Sokak életét keseríti meg az időként jelentkező szemviszketés. De honnan tudhatjuk, hogy a kellemetlen tünetek hátterében a monitor előtti munka, a száraz beltéri levegő, fertőzés vagy épp allergia áll? Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa segít eligazodni a kérdésben.
Mindenképp szemészhez, ha a tünetek csak az egyik szemben jelentkeznek. A kezdetben csak az egyik szemet érintő viszketés később ugyan átterjedhet a másik szemre is, ám a féloldalasan kezdődő panaszok arra utalnak, hogy valamilyen fertőzéssel van dolgunk.
Sokan végeznek ülőmunkát, monitor előtt töltik a munkaidejük nagy részét, gyakran a légkondicionáló vagy a fűtés miatt szárazabb levegőjű irodában. Ilyenkor a kevesebb pislogás miatt a szemek könnyebben kiszáradhatnak, ez is okozhat viszkető érzést. Ha erre gyanakszunk, érdemes rendszeres időközönként szünetet tartani, felállni, vagy csak egy távolabbi pontra nézni és műkönnyet használni a szemszárazság ellen.
Bizonyos gyógyszerek szedése is szemszárazságot, szemviszketést okozhat. Antidepresszánsok, vérnyomáscsökkentő és fogamzásgátló tabletták is kiválthatják. Tartós panaszok esetén felmerül a cukorbetegség és az autoimmun eredetű reumás ízületi gyulladás, illetve Sjögren-szindróma gyanúja is.
Néhány ember különösen érzékeny a légszennyezettségre, füstre, akár parfümökre is. A szemet akár ezek az anyagok is irritálhatják, de ez még nem jelent allergiát. A gyanú azonban felmerül, ha a szemviszketés mellett egyéb tüneteink is jelentkeznek.
„Ha a mindkét szemben jelentkező viszketés mellett szemkönnyezés, orrviszketés, orrfolyás, tüsszögés, orrdugulás is jelentkezik, akkor légúti allergia állhat a háttérben. Ilyenkor nem csak a szemtüneteket, hanem az összes tünetet együtt kell kezelni.”
Fontos információ, hogy a szemviszketés hosszabb ideje összefüggően jelentkezik, vagy csak pár héten keresztül áll fenn, de már tavaly is az évnek ebben az időszakában jelentkezett. Ez ugyanis arra utal, hogy szezonális allergiáról van szó, vagyis a szemviszketést egy növény virágpora okozza, és a pollenszórás idején jelentkeznek a tünetek. Ha pedig egész évben, akkor lehet beltéri allergia – például háziporatka vagy háziállat allergia – de okozhatja valamilyen kozmetikum is, akár az arclemosó, sampon vagy szemfesték valamelyik összetevője.
„Ha felmerül az allergia gyanúja, akkor a beteg részletes kikérdezése után allergia tesztet végzünk. Ennek több típusa létezik, attól függően, hogy milyen allergént keresünk, bőrpróba (prick-teszt), vérvétel vagy epicutan-tesz segítségével tudjuk beazonosítani a tüneteket okozó anyagot. Ezt követően lehet a szemviszketést megszüntető, személyre szabott kezelést összeállítani. A kiváltó októl függően gyógyszeres kezelés, antihisztamin tartalmú szemcsepp vagy a tartós megoldást nyújtó allergén immunterápia is szóba jöhet.”
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekProfesszionális szervezés, felkészült, bizalmat , határozottságot sugárzó kedves Doktornő.
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.