Kutyaalergia, macskaallergia

Kutyaalergia, macskaallergia

Módosítva: 2019.07.08 16:25
Hétköznapi nyelven állati szőr- vagy éppen toll-allergiáról beszélünk, pedig nem csak maga a szőrszál, illetve a toll allergizálhat. A kutya macska allergének az állatok hámpikkelyében találhatók, valamint a szőrükben, nyálukban és vizeletükben, s hamar szétterjednek a kedvencek lakta lakásokban.

Ragadós természetüknél fogva rátapadnak az emberi ruházatra is, s így olyan helyiségekben, sőt épületekben is bekerülhetnek, ahonnan egyébként ki vannak zárva az állatok.
Ez nagy gondot jelenthet az allergiákban szenvedőknek, amikor állattartó barátjuk meglátogatja őket.

Kapcsolódó cikkünk

Macskaallergia – mitől függ, hogy kinél jelentkezik?

Az állatok által kiváltott allergiák közül a leggyakoribb a macskaallergia, ám ez sem jelentkezik mindenkinél. De vajon mitől függ, hogy bennünket érint-e, merjünk-e cicát hozni a lakásba, és mit tehetünk macskaallergia esetén? Kérdéseinkre dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa válaszolt.

Tünetei:

  • Szemviszketés, piros szemek

  • köhögés, tüsszögés,

  • bőrkiütések, bőrszárazság, viszketés

Allergia vizsgálata

Az allergia vizsgálata bőrpróbával és vérvizsgálattal lehetséges.

Kutya-, macskaallergia kezelése

Súlyos állatszőr-allergiában szenvedőknél egy specifikus immunterápia, segíthet. Vannak olyan gyógyszerek, amelyek képesek enyhíteni az allergiás panaszokat, ezek azonban csak a tünetek ellen hatnak, de nem szüntetik meg a kiváltó okot.

Hasznos tanácsok

A kutya, macska allergia gyanúja esetén hasznos a kutya, macska simogatása után azonnali kézmosás. Fürdessük meg állatunkat hetente egyszer vagy kétszer! Töröljük át naponta nedves törülközővel! Az ágyneműt és a függönyöket 60 fokos vízben mossuk az ágyneműt havonta kétszer! Porszívózzunk gyakran, lehetőleg „hepa" szűrővel ellátott készüléket használjunk! Vásároljunk „hepa" szűrős levegőtisztítót! Használjunk gőzölős tisztító berendezést!
Dr. Augusztinovicz Mónika szerint még is a legjobb megoldás ha az állatot nem a lakásban tartjuk, hiszen évezredek alatt a háziasított állatok sosem éltek velünk egy légtérbe. Ezen betegség a XXI. században vált jelentőssé, mikor a házi kedvencek egy légtérbe kezdtek élni velünk.

 

Budai AllergiaKözpont

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

 

Téma szakértői

Dr. Augusztinovicz Monika

Dr. Augusztinovicz Monika

allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész
Dr. Garaczi Edina PhD

Dr. Garaczi Edina PhD

bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Balogh Katalin

Dr. Balogh Katalin

allergológus, fül-orr-gégész

Hírek

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.

További részletek
Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK