Már mindenki felépült, ön még mindig csak lábadozik és többször is beteg? Ha visszatérő légúti fertőzéstől szenved és a gyógyulás is elhúzódik, érdemes utána járnia, nincs-e légúti allergia a háttérben. Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mit lehet tenni ilyen esetben.Kapcsolódó cikkünk
Gyakori betegeskedés, lassú felépülés hátterében allergia?
Csak a legsúlyosabb ekcémák és étel-allergiák maradnak meg eddig az életkorig.
A táplálék-allergének közül ebben a korban már a mogyoró és a hal a leggyakoribb, amik akár életveszélyes allergiás reakciókat is kiválthatnak. Ebben az esetben ezen ételek fogyasztását természetesen el kell kerülni. 5 éves kor után kezd egyre inkább szaporodni az allergiás náthás, illetve asztmás gyermekek száma.
A tüneteket leggyakrabban a házipor atka és a parlagfű pollenje váltja ki, de szerepet játszhat a macska- vagy kutyaszőr allergia is. Persze más háziállatok, szőrös kedvencek hámja is allergizáló lehet.
Kora tavasztól (akár már február-márciustól) panaszokat okozhatnak a fák pollenjei,majd áprilistól a füvek virágpora idézi elő az allergiás tüneteket. Július-augusztus a parlagfű és a feketeüröm szezonja! A penészgombák bármely évszakban nehézlégzéshez vezethetnek. A futás is provokálhat asztmás nehézlégzést.
De ez nem tévesztendő össze a túlsúlyos gyermekek „fulladásával”, amit az edzetlenség okoz. Az asztmás tünetek kezelésére manapság már nagyon jó gyógyszerek és belégző spray-k állnak rendelkezésre, így az allergiás gyermekeknek nem kell a testmozgást kerülniük.
A megelőzés lényeges az ismert allergének esetében. Takarításkor ne verjük fel a port, inkább nedvesen, porszívóval takarítson a nem allergiás felnőtt. Az ágyneműt (párnát is) rendszeresen mossuk, a kárpitozott bútorokat is nedvesen takarítani kell. A gyerekek kedvenceit, a plüss állatokat is ki kell mosni. A háziállatokat a lakáson kívül kell tartani. Új házikedvencet vagy a gyermek megszületése előtt, vagy már csecsemőkora után szerezzünk be. Allergiás gyermeknek legjobb háziállat a teknőc.
A virágporra érzékenyek pollen-szezonban ne kiránduljanak. Eső után szellőztessenek. A légszűrők csak rendszeres tisztítás mellett használhatók. A barlang-kezelés a tiszta levegő miatt hasznos lehet. Az allergén-kerülő tanácsokat még hosszasan lehetne részletezni.
Egy különleges allergia-formáról is szólni kell, ez a rovarméreg allergia. A pici babákat, ha a szúnyog megcsípi, és a környezete megduzzad, ez még nem tekinthető allergiának. Csak az, ha a csípés helyén 10 cm-nél nagyobb reakció, valamint testszerte kiütések alakulnak ki, leesik a vérnyomás, ájulás, fulladás-érzés, nehézlégzés jelentkezik. Ezek kivédésére speciális injekciós készlet áll rendelkezésre, illetve megelőző, úgynevezett deszenzibilizáló kezelésben részesülhet az igazoltan méh- vagy darázscsípés allergiás egyén.
Budai AllergiaKözpont
Téma szakértői
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.