Természetes antihisztaminokkal az allergia ellen?

Természetes antihisztaminokkal az allergia ellen?

Dr. Balogh Katalin Módosítva: 2019.03.28 10:21

Az utóbbi években több kutatás is igazolta, hogy bizonyos zöldségek, gyümölcsök és gyógynövények antihisztaminként viselkednek, így képesek csökkenteni a pollenallergia tüneteit. Keresztallergia esetén viszont nem árt, ha óvatosan bánunk például az alma, vagy meggy fogyasztásával.

Csalán

Az Alternative Medicine Review egy korábbi számában közölt kutatás kiemelten foglalkozott a szénanáthás tünetek kezelésének természetes módjaival. A vizsgálatból megtudhatjuk, hogy az elsősorban vértisztító hatásáról ismert csalánt allergiásoknak is érdemes fogyasztaniuk. A résztvevők 58 százaléka szerint a csalán rendszeres – a vizsgálatban ez napi 300mg fagyasztott-szárított csalánt jelent - fogyasztása enyhítette a tüneteiket, 48 százalékuk szerint pedig hatása a korábban használt gyógyszereikkel közel azonos, vagy még jobb volt.

Bromelain

Szintén a már említett kutatásban szerepel az ananász kivonat, a bromelain hatását méltató közlemény is. A természetes formában és táplálékkiegészítőkben kivonatként is elérhető bromelain gyulladáscsökkentő hatásánál fogva segíti a szénanáthás tünetek enyhülését. A kutatók szerint ehhez naponta háromszor, 400-500 mg-ot szükséges fogyasztani.

Quercetin

A flavonoidokról tudjuk, hogy erős antioxidánsok, és komoly szerepük van a rákbetegségek megelőzésében. Az Inflammation Research folyóiratban közölt kutatásban japán orvosok azt is megállapították, hogy hatására csökkent a gyulladásos válasz a légutakban. A quercetin a flavonoidok széles családjának egyik kiemelkedően értékes tagja, amely sok gyümölcsben is megtalálható: az almában, szőlőben, fekete cseresznyében és sötét bogyósokban - mint a szeder vagy az áfonya - valamint számos zöldlevelű zöldségben is jelen van.

természetes antihisztamin allergia immunterápiaC-vitamin

Erős antioxidáns, és a legegyszerűbben beszerezhető. Természetes formában számos zöldség és gyümölcs tartalmazza, de szedhetjük táplálékkiegészítő formájában is. Kutatók szerint a szénanáthás tünetek eredményes csökkentéséhez napi 2g C-vitaminra van szükségünk.

Tüsszögés ellen turmixoljon!

A Daily Mail online kiadásában jelent meg korábban egy turmix recept, ami a készítők szerint kiválóan alkalmas a szénanáthás tünetek csökkentésére. Az antihisztamin és gyulladásgátló hatóanyagokat ötvöző koktél egy brit cég találmánya, ám otthon is könnyen elkészíthető. Ehhez nem kell mást tenni, mint 1 hüvelykujj méretű gyömbérdarabot, fél citromot, 1 kb. 4 cm-es ananászdarabot és 1 almát összeturmixolni, és tetszés szerint akár jéggel keverve elfogyasztani.

Keresztallergiásoknak nem ajánlott!

Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa szerint lényeges, hogy mielőtt bármilyen terápiába kezdenénk, azt beszéljük meg kezelőorvosunkkal. Ez különösen a keresztallergiásoknál fontos, ők azok, akiknél bizonyos zöldségek, vagy gyümölcsök fogyasztása szájüregi tüneteket okoz. „Ha valaki allergiás például a parlagfűre, annál a görögdinnye fogyasztása erős viszketést, torokkaparást, a szájban égő érzést, viszketést, ajak- és nyelvduzzanatot, hasi görcsöket is okozhat. A keresztallergia a nyírfapollenre allergiásoknál a leggyakoribb, aki észleli magán a tüneteket, semmiképp se tegye a receptben javasolt almát a koktélba és ne fogyassza a flavonoidokban egyébként valóban gazdag meggyet, vagy cseresznyét.”

Korszerű gyógyszerek, személyre szabott kezelés

A főorvosnő szerint a betegek többsége érdeklődik az allergia természetes gyógymódjai iránt. Sokan idegenkednek ugyanis a gyógyszerek tartós szedésétől, annak ellenére, hogy a mai korszerű antihisztamin készítmények jelentősen javítják az életminőséget és már nem okoznak az elődeikhez hasonló erős fáradtság érzést sem. „Az allergia kezelésében nagyon fontos a személyre szabott dózis beállítása, így tudjuk a tünetmentességet elérni. Egy gyümölcskoktél esetében azonban nehéz meghatározni az adott betegnél javasolható dózist, ezért ezt inkább a hagyományos gyógykezelés kiegészítéseként, a kezelőorvossal egyeztetve alkalmazzuk” – tanácsolja a főorvosnő.

Kevesebb gyógyszer allergén immunterápiával

Mivel az antihisztaminok csak az allergia tüneteit csillapítják, így annak, aki szeretné elkerülni az évről-évre, pollenszezonban ismétlődő gyógyszerszedést, dr. Balogh Katalin az allergén immunterápiát ajánlja. Az OEP által nem finanszírozott, 3-5 éven át tartó kezelés költségei ugyan magasabbak a tüneti kezelésekhez képest, de mivel az allergén immunterápia ezt követően 10-12 évre megszünteti az allergiás tüneteket, így hosszútávon jóval kedvezőbb választás. „Az allergén immunterápiát a gyógyszerszedéstől idegenkedőknek is javaslom, mert a kezelés során a beteg csak azt az allergént kapja szigorúan ellenőrzött, tisztított formában, amire allergiás. További kedvező hatása, hogy az egyéb tüneti szerek – antihisztamin, orrcsepp – használata már a kezelés első évében is jelentősen csökkenthető.”

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő

Allergia teszt eredményéről szeretnék érdeklődni. Macskaszőr-hám: kissé emelkedett II. osztály, 2,41 KU/L

Az lenne a kérdésem hogy ez mennyire számít erős allergiának, jelenleg van a háztartásban egy kopasz cica, de mivel parlagfű allergiám is van, nem tudom mi legyen az állattal.

Tavasszal került hozzám a cica és akkor még simogattam is, elég komoly allergiás panaszaim voltak, de azt gondoltam, hogy valamilyen növény okozza és mérséklődtek, gyógyszert is szedtem rá.
Jelenleg is vannak panaszaim, de még virágzik a parlagfű tehát az is lehet az oka.
Most már nem nyúlok az állathoz és a hálószobából is kitiltottam, de azt olvastam még így is mindenhol van a bőréről allergén anyag.
Köszönöm válaszát

Tisztelt Zöldi Edina !

Az ellenanyagszint értéke önmagában nem jelzi az allergia súlyosságát, a tünet erősségével együtt kell értékelni.
Meg kellene várni a pollenszezon végét, hogy változnak-e a tünetei.Ha más allergénre nem igazolódott érzékenység ( pl. poratka, penészgomba) , akkor egyértelműen a macskaszőr okozza a panaszait .

Ha az állat bent él a lakásban, folyamatosan panaszt fog okozni . Amennyiben nem akar megválni tőle , érdemes átgondolni az összes kezelési lehetőséget.

Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértelem, odafigyelés

Hatalmas szakértelemmel, kellő odafigyeléssel, partnerként kezeli a beteget. Végre valaki segített rajtam és "megfejtette" mi van a tünetek hátterében. Köszönöm!! 

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK