Szénanátha gyerekeknél – nem nátha, hanem allergia!

Szénanátha gyerekeknél – nem nátha, hanem allergia!

Dr. Somogyi Éva Módosítva: 2021.06.11 10:50

Egyre fiatalabb korban jelentkezik, a szénanátha gyerekeknél is előfordulhat. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyászt, az Allergiaközpont orvosát arról kérdeztük, szülőként milyen tünetekre figyeljünk, hogyan különböztethetjük meg a szénanáthát a vírusos náthától és mikor forduljunk orvoshoz.

Ha tüsszög, akkor megfázott?

Ha a kicsi hasfájós, felmerül a gyanúja, hogy valamilyen étel fogyasztása okozza a panaszait. Ekcémás tünetek, csalánkiütések kapcsán is gondolhatunk ételallergiára, de akár a tusfürdő vagy a mosószer is kiválthatja a tüneteket. Ha viszont egy kisgyermek tüsszögni kezd, légúti tünetei vannak, könnyen úgy vélhetjük, hogy biztos náthás, megfázott, hiszen kisgyermekeknél ez egyébként is gyakori, akár évente 5-8 alkalommal is előfordulhat.

Allergiára hajlamos gyerekek

Szénanátha már gyermekkorban is jelentkezhet.Pedig szénanátha gyerekeknél is jelentkezhet, főként akkor figyeljünk rá, ha a családban előfordult allergiás betegség. Egy szülő esetén 30, két allergiás szülő esetén közel 80 százalék az esélye, hogy a gyermeknél is jelentkeznek a tünetek. Az atópiás, allergiára hajlamos gyerekeknél gyakori az „allergiás menetelés”, vagyis annál a csecsemőnél, akinél a száraz, ekcémás bőr okozott problémát, magasabb a későbbi életkorban jelentkező szénanátha, asztma kialakulásának kockázata.

Már bölcsődés és óvodáskorban is jelentkezhet

Az utóbbi években a szénanátha gyerekeknél egyre fiatalabb korban jelentkezik. Az első tünetek akár már 2-3 éves korban megjelenhetnek. Mivel sok gyerek ebben az életkorban kerül először közösségbe, még könnyebb összekeverni a szénanátha és a megfázás tüneteit. Az alábbi táblázatban összefoglaltuk a különbségeket.

 

  Allergiás nátha Vírusos nátha
Láz Nem Ritkán
Orr- és szemviszketés Igen Nem
Orrfolyás Igen, átlátszó, vízszerű Igen: átlátszó, sárgás, vagy zöldes színezetű is lehet
Ízületi és/vagy izomfájdalom Nem Előfordulhat
Könnyező, viszkető szemek Igen Ritkán
Tüsszögés Igen Igen
Torokfájás Ritkán, inkább torokviszketés jellemző Előfordulhat
Féloldali orrdugulás Szinte soha Előfordulhat
A tünetek időtartama

Amíg az allergén pollen a levegőben van. Sokan poliszenzitizáltak, többféle allergénre is érzékenyek, így náluk még hosszabb ideig jelentkeznek a tünetek.

Általában 7-10 nap

 

Mi történik, ha orvoshoz fordulunk?

A gyermekorvos először rögzíti a kórtörténetet, a gyermek tüneteit, korábbi betegségeket, családban előforduló allergiás eseteket. Biztos választ az allergiateszt elvégzése adhat. Ennek eredményét a tünetekkel összevetve lehet megállapítani, hogy a gyermek valóban allergiás-e és ha igen, pontosan mire.

 

„Kisgyermekeknél az allergiavizsgálat vérvétellel történik. A korukra jellemző immunmechanizmus miatt az allergiateszt álnegatív is lehet. Ilyenkor allergiára kezeljük allergiaelleni készítménnyel és figyeljük, hogy a tünetei megszűnnek-e. Ha igen, akkor valóban nem egy elhúzódó vírusos fertőzéssel, hanem szénanáthával van dolgunk.”

Elmúlhatnak a szénanáthás tünetek?

Tüneti szerekkel és allergén immunterápiával is kezelhető a szénanátha gyerekeknél.Hormonális és egyéb hatásokra előfordulhat, hogy a szénanátha gyerekeknél néhány évre eltűnik, vagy enyhébbek lesznek a tünetei. Egyénenként változó, hogy kinél térnek vissza a panaszok. Az allergén immunterápiás kezeléssel azonban ténylegesen befolyásolni lehet az allergiás betegség lefolyását. Ez a terápia ugyanis nem a tüneteket csillapítja, hanem az immunrendszer működését próbálja módosítani és az adott allergénnel szemben immuntoleranciát kialakítani.

Szénanátha gyerekeknél – több kezelési mód

A szénanáthára létezik tüneti és tartós kezelés. A tüneti kezelés antihisztamin tabletta szedését, szükség esetén szemcsepp és orrspray használatát jelenti, ezek segítségével tudjuk csökkenteni a tüneteket. A tartós kezelés nem a tünetekre, hanem a szénanátha kiváltó okára, az immunrendszer kisiklott működésére hat. Segítségével 3-5 éves kezelés után 10-12 évre eltűnhetnek az allergiás tünetek.

 

„Az allergén immunterápia gyerekeknél óvodás kortól alkalmazható, érdemes megpróbálni, mert bizonyítottan segít megakadályozni az újabb allergiák megjelenését, és csökkenti az allergia szövődményeként kialakuló asztma kockázatát is.”

Téma szakértője

  • Dr. Somogyi Éva

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • gyermekkori asztma 

    • légzési panaszok

    • légúti allergiák

    • felnőtt- és gyermekellátás

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció

    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő / Doktor Úr!

Kisfiamnál(3,5év) magas porallergiát állapítottak meg vérvételből (79%). Orr nyálkahártya duzzanat,orrfolyás és gyakori sípoló légzéshang miatt történt a kivizsgálás.Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor mi a teendő, mivel tudok segíteni, hogy javítsak az állapotán.Nem szeretném ha folyamatosan antihisztamint kellene szednie.Van esetleg valamilyen immunterápia amit ilyen kis korban kilehet próbálni?
Válaszát köszönöm.
Virág-Kristóf Zsuzsa

Dr. Somogyi Éva
Dr. Somogyi Éva csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Kedves Anyuka!
Pollenallergia eseten az első lepes az antihisztamin adasa, valamint orrdugulas esetén allergia elleni orrspray-t javasolunk. Emellett egy- ket praktika meg szobajön, de ez egyéni megbeszélést igenyel.
Pollenallergiasoknál az antihisztamin kezelést szerencsére nem kell folyamatosan alkalmazni, csak pollenszezonban.
Az immunterápia is szóbajön később, de azt igazàból csak 5-6 eves kortól ajànlják.
Dr Somogyi Eva

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

A legjobb gyermekorvos

A legjobb gyermekorvos, akivel találkoztam, okos, felkészült, lelkiismeretes!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK