Súlyos tüneteket okozhat a hidegallergia

Súlyos tüneteket okozhat a hidegallergia

Dr. Garaczi Edina PhD Módosítva: 2024.02.19 10:58

A téli időjárás okozta bőrpanaszok között speciális helyet foglal el a hideg levegő által kiváltott viszkető csalánfoltok, duzzanatok megjelenése, de szakember segítségével mérsékelhetőek az életminőséget is rontó panaszok – tudtuk meg Dr. Garaczi Edinától, az Allergiaközpont bőrgyógyász, allergológus és klinikai immunológus orvosától.

Online Bejelentkezés

Dr. Garaczi Edina PhD

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A hideg urticariáról

-A hideg levegővel vagy hideg vízzel való érintkezés okozta csalánkiütést hideg urticariának (hétköznapi szóhasználatban: hideg allergiának) nevezzük. A hideg urticaria leggyakoribb tünete ősszel és télen a hideg hatására viszkető csalángöbök megjelenése, főleg ruhával nem fedett területeken, arcon, füleken, kézfejeken, kézujjakon – magyarázza Dr. Garaczi Edina. Meleg szobában a tünetek általában 30 perc alatt spontán is elmúlnak Előfordul, hogy hideg ételek, jeges italok elfogyasztása után nehezen nyel a beteg a nyálkahártya duzzanat miatt. Nyáron, hideg vizes medencében néhány percig tartó fürdőzés után testszerte jelentkezhet viszketés, csalánkiütés, ilyenkor a beteg szédülésről, gyengeségről is panaszkodik. Súlyos esetben a hideg vízbe ugrás akár anafilaxiás reakciót is kiválthat.

Hogyan vizsgálható a hideg urticaria?hidegallergia

-A betegség pontos mechanizmusa nem ismert – mondja a szakember, de a csalánkiütésnek ebben a típusában is a hisztamin és egyéb mediátorok felszabadulása váltja ki csalánfoltok, duzzanatok megjelenését. A diagnózis alapja a beteg részletes kikérdezése és az úgynevezett jégkocka teszt, ahol a bőrhöz érintett hideg tárgy az érintés helyén váltja ki a csalángöb megjelenését.

Kinél jelentkezhet hideg urticaria?

A hideg urticaria bármelyik életkorban megjelenhet, de leggyakrabban másodlagosan valamilyen más alapbetegséghez társul: fertőzések lezajlása után gyakran indul átmeneti hideg érzékenység, de bizonyos gyógyszerek szedése után is kezdődhet (pl: amoxicillin) vagy autoimmun betegségekhez (pajzsmirigy betegség, celiakia) társulhat. Előfordul azonban az is, hogy semmilyen betegség nem igazolható a háttérben. Ritka esetben örökletes lehet, ilyenkor a család több tagjánál is megjelennek ugyanazok a tünetek.

Hogyan kezelhető a betegség?

-A hideg urticaria esetén a legfontosabb a kiváltó ok kerülése – hangsúlyozza a doktornő. Őszi- téli időszakban fontos, hogy a betegek melegen öltözzenek, védjék a kézujjakat, füleket, amennyire lehet, az orcákat is. Kerüljék a hűtőből kivett hideg ételek (pl. joghurt, fagylalt, hideg gyümölcsök) és hideg italok fogyasztását. Nyáron kerüljék a hideg vízben történő strandolást, úszást.

-Ismerten hideg urticariás beteg számára a téli időszak előtt és alatt folyamatosan javasolt antihisztamin szedése a tünetek megelőzése céljából. Súlyos általános tünetek és anafilaxia esetén forduljunk allergológus szakorvoshoz- tanácsolja Dr. Garaczi Edina, az Allergiaközpont orvosa.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves doktor úr/hölgy
Kettő hete csináltam legújabb tetoválásom és arra lettem figyelmes hogy a minta helyen 1-2apro helyen ahol fehér festék szín anyag is van ott halvány piros maradt a rész nincs be gyulladva nem fáj nem érzékeny nem viszket de meg is halvány piros kennem folymatosan de nem akar el tűnni mi lehet ?megjegyzem sok tetkom van és sokba van fehér szín is de ezen jött ki csak

Dr. Garaczi Edina PhD
Dr. Garaczi Edina PhD allergológus-bőrgyógyász
Tisztelt Bollok Patrik,

A pontos diagnózis meghatározásához szükség van a beteg vizsgálatára. Sajnos enélkül nem tudok az elváltozásról véleményt mondani.

Üdvözlettel:
Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus.

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Odafigyeléssel, segítőkészséggel fordult hozzám

Emberséges hangnemmel, szakmai tudással, odafigyeléssel, segítőkészséggel. Az időpontcsúszás ellenére a Doktornő türelmesen végighallgatott, feltett kérdéseimre érthető módon, segítőkészen válaszolt. A recepción az új időpont kérésénél tekintettel voltak, hogy számomra mikor a legalkalmasabb a kontrollvizit.

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK