Vélemények dr.Sárdi Krisztináról>>>
Rendelés típusa:
Belgyógyász és gasztroenterológus szakorvosként több mint 20 éve foglalkozom az emésztőszervi panaszok, betegségek diagnosztikájával és terápiájával. Betegeim kivizsgálásnak középpontjában ételallergia-, ételintolerancia vizsgálatok, hasi ultrahang és endoszkópos vizsgálatok (gyomor és vastagbél tükrözés) végzése áll. A hozzám fordulók mindig személyre szabott kezelésben részesülnek, melynek elengedhetetlen része a táplálkozási tanácsadás is.
A doktornő csak felnőtt betegeket fogad!
hasi fájdalom,
puffadás,
hasmenés,
székrekedés,
hányinger,
gyomorégés,
teltségérzés,
kellemetlen lehelet,
nyelési zavar,
fogyás,
vashiányos vérszegénység
fejfájás,
fáradékonyság,
rekedtség,
tartósan fennálló köhögés,
hajhullás,
bőrtünetek,
ízületi panaszok
1994. Általános orvosi diploma - Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán summa cum laude minősítéssel
2002. Gasztroeenterológia szakvizsga
2000. Belgyógyászat szakvizsga
Magyar Gasztroenterológusk Társasága
Magyar Belgyógyászok Társasága
Magyar Orvosi Kamara
Búza, glutén, tojás, tej és szója – leggyakrabban ezek az összetevők okoznak panaszokat akkor, ha valaki ételallergiás vagy ételérzékeny. A kettő ugyanis különböző betegség, az egyik sokkal több embert érint, tüneteik sem teljesen azonosak, a kivizsgálásuk módja pedig teljesen különböző. Dr. Sárdi Krisztinával, a Budai Allergiaközpont gasztroenterológusával az ételallergia és az ételérzékenység közti eltérésekről beszélgettünk.
További véleményekSárdi doktornő magabiztos szaktudása, gyors gondolkodása biztonságérzetet adott.
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.