Az orrpolipok az orrnyálkahártya túlburjánzásai. Előfordulhatnak az orrüregben és az orrmelléküregeiben.
Kialakulásának háttere máig nem teljesen tisztázott. Feltételeznek allergiás folyamatokat, folyamatos gyulladás fennálltát, genetikai hátteret.
Tünetek: A polipok térfoglaló folyamatként elzárják a levegő áramlását, a melléküregek szellőzését, fájdalmat, orrfolyást okozhatnak. Jelentős térfogati növekedés végén az orrnyíláson is előbukhatnak.
Polip diagnózis esetén nagyon fontos az alapos kivizsgálás. Képalkotó eljárással pontosan felmérni a polipok számát, nagyságát, előfordulási helyeit. Polipok esetén ki kell zárni a rosszindulatú daganatot. Hasznos szövettani vizsgálattal megállapítani a polip fajtáját, ami alapvetően befolyásolja a kezelés megválasztását.
Polipok kezelése általában műtéti. A polipok kiterjedésétől függő a beavatkozás mértéke is. Leggyakrabban az endoszkópos orrmelléküreg műtétet szokás alkalmazni. Sajnos a polipok a műtétet követően igen sokszor ismét kinőnek. Ez újabb és újabb műtétet tehet szükségessé. A kiújulás megakadályozásában helyi szteroidkezelés vagy egyéb kiegészítő terápia segíthet. Újabban kecsegtető eredmények születtek a polipok helyi ultraibolya-fénnyel történő kezeléssel.
Budai AllergiaKözpont
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.