2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
2025 februárjától több allergén összetevőt is ki kell vezetni a hazai közétkeztetésből, így földimogyorót, dióféléket, és az olajos magvak közé sorolt szezámmagot, valamint a belőlük készült termékeket sem kaphatnak a gyermekek az iskolai menzán. Becslések szerint 40 ezer ételallergiás gyermek él Magyarországon, közülük 20 ezren vannak, akiknél fennállhat a hirtelen fellépő súlyos, életveszélyes túlérzékenységi reakció (anafilaxia) kockázata. Egy 2022-es iskolai tragédiát követően, több jogszabályt is módosítottak, és az ételallergiás gyerekeknek – diabéteszes társaikhoz hasonlóan – kiemelt figyelmet kell kapniuk a köznevelési és közoktatási intézményekben. A mostani intézkedés nem titkolt célja, hogy az ételallergiás gyermekek számára is biztosítottak legyenek a biztonságos étkezés feltételei.
–A mogyoró, a diófélék és a szezámmag a leggyakoribb IgE alapú allergén élelmiszerek közé tartoznak, amelyek az étel okozta anafilaxiák jelentős százalékáért tehetők felelőssé – kezdi Dr. Balogh Ádám. Tipikusan olyan allergénekről beszélünk, amelyek elfogyasztását követően rendkívül gyorsan jelentkeznek a szülő számára is egyértelmű tünetek: a száj körüli kipirosodás, a száj bedagadása, csalánkiütés, hasfájás és hányás. Az allergiás reakciók spektrumának legsúlyosabb válfaja az ún. anafilaxiás sokk, ami viharos gyorsasággal alakul ki, és több szervrendszert (a bőr- és nyálkahártyát, az emésztőrendszert, a légutakat és a keringést) is érintheti. Kisebb gyermekek esetében megfigyelhető az allergén bevitele után jelentkező szokatlan bágyadtság, fáradtság is, ami szintén egy súlyos reakciót, hirtelen vérnyomásesést sejtet a háttérben.
Míg a gyermekkori allergiák (pl. tehéntej, búza, tojás, szója) jelentős része kinőhető, addig a mogyoró és diófélék tartósan fennálló ételallergiát okozhatnak. Földimogyoró-allergia esetében a gyermekek 15-20 százalékánál várható, hogy kinövi betegségét, míg a diófélék sajnos gyakran egy egész életen át tartó ételallergiát okozhatnak. Korábban úgy gondolták, hogyha az allergiát okozó élelmiszereket gondosan elkerüljük a hozzátáplálás korai szakaszában, azzal megakadályozhatjuk az ételallergia kialakulását. Mára világossá vált, hogy valójában épp a korai expozíció az, ami csökkenti a későbbi allergia lehetőségét. Ezért is szorgalmazzák a legújabb szakmai ajánlások (így az EMMI 2019-es hazai szakmai irányelve) a potenciálisan allergizáló ételek 5-6 hónapos kortól történő bevezetését, és javasolják a várandós és szoptató édesanyáknak is, hogy ne hagyják ki étrendjükből ezeket az allergéneket.
–A közétkeztetésből száműzött allergénekről tudni kell, hogy többféle allergén fehérjét is tartalmaznak, és bizonyos komponensei ún. tárolófehérjék, amelyek energiát szolgáltatnak a csírázó növénynek. A tárolófehérjék hőstabilak és ellenállnak az emésztőenzimeknek is, ami azt jelenti, hogy nem vesztik el allergenitásukat. Anafilaktogén allergéneknek is hívjuk őket, hiszen nagyon kis mennyiségben is képesek kiváltani súlyos, szisztémás reakciót – hangsúlyozza a szakember. Akiknél a komponens alapú allergiateszt földimogyoró, dió és szezámmag tárolófehérje-pozitivitást igazol, azoknak egy egész életre szóló, szigorú elkerülő diétát kell tartaniuk, és adrenalin autoinjektort is felír a kezelőorvosuk. Az anafilaxia rendkívül súlyos, az életet veszélyeztető túlérzékenységi reakció, amelynek kimenetele bizonytalan, és kizárólag az izomba adott adrenalin injekcióval előzhető meg. Egy hosszú távú, szigorú diéta esetében azonban sajnos a legnagyobb odafigyelés mellett is fennáll a hibázás esélye, hiszen széles körben elterjedt, számtalan élelmiszerben megtalálható allergénekről van szó. A földimogyoró, a diófélék és a szezámmag közétkeztetésből történő kivezetésével ennek a fenyegető diétahibának a lehetőségét zárták most ki.
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekNagyon elégedett vagyok a Dokor Úr mindent kielégítő tájékoztatásával és az orvostudományban járatlan ember számára is érthető kommunikációjával, alaposságával. Köszönjük.
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.