Multiplex allergia teszt (Alex) teljeskörű allergia vizsgálatot tesz lehetővé. Egy vérvételből közel 300 allergént lehet megvizsgálni segítségével, amely komplex képet adhat a kellemetlen allergiás panaszok hátterére.
Egy vérvételből, egy panelen több száz allergén vizsgálata történik egyszerre. Nem szükséges külön IgE alapú allergia vizsgálatokat végezni, és aztán szükség esetén molekuláris allergia vizsgálatot kérni, hiszen a multiplex allergia teszt mindezt magában foglalja.
A klasszikus allergiatesztek során az allergiát kiváltó anyag (pl. valamilyen pollen vagy táplálékfajta) teljes kivonatát vizsgálják. Ezek a biológiai eredetű anyagok maguk is több komponensből állnak, amelyek egymástól eltérő mértékben, de az adott komponensre jellemzően okozhatnak enyhébb vagy súlyosabb allergiás tüneteket arra érzékenyekben. Ezek vizsgálatára alkalmasak a komponens alapú allergia tesztek, melyek eddig singleplex formában voltak elsősorban elérhetőek. Vagyis egy-egy kivánt kompenst vagy más néven allergénmolekulát lehet vizsgálni, de külön allergia panel kérésére volt hozzá szükség.
Multiplex allergia teszt magában foglalja a hagyományos IgE alapú allergia teszteket és a komponens alapú allergia vizsgálatokat is.
anafilaxiát okozó molekula áll-e allergiás probléma hátterében,
mely anyagok okoznak keresztallergiás reakciót ,
továbbá választ adhatnak arra is, hogy mennyire szigorúan szükséges tartani a diétát egy allergiás páciensnek.
Az Allergiaközpontban az Alex multiplex allergia teszt érhető el.
Alex multiplex allergia teszt
Az Alex Multiplex allergiateszt vizsgálatát a PrimaLab Specializált laborszolgáltató végzi, mely részt vesz külső minőségellenőrzésben. Az erről készült tanusítvány itt tekinthető meg.
Gyakori tévhit, hogy a keresztallergia a pollenallergiás tüneteket erősíti fel, és csak allergiaszezonban okoz panaszokat. A keresztallergia tüneteiről dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa számolt be.Kapcsolódó cikkünk
Keresztallergia bármelyik évszakban jelentkezhet
Egy teszttel választ kaphat arra, hogy allergiás-e számos különböző anyagra, hiszen sok esetben nem elegendő az allergia teljes körű vizsgálatához egy - egy inhalatív vagy nutritív panel elvégzése. A multiplex allergia tesztek allergénei között megtalálható anyagok:
Számos tünet utalhat allergia jelenlétére, így a multiplex allergiateszt választ adhat komplex allergiájára. Az, hogy pontosan mely anyagok, illetve azoknak mely összetevői váltanak ki allergén reakciót, többnyire összetett kérdés. A multiplex allergia teszt ezeket az összefüggéseket is feltérképezi molekuláris szintű elemzés alapján. A részletes allergén lista itt letölthető.
Különös tekintettel, ha nem derül ki, hogy tünetei mögött élelmiszer, pollen vagy valamilyen egyéb anyaga a felelős, akkor érdemes egy komplex allergia vizsgálatot végezni.
Amennyiben a fenti tünetek közül több is jelentkezik, illetve felmerül a keresztallergia gyanúja, a multiplex allergiavizsgálat tudja feltárni az egyes allergének közötti összefüggéseket.
Anafilaxia esetében mindenképpen fontos teljes körű allergia teszteléssel azonosítani a rohamot kiváltó összetevő(ke)t. A klasszikus allergia vizsgálatok nem terjednek ki a komponensekre, így nem tudnak pontos képet adni az allergénről, ezért az allergia kezelése sem mindig hatásos. Anafilaxia kivizsgálása elengedhetetlen a rohamot követő 2 hónap múlva.
Számos allergén indukál tüneteket egyszerre több területen, hiszen ugyanaz a komponens több anyagban is megtalálható. Gyakori eset például a pollen–étel keresztallergia, amikor inhalatív allergének bizonyos ételek fogyasztásához kapcsolódva is indukálnak tüneteket.
Ennek kiszűrésében is megoldást kínál a komplex allergia vizsgálat, ami a komolyabb veszélyt jelentő keresztallergéneket képes megkülönböztetni az enyhébb allergia szindrómát okozó allergénektől .
Az ételallergiák diagnosztizálásában fontos szempont a komponensek hőre való stabilitása. A hőkezelésre, vagyis főzésre-sütésre bomló fehérje komponensek (pl. egyes növényi keresztallergének) általában enyhébb reakciókat, a hőnek ellenálló, stabilabb molekulák (ún. tárolási fehérjék) komoly allergiás reakciókat (akár életveszélyes anafilaxiát is) okozhatnak.
A multiplex allergia teszt kimutathatja azt is, hogy a hőkezelésre bomló fehérjék állnak-e az allergia hátterében vagy a hőnek ellenálló, stabilabb molekulák.
Ez fontos információ a szükséges diéta beállításához. Emellett általánosságban elmondható, hogy a kis kockázatú komponensekkel szembeni allergia nagyobb eséllyel elmúlhat idővel, míg a magas kockázatúakkal szembeni allergia jellemzően nem nőhető ki.
A kis kockázatú komponensekkel szembeni allergia nagyobb eséllyel elmúlhat, míg a magas kockázatúakkal szembeni allergia jellemzően nem nőhető ki gyermekkorban.
Betegtájékoztatónkat az alábbi oldalon találja.
Bejelentkezés allergiavizsgálatra
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>> Rendelés típusa: * Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!Téma szakértője
Dr. Moric Krisztina
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.