A Védjegy használata garancia arra, hogy az adott vendéglátó egység (étterem, pékség, cukrászda stb.) mentes a védjegyben szereplő allergéntől, azaz tejtől (beleértve a laktózt is), gluténtól, tojástól, szójától vagy földimogyorótól.
Mindamellett egyben üzenet a Fogyasztónak, hogy a vendéglátó egység képes és akar az adott összetevőtől mentes élelmiszert, ételt, italt beszerezni, készíteni, eladni.
A Mentes és Finom védjegy célja, hogy a jogszabályi és hatósági előírásokon alapulva pozitív példaként segítse az ételérzékenységgel élőket, hogy biztonságosan tudjanak éttermet, cukrászdát, pizzériát, egyéb vendéglátóipari egységet választani. A Mentes és Finom védjegy azt jelenti, hogy a védjegybirtokos tud és akar mentes élelmiszert a vendég részére fel-, illetve kiszolgálni.
Az Allergiamentes Életért Alapítvány szakmai hátterét az Allergiamentes Életért Alapítvány Kuratóriuma biztosítja. A Kuratórium elnöke Straub Dezső Jászai Mari-díjas színművész. Tagjai Cseh László olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok, százszoros magyar bajnok úszó és Simon Erzsébet.
A Mentes és Finom védjegy szakmaiságát az érintett szakmák képviselőiből felállított Szakmai Bizottság garantálja. A Szakmai Bizottságban képviselteti magát: a Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság, a Magyar Pékszövetség, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége, a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete, a Magyar Allergia Szövetség, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége, a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete, a Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság, a BME Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék.
További információkért látogasson el weboldalainkra:
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.