Ragadós természetüknél fogva rátapadnak az emberi ruházatra is, s így olyan helyiségekben, sőt épületekben is bekerülhetnek, ahonnan egyébként ki vannak zárva az állatok.
Ez nagy gondot jelenthet az allergiákban szenvedőknek, amikor állattartó barátjuk meglátogatja őket.
A háziállat tartás csecsemő mellett meglehetősen megosztó kérdés. Nagy vitákat képes generálni, akár családon belül is, ha a lakásban tartott kutya mellé érkezik a baba, vagy ha később, kisgyerek mellett fogadjuk be a négylábút. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa egy olyan szempontra is felhívja a figyelmet, amelyet mindenképp érdemes mérlegelni.Kapcsolódó cikkünk
Kisbaba és kutya egy lakásban?
Szemviszketés, piros szemek
köhögés, tüsszögés,
bőrkiütések, bőrszárazság, viszketés
Az allergia vizsgálata bőrpróbával és vérvizsgálattal lehetséges.
Súlyos állatszőr-allergiában szenvedőknél egy specifikus immunterápia, segíthet. Vannak olyan gyógyszerek, amelyek képesek enyhíteni az allergiás panaszokat, ezek azonban csak a tünetek ellen hatnak, de nem szüntetik meg a kiváltó okot.
A kutya, macska allergia gyanúja esetén hasznos a kutya, macska simogatása után azonnali kézmosás. Fürdessük meg állatunkat hetente egyszer vagy kétszer! Töröljük át naponta nedves törülközővel! Az ágyneműt és a függönyöket 60 fokos vízben mossuk az ágyneműt havonta kétszer! Porszívózzunk gyakran, lehetőleg „hepa" szűrővel ellátott készüléket használjunk! Vásároljunk „hepa" szűrős levegőtisztítót! Használjunk gőzölős tisztító berendezést!
Dr. Augusztinovicz Mónika szerint még is a legjobb megoldás ha az állatot nem a lakásban tartjuk, hiszen évezredek alatt a háziasított állatok sosem éltek velünk egy légtérbe. Ezen betegség a XXI. században vált jelentőssé, mikor a házi kedvencek egy légtérbe kezdtek élni velünk.
Budai AllergiaKözpont
Téma szakértői
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.