Ha külföldi utazásra készül, érdemes erre is gondolnia. Az utazók hasmenése bárkinél előfordulhat, de vannak rizikócsoportok, akiknél magasabb a kialakulásának kockázata.
Az utazók hasmenése egy emésztőrendszeri betegség, amely gyakori laza székletet és hasi görcsöket okoz. A betegség tünetei hirtelen jelentkeznek az utazás során vagy röviddel a hazaérkezés után. Napi három vagy több lazább vizes széklet mellett hasi görcsök, hányinger, hányás és láz is kísérheti.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Ha olyan helyre látogat, ahol az éghajlat vagy az egészségügyi gyakorlat eltér az otthonitól, megnő a betegség kialakulásának kockázata. Az utazók hasmenését jellemzően szennyezett – például baktériumok, vírusok vagy paraziták – étel vagy szennyezett víz fogyasztása okozza. Másik lehetséges, ritkább kiváltó oka az utazással járó stressz, de vannak, akik az étrend megváltozását, az otthoni étkezéstől jelentősen eltérő alapanyagok, élelmiszerek fogyasztását sem tolerálják jól, amit a kellemetlen tünetek kialakulása jelez.
Fiatal felnőtt turisták
Bár az okok nem tisztázottak, lehetséges, hogy a fiatal felnőttek a szerzett immunitás hiánya miatt fogékonyabbak a betegségre. Az utazók hasmenése azért is érintheti őket gyakrabban, mert kalandvágyóbbak az időseknél az étrendjükben az utazásaik során, szívesen próbálnak ki új ízeket, vagy kevésbé éberek a szennyezett élelmiszerek elkerülésében.
Legyengült immunrendszerű emberek
Az alapbetegség vagy az immunrendszert elnyomó gyógyszerek, például a kortikoszteroidok (szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők) miatt legyengült immunrendszer fogékonyabb a fertőzésekkel szemben.
Cukorbetegség, gyulladásos bélbetegség, súlyos vese-, máj- vagy szívbetegség esetén
A felsorolt krónikus betegségekben szenvedők hajlamosabbak lehetnek a fertőzésekre és egyúttal az érintettek körében magasabb a súlyosabb fertőzés kockázata is.
Savblokkolók vagy antacidok szedése mellett
A gyomorban lévő sav képes elpusztítani az emésztőrendszerbe kerülő kórokozókat, így a gyomorsav csökkenése több lehetőséget hagyhat a baktériumok túlélésére.
Szerencsére az utazók hasmenése a legtöbb embernél általában nem okoz súlyos tüneteket, inkább csak kellemetlen. A tünetek rendszerint 1-2 napon belül enyhülnek, az érintettek egy héten belül teljesen felépülnek.
Ha a fertőzést baktériumok vagy paraziták okozzák, elhúzódó panaszok jelentkezhetnek, így ilyen esetben vényköteles gyógyszerekre lehet szükség a felépüléshez. Mindenképp orvoshoz kell fordulni, ha a hasmenés két napon túl is fennáll, kiszáradás - szájszárazság, erős szomjúság, kevés vizelet, szédülés vagy rendkívüli gyengeség - veszélye áll fenn, tartós hányás, magas láz, véres széklet, súlyos hasi vagy végbélfájdalom esetén.
A kiszáradás különösen veszélyes a gyermekekre, az idősebb felnőttekre és a legyengült immunrendszerű emberekre. A rizikócsoportba tartozók, alapbetegséggel élők számára javasolt a kezelőorvos felkeresése utazás előtt. Érdemes az úti patikában az orvos által jóváhagyott gyógyszereket magával vinniük arra az esetre, ha utazási hasmenés tüneteit tapasztalják.
Rendelés típusa:
További véleményekA Doktornő megértő, kedves és segítőkész. Egyszerre gyógyítja a testet és a lelket, mindenkinek csak ajánlani tudom!
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.