Vörös, könnyező szemek: így támad az allergia

Vörös, könnyező szemek: így támad az allergia

allergiakozpont.hu Módosítva: 2023.11.16 14:55

A jól ismert orrdugulással, tüsszögéssel és orrfolyással járó tünetek mellett az allergia a szemeket sem kíméli: irritáció, viszketés, vörösség, kötőhártya-gyulladás is jelentkezhet. A szemtünetek akár önállóan, egyéb panaszok nélkül is megjelenhetnek.

Allergének a szemben

A szemek vörösségét több tényező is okozhatja: kialvatlanság, számítógép előtt töltött hosszú órák, vagy fertőzés következtében is jelentkezhet. Az év egy adott időszakában visszatérő panaszok esetén gondoljunk arra, hogy a szemtünetek hátterében pollenallergia is állhat, ilyenkor allergiavizsgálat lehet indokolt – hívja fel a figyelmet dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa. Már diagnosztizált betegek esetében is gyakori a szemtünetek megjelenése, előfordul, hogy ez az első panasz, ami az allergén jelenlétére utal a levegőben. A pollenek a szembe jutva az orrnyálkahártyán lezajló – és orrfolyást, tüsszögést, viszketést produkáló - folyamathoz hasonló allergiás reakciót képesek előidézni. Arra érzékeny egyéneknél viszketést, könnyezést, égő érzést, a szemek vörösségét, duzzanatát, puffadtságát okozhatják.

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Mit (ne) tegyünk?

Ne vakarjuk, vagy érintsük meg szemeinket. A dörzsölés hatására a könnytermelés is fokozódik, emellett a kezünkről kórokozókat is a szembe juttathatunk. Ennek megelőzésében a gyakori kézmosás is segíthet.
A kontaktlencse egy határig védi a kötőhártyát a pollenekkel szemben, de ha már allergiás gyulladás alakult ki, ne viseljük.
A szemek sminkelését csökkentsük minimálisra, a kozmetikumok közül is válasszuk a hypoallergén, érzékeny szemekre kifejlesztett termékeket.
Szabadtéri programok során viseljünk napszemüveget.
Hajunkat fogjuk össze, így elkerülhetjük, hogy az ott megtapadt pollenek a szembe jutva további irritációt váltsanak ki. • A szemvörösség csökkentésére a hidegvizes borogatás, a szemek környékének lemosása is jótékony hatású lehet.

Gyógyszerekkel a tünetek ellen

A megfelelő szemcseppek segíthetnek a panaszokat enyhíteni. Ezek összetevői jórészt megegyeznek az orrüregben jelentkező allergiás tünetek kezelésére szolgáló készítmények hatóanyagaival. Segítségükkel a viszketés, vörösség és a gyulladás is eredményesen kezelhető. A helyileg ható készítmények mellett szájon át alkalmazott antihisztamin, vagy dekongensztáns ( érösszehúzó hatású) tartalmú gyógyszerek is segíthetnek a szemtünetek csökkentésében. A megfelelő termék megválasztását bízzuk szakorvosra, egyes krónikus betegségek esetén ugyanis nem mindegyik készítmény alkalmazható.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning 
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

    Távkonzultációs lehetőség csak immunterápia kontroll esetén!

    Vélemények dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes (rendelői) vizit
    • Távkonzultáció (telefonos): szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr, Doktornő! 13 hónapos kisfiam gyakori éjjeli ébredésére keressük a megoldást. Rosszabb napokon óránként, jobb napokon 2-3 óránként ébred. Fül - orr végénél, gasztroenterológusnál jártunk. Kérdésem, hogy allergia tünete lehet - e a gyakori ébredés és az orr, ritkán szem dörzsölése úgy, hogy más tünet nincs, sem ekcéma, sem tüsszögés, orrfolyás, ilyesmi. Az orrát is csak lefekvéskor dörzsöli, meg ébredéskor, viszont szerintem több az álmosság jelenel, tehát viszket. Van - e valami készítmény, amit biztonságosan kipróbálhatunk vele hogy javul e az alvása, vagy van valamilyen vizsgálat, ami ebben a korban célravezető? Köszönöm válaszát!
Kovácsné Enikő

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt Kovácsné Enikő !

Az allergiavizsgálat 2 éves kor előtt nem mindig ad megbízható eredményt, de ha nem igazolódik egyéb kiváltó ok, érdemes vérből végzett légúti és táplálékallergia tesztet végezni a leggyakoribb allergénekre. Kiváltó okként felmerül a poratka, penészgomba,lakáson belüli állat szőre, de pl. tehéntej fogyasztás is állhat a háttérben.
Emellett savas reflux is okozhatja az éjszakai tüneteket.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Elhúzódó allergia

Évek óta elhúzódó allergiával kerestem fel Önöket. Az első vizit után, a pontos diagnózisnak és a és a gyógyszeres kezelésnek köszönhetően rohamosan javult az állapotom. A doktornő minden részletre kiterjedően kikérdezett, és teljes körűen felvilágosított a problémámról. Az összes kérdésemre készségesen válaszolt. A kontroll viziten már csak a továbbiakat kellett pontosítani. 

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK