A kontaminált bélszindróma (SIBO, Small Intestinal Bacterial Overgrowth) egy, főként az emésztőrendszert érintő kórkép. A SIBO – ahogy az angol kifejezés is mutatja – a bélbaktériumok túlszaporodását jelenti a vékonybélben. Ha valamilyen oknál fogva a vékonybélben megnövekedik a vastagbélből származó baktériumok száma (és szennyeződik, azaz kontaminálódik a vékonybél), kellemetlen panaszok jelentkeznek, úgymint például a puffadás, fokozott gázképződés, hasi görcsök, hasmenés-székrekedés váltakozása.
Tartalom:
A SIBO okai
A SIBO tünetei
A SIBO vizsgálata
A SIBO kezelése
Bár a vékonybélben is találhatók bélbaktériumok, számuk jóval kevesebb, mint a vastagbélben. Mivel a két bélszakasz funkciója is eltér, nem elhanyagolandó az a tény, hogy a baktériumok összetétele is különbözik. Hogy a kétféle bélflóra keveredése ne jöhessen létre, az ún. ileocoecalis billentyű (a vékonybél és vastagbél határán elhelyezkedő billentyű) megakadályozza a baktériumok átjutását egyik bélszakaszból a másikba.
Továbbá a szervezetnek többféle védő mechanizmusa is van, hogy a baktériumok ne tudjanak elszaporodni a vékonybélben:
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Akadnak olyan állapotok, betegségek, melyek következtében előfordulhat, hogy a vékonybélben vastagbél típusú baktériumok szaporodjanak el. Ilyenek lehetnek:
A kontaminált bélszindróma több néven is ismert: bakteriális túlnövekedés, vékonybél diszbakteriózis, diszbiózis, vak tasak szindróma.
A tünetek egy részét az okozza, hogy a vékonybélbe jutott baktériumok fermentálják (erjesztik) a még nem tökéletesen megemésztett szénhidrátokat, és a bekövetkező erjedés következtében különféle gázok (hidrogén, metán), illetve tejsav és ecetsav képződnek. Előbbiek hasi fájdalmat, görcsöket, puffadást, utóbbiak pedig irritálva a bélnyálkahártyát, hasmenést okozhatnak.
A kontaminált vékonybél szindróma tünetei:
B12-vitamin hiány, vérszegénység (a tápanyagok elégtelen felszívódása miatt)
csontritkulás (a tápanyagok elégtelen felszívódása miatt)
* Mivel immunrendszerünk 80%-a a bélrendszerben található, nagyon fontos mielőbb helyreállítani a bélflóra egyensúlyát, hiszen ezzel hosszú távon további panaszokat előzhetünk meg. Ezért a probléma kivizsgálása nem tűr halasztást, mert az életminőség romláson túl egyéb, egész szervezetet érintő problémák is kialakulhatnak.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
a tünetek alapjáHa valakinéln felmerül a kontaminált vékonybél szindróma gyanúja, laktulóz kilégzéses teszttel lehet kizárni vagy megerősíteni a diagnózist. A laktulóz egy olyan cukorszármazék, amit a vékonybél emésztőenzimei nem tudnak elbontani, így gyakorlatilag változatlan formában jut el a vastagbélbe.
A módszer alapját képezi, hogy hidrogén-gáz a szervezetben csak a szénhidrátok bélbaktériumok által végzett erjesztése révén keletkezik, így ezzel tulajdonképpen a vékonybélbe jutott, vastagbél baktériumok által előidézett erjedéses folyamatok létét lehet igazolni. A vizsgálat során laktulózt tartalmazó tesztoldatot kell elfogyasztani, majd ezt követően 20 percenként egy diagnosztikai készülékbe lélegezni, mely a kilélegzett levegő hidrogéntartalmát rögzíti.
Továbbá fontos, hogy egyéb lehetséges kórképeket, mint például az ételallergiát, ételintoleranciát kizárjuk. Az ételallergia vizsgálatokról itt, az ételintolerancia vizsgálatokról pedig itt olvashat bővebben.
A kezelés mindig egyénre szabott, minden esetben függ a kiváltó októl.
Szervi elváltozás, pl. diverticulum vagy sipoly esetén műtétre lehet szükség.
A túlszaporodott baktériumok számának csökkentésére antibiotikum-kúra válhat szükségessé. Minden esetben fontos a megfelelő bélflóra helyreállítása pre- és probiotikumokkal. A megfelelő bélmozgást megfelelő étrenddel, étkezési szokásokkal is segíthetjük, például magas folyadékfogyasztással és rostdús táplálkozással. Számos esetben hatásos az ún. FODMAP diéta követése.
Céljainknak, életmódunknak megfelelő, személyre szabott étrendben célszerű dietetikus szakember tanácsát kikérni.
Szükségessé válhat az immunrendszer erősítése vitaminokkal, étrend-kiegészítőkkel. Minden esetben érdemes szakorvossal konzultálni!
Mint minden egyéb kórképben, a stresszkezelés a SIBO szempontjából is kiemelendő!
A vizsgálathoz szükséges betegtájékoztatót itt találja.
Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Pászthory Erzsébet
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.