    • asztma kezelése
    • poratka allergia

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció

    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

    Rendelési információ:

    • Hétfő, szerda, csütörtök : 1015 Budapest, Ostrom utca 16. (a Széll Kálmán térnél)
    • Kedd: 1147 Budapest, Csömöri út 18. (a Bosnyák térnél)

    Vélemények dr. Tárnok Ildikóról>>>

     

Hírek

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek
Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK