Lisztérzékenység, cöliákia

Lisztérzékenység, cöliákia

Módosítva: 2023.11.08 11:58

A cöliákia (gluténszenzitív, enteropathia, régi nevén: lisztérzékenység) egy autoimmun betegség, mely az egész szervezet működésére kihatással van. A lisztérzékenység kiváltója nem maga a liszt, hanem egy, a kalászos gabonafélékben megtalálható glutén egyik fehérjecsoportja, a gliadin.

A cöliákia egy egész szervezetet érintő betegség: nemcsak emésztőrendszeri tüneteket, hanem egyéb szervekre (pl. csontrendszer, bőr) is kihatással van.

Az autoimmun lisztérzékenység lényege, hogy a szervezet saját maga ellen indít károsító (immun)választ, mely a vékonybélbolyhok pusztulását eredményezi. Ezáltal csökken a tápanyagok, a vitaminok és ásványi anyagok felszívódása, és felszívódási zavar alakul ki.

A tünetek azonban rendkívül változatosak lehetnek, és bármely életkorban jelentkezhetnek. Egyeseknél a tünetek enyhék, akár fel sem tűnnek a betegnek, mások számára pedig életminőség romlásával kell számolni.Akad olyan is, aki más problémával, betegséggel kapcsolja össze a tüneteket.

A betegség nem gyógyítható, nem kinőhető, de gluténmentes diétával nagyon jól karban tartható, kezelhető.

 

Lisztérzékenység tünetei

Lisztérzékenység okai

Lisztérzékenység vizsgálata

Lisztérzékenység kezelése

 A lisztérzékenység előfordulása

Lisztérzékenység bármely életkorban kialakulhat. A felismert lisztérzékenység az esetek valószínűleg csupán 10-15%-át teszik ki, a tünetek változatossága miatt. A lisztérzékenység gyakorisága igen gyakori egypetéjű ikrek esetében, cukorbeteg gyermekeknél. A glutén érzékenység 70%-ban a nőket érinti. Hazánkban kb. minden századik embert érint a betegség.  

Öröklődő betegségről van szó, így ha a családban már van cöliákiás beteg, nagyobb a valószínűsége, hogy a család többi tagjánál is megjelenik a betegség.

Lisztérzékenység tünetei

A lisztérzékenység típusos tünetei felnőttkorban már nem olyan egyértelműek, így a betegség felismerése nehezebb.

Online Bejelentkezés

Dr. Sárdi Krisztina

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Cöliákia tünetei gyerekkorban

A gluténtartalmú élelmiszerek bevezetése után, általában 14-18 hónapos korban jelentkeznek a tünetek, de legkésőbb 3-5 éves korig.

 A lisztérzékeny gyermek étvágytalan, hány, hasa felpuffad, fejlődésben elmarad. Széklete zsírfényű, mely már felszívódási zavarra utal. Idővel vitamin- és vashiány jelentkezik. A lisztérzékeny gyermekek nyűgösek, ingerlékenyek és fáradtak.

Lisztérzékenység tünetei felnőttkorban

A tünetek igen változatosak lehetnek, nem feltétlenül az emésztőrendszeri panaszok vezetnek.

Hasmenés, székrekedés, puffadás azonban még mindig vezető tünet.

Cikkek, melyeket mindenképpen olvasson el!

A nem típusos tünetek és betegségek:

Számos olyan tünet is jelezheti a cöliáka jelenlétét, mely nem utal arra sem, hogy egy emésztőrendszeri probléma áll a háttérben. Egyre gyakrabban jelenik meg típusos tünetek nélkül az autoimmun gluténérzékenység.

Nem emésztőrendszert érintő tünetek (főként a vitaminok, ásványi anyagok nem megfelelő felszívódása miatt):

  • pszichés zavarok, kimerültség, krónikus fáradtság
  • csontproblémák, csontritkulás, csonttörések fordulhatnak elő
  • szájnyálkahártya fekélyek
  • hajhullás, körömtöredezés, száraz bőr
  • izomgyengeség és izomgörcs
  • kóros fogyás
  • véralvadási zavarok, vashiány, vérszegénység
  • neurológiai zavarok
  • fertőzésekre való megnövekedett fogékonyság
  • dermatitis
  • hölgyeknél a teherbeesés nehezítetté válik, illetve a vetélés esélye növekszik
  • menstruációs problémák
  • Duhrin-betegség (csalánkiütésre hasonlító hólyagok a bőrön)

Kapcsolódó cikkünk

Miért nem múlik a fejfájásom? Ételintolerancia is okozhatja?

Egyre ismertebbek a különböző ételintoleranciák. Az általuk okozott szerteágazó tünetektől – gyomor-és bélrendszeri panaszok, bőr- és idegrendszeri tünetek - sokan szenvednek, a felnőttek 15-30 százaléka érzékeny valamilyen ételre. Ilyenkor diétázni kezdenek, rendszerint a leggyakrabban problémákat okozó összetevőket: glutént, tejet és cukrot hagyják el, ám sok esetben a tüneteik idővel mégsem javulnak. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa szerint ilyen a kevésbé ismert, alacsony-hisztamintartalmú étrend is segíthet.

Betegségek, melyek lisztérzékenység esetén gyakrabban előfordulnak:

  • I. típusú diabétesz mellitusz
  • pajzsmirigy működési zavarok
  • autoimmun pajzsmirigybetegségek (Hashimoto thyreoiditis)
  • autoimmun májbetegség
  • epevezeték gyulladása
  • dermatitis herpetifromis
  • Sjörgen szindróma
  • Down-szindróma

Lisztérzékenység okai

A gluténérzékenység örökletes, genetikailag meghatározott betegség, melyet a glutén fogyasztása vált ki. A lisztérzékenység nem allergia, de ahhoz hasonlatos immunválaszt vált ki a vékonybélben.

A kórkép előzménye a betegek 90%-ánál előzőleg egy vírusos fertőzés (adenovírus 12-es). A vírus elleni immunválasz szerepet játszik a lisztérzékenység kialakulásában. Sajnos ha az immunreakció egyszer elindult, akkor az egy életen át megmarad, amiben kizárólag a lisztérzékeny diéta segít.

Lisztérzékenység vizsgálata

Betegség gyanúja esetén elengedhetetlen a szakorvosi kivizsgálás, az öndiagnózis nem diagnózis! 

A vizsgálatok előtt tilos a gluténmentes étrendre történő áttérés.

A cöliákira nem gyógyítható, azonban élethosszig tartó speciális, gluténmentes diétával teljes mértékben kezelhető. Gluténmentesség hatására a vékonybél sejtjei regenerálódnak, helyreáll a felszívó képesség; a hiánybetegségek, tünetek megszűnnek.

Kivizsgálás menete:

  • szakorvosi konzultáció
  • vérvizsgálat (antitest-vizsgálat)
  • bélboholy biopszia (endoszkópiás vizsgálat során)
  • genetikai vizsgálat (szájnyálkahártyából)

A diagnózishoz szükséges a vérből történő laboratóriumi vizsgálat: IgA, IgG, tTG antitestek, illetve szükség esetén szövettani vizsgálat.

A lisztérzékeny diéta betartása esetén is legalább egy év, mire az antitest szint a szervezetben helyreáll. Ehhez időszakos kontroll laborvizsgálat szükséges.

Cöliákia kezelése

Az autoimmun lisztérzékenység egyetlen kezelési módja a szigorúan betartott gluténmentes diéta.  

Az étrendből ki kell iktatni minden glutént tartalmazó elemet.  A helyesen végzett diéta nem okoz tápanyaghiányt a szervezetben. A glutén elhagyásával fokozottan kell figyelni a kielégítő élelmi rostbevitelre! Magasabb rosttartalmú, de gluténmentes gabonák (pl. hajdina, köles, gluténmentes zabepehyl), zöldség és gyümölcs fogyasztásával kiküszöbölhető a rostszegény táplálkozás.

Változatos, dietetikus segítségével összeállított diétával teljes életet élhet a cöliákiás beteg is!

Gluténmentes diétával kapcsolatos diétás tájékoztatónkat ide kattintva elérheti.

Betegtájékoztatónkat itt érheti el. 

Gluténérzékenyégről bővebben

Vizsgálatok

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt

Téma szakértője

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek
Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK