Szemviszketés: allergia tünete is lehet

Szemviszketés: allergia tünete is lehet

Dr. Moric Krisztina Módosítva: 2019.10.28 12:58

Sokak életét keseríti meg az időként jelentkező szemviszketés. De honnan tudhatjuk, hogy a kellemetlen tünetek hátterében a monitor előtti munka, a száraz beltéri levegő, fertőzés vagy épp allergia áll? Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa segít eligazodni a kérdésben.

Szemviszketés: hová forduljak?

Mindenképp szemészhez, ha a tünetek csak az egyik szemben jelentkeznek. A kezdetben csak az egyik szemet érintő viszketés később ugyan átterjedhet a másik szemre is, ám a féloldalasan kezdődő panaszok arra utalnak, hogy valamilyen fertőzéssel van dolgunk.

Ha mindkét szem viszket

Sokan végeznek ülőmunkát, monitor előtt töltik a munkaidejük nagy részét, gyakran a légkondicionáló vagy a fűtés miatt szárazabb levegőjű irodában. Ilyenkor a kevesebb pislogás miatt a szemek könnyebben kiszáradhatnak, ez is okozhat viszkető érzést. Ha erre gyanakszunk, érdemes rendszeres időközönként szünetet tartani, felállni, vagy csak egy távolabbi pontra nézni és műkönnyet használni a szemszárazság ellen.

Gyógyszerek és betegségek

Bizonyos gyógyszerek szedése is szemszárazságot, szemviszketést okozhat. Antidepresszánsok, vérnyomáscsökkentő és fogamzásgátló tabletták is kiválthatják. Tartós panaszok esetén felmerül a cukorbetegség és az autoimmun eredetű reumás ízületi gyulladás, illetve Sjögren-szindróma gyanúja is.

Allergiás tünet

Néhány ember különösen érzékeny a légszennyezettségre, füstre, akár parfümökre is. A szemet akár ezek az anyagok is irritálhatják, de ez még nem jelent allergiát. A gyanú azonban felmerül, ha a szemviszketés mellett egyéb tüneteink is jelentkeznek.

 

„Ha a mindkét szemben jelentkező viszketés mellett szemkönnyezés, orrviszketés, orrfolyás, tüsszögés, orrdugulás is jelentkezik, akkor légúti allergia állhat a háttérben. Ilyenkor nem csak a szemtüneteket, hanem az összes tünetet együtt kell kezelni.”

Szemfesték is okozhat sezmviszketést.Fontos információ, hogy a szemviszketés hosszabb ideje összefüggően jelentkezik, vagy csak pár héten keresztül áll fenn, de már tavaly is az évnek ebben az időszakában jelentkezett. Ez ugyanis arra utal, hogy szezonális allergiáról van szó, vagyis a szemviszketést egy növény virágpora okozza, és a pollenszórás idején jelentkeznek a tünetek. Ha pedig egész évben, akkor lehet beltéri allergia – például háziporatka vagy háziállat allergia – de okozhatja valamilyen kozmetikum is, akár az arclemosó, sampon vagy szemfesték valamelyik összetevője.

 

„Ha felmerül az allergia gyanúja, akkor a beteg részletes kikérdezése után allergia tesztet végzünk. Ennek több típusa létezik, attól függően, hogy milyen allergént keresünk, bőrpróba (prick-teszt), vérvétel vagy epicutan-tesz segítségével tudjuk beazonosítani a tüneteket okozó anyagot. Ezt követően lehet a szemviszketést megszüntető, személyre szabott kezelést összeállítani. A kiváltó októl függően gyógyszeres kezelés, antihisztamin tartalmú szemcsepp vagy a tartós megoldást nyújtó allergén immunterápia is szóba jöhet.”

Téma szakértője

  • Dr. Moric Krisztina

  • Szakterületek:
    • allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • immunterápia
    • felső légúti allergiák
    • szénanátha
    • fémallergia
    • fül-orr-gégeszeti tünetekkel járó anafilaxia utáni kivizsgálás
    • felnőtt- és gyermekellátás (5 éves kortól) 

    Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>

     

    Rendelés típusa: 

     

    * Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő,

Macska szőr allergiám van, de egyes macskáknál nem mutatkozott azon 2-3 óra alatt amíg azonos légtérben voltam. Így lett itthon macskánk, az első 2 napban nem is volt gond, ám utána kezdődtek a tünetek. Tüsszögés, köhögés, szem viszketés, és a legrosszabb az esti fulladás. Interneten utána olvastunk, hogy 2-3 hónap alatt adott esetben elmúlhat. Gyógyszert semmiképpen sem akarok szedni, viszont a feleségem talált egy Allergicum urto nevű állítólag gyógynövényes szert amit napjában kétszer vízzel keverve teljes mértékben megszüntette a tüneteket. Viszont most hogy a 3. hónap lejár elkezdtem csak napi egyre csökkenteni a gyógynövényes szer napi adagját. 3 nap után már köhögök, fulladok.
Az lenne a kérdésem, hogy mit lehet ilyenkor tenni? Lát arra esélyt, hogy nekem valaha is elmúlik az allergiám? Illetve nem vagyok róla meggyőződve, hogy ha sok éven keresztül bárki is rendszeresen szedne ilyen gyógynövényes szert, hogy akkor az az évek után is hatna. Milyen megoldást tudna ajánlani? Én nem szeretném semmiféle szert szedni (sem gyógyszert, sem gyógynövényt). Az jutott eszembe, hogy attól, hogy én azt a gyógynövényes szert szedem, attól még a szervezetemet irritálja a macska szőr, csak a tünet nem mutatkozik, azaz nem a probléma gyökerét szüntetem meg vele. Ez mennyire lehet valós? Amúgy tudna bármiféle "kárt", szövődményt okozni egy ilyen allergia az embernél? Ha igen akkor miket?

Köszönöm a válaszát!

Üdvözlettel: András


Dr. Potecz Györgyi
Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Kedves Simon András!

Ha Önnek ismerten macskaszőr allergiája van, csak ettől vannak tünetei és tartósan kezelést sem szeretne alkalmazni, akkor a legjobb megoldás, ha nem tart macskát.
Másik oki megoldási lehetőség a specifikus immunterápia, ami macskaszőr standardizált allergen kivonattal történő minimum 3 éves, folyamatos kezelést jelent. Ezzel nagy valószínűséggel tartósan megszüntethető vagy csökkenthető a macskaszőr allergia.
Másik kérdésére válaszolva: igen, az allergia tud tartós kárt okozni, főleg, ha asztmát is okoz. Ez a légutak nyálkahártyájának folyamatos gyulladását, légzésfunkciós beszűkülését, hosszabb távon kezelés nélkül a nyálkahártya átépülését okozza.

Üdvözlettel:

Dr. Potecz Györgyi
Tüdőgyógyász, allergologus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Maximális bizalom

Abszolút bizalmat keltett bennem a doktornő, azzal hogy mindent elmagyarázott és látszott hogy segíteni akar, minél gyorsabban megoldani ezt a problémát.

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek
Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK