MAKIT 46. Kongresszusa

Módosítva: 2018.05.28 16:47

Mi a MAKIT?

A MAKIT a Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság, melynek célja az allergológia és klinikai immunológia magyarországi színvonalának emelése.

2015-óta a MAKIT vezetőségi tagja dr. Polgár Marianne PhD, a Budai AllergiaKözpont gasztroenterológusa, csecsemő- és gyermekgyógyásza. A doktornő a MAKIT Táplálékallergia Szekciójának elnöke.

MAKIT 46. Kongresszusa

Május 10-12. között zajlott a Magyar Allergológiai és Klinikai Immunológiai Társaság 46. Kongresszusa Kecskeméten, melyen Dr. Polgár Marianne PhD, Dr. Balogh Katalin és Dr. habil. Réthy Lajos PhD is hozzájárult szakértelmével a Kongresszus sikeréhez. Az eseményen több szakterületet érintő szekciókban hallgathattak előadásokat az érdeklődők a legfrissebb kutatási eredményekről és gyakorlati ismeretekről.

Szimpózium Dr. Polgár Marianne PhD szervezésében

A neves szakmai fórum harmadik napján, május 12-én külön szimpóziumot szenteltek a nem cöliákiás gluténérzékenység (NCGS) témakörének, mely Dr. Polgár Marianne PhD a szervezésében került megrendezésre. A témával több médium is foglalkozott az eseményt megelőzően és követően is.


Orvosaink által tartott előadások

A szimpóziumon Dr. Polgár Marianne PhD, a MAKIT Táplálékallergia Szekció elnöke A nem-coeliakiás, glutén által kiváltott kórképek klinikuma, diagnózisa és társadalmi jelentősége címmel tartott előadást. A fejlett országokban az NCGS előfordulásának gyakorisága 6-13 százalékra tehető, ezért az előadások egyik célja a szakemberek figyelmének felhívása az NCGS jelentőségére. Polgár Doktornő előadásában tisztázta az NCGS tüneteit, valamint kifejtette a szindróma kialakulásának hátterét.

Dr. habil. Réthy Lajos Gabona-allergia: Miben nyújthatnak újat a molekuláris (komponens alapú) vizsgálatok a klinikum számára? c. előadásában kifejtette, hogy a molekuláris tesztek - az allergia vizsgálatokkal szemben - az egyes komponenseket külön-külön is képesek kimutatni. Ha a vizsgálat során igazolódik az omega-5-gliadin szerepe a szisztémás reakció/anafilaxia kiváltásában, úgy a táplálkozási és életmódbeli tanácsok megtartásával a tünetek mértéke is minimalizálható.

Dr. habil. Réthy Lajos PhD további szekciókban is tartott előadásokat a molekuláris allergéndiagnosztika jelentőségéről, lehetőségeiről, helyéről az allergológia-immunológia területén. A molekuláris allergéndiagnosztikáról bővebben itt olvashat.


Immunterápiás kiadvány Dr. Balogh Katalin társszerkesztésében

A Kongresszusra időzítve megjelent az "Útmutató az allergén specifikus immunterápia gyakorlatához" kiadvány Dr. Balogh Katalin és Dr. Gáspár Krisztián szerkesztésében. Az allergén immunterápia jobb megismerése érdekében született meg a kiadvány, kifejezetten szakorvosoknak, mely hiánypótló a maga nemében, ugyanis hazánkban hasonló útmutató még nem jelent meg. A kiadvány elérhető a Budai AllergiaKözpontban.

A Kongresszus és az NCGS kapcsán napvilágot látott külső megjelenések:
Dr. Polgár Marianne PhD nyilatkozata az NCGS szindrómáról és tüneteiről számos egészség-specifikus portálon megjelent. Tovább
Dr. Polgár Marianne PhD és Szarka Dorottya dietetikus a helyszínen a Kecskemét TV-nek nyilatkozott az NCGS tüneteiről, valamint a táplálkozási szabályokról. Tovább

A MAKIT NCGS szimpózium létrejöttét a DrSÉF és a Hunorganic Kft. támogatta. Ezúton is köszönjük segítő felajánlásukat!

Mi az az NCGS?

Az NCGS diagnózisát olyan betegeknél használjuk, akiknél tüneteket okoz a glutén fogyasztása, de a vizsgálatok nem igazolják sem az autoimmun lisztérzékenysége (cöliákiát), sem pedig a búzaallergiát. Az NCGS nehezebben diagnosztizálható, azonban elmondható, hogy hasonló (de enyhébb) tünetek jelentkeznek, mint autoimmun cöliákia esetén.

A gluténérzékenységről bővebben IDE kattintva olvashat.

Hírek

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.

További részletek
Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK