Az ételallergiával vagy ételintoleranciával élők esetében a hétköznapokban sem mindig gördülékeny a szükséges alapanyagok beszerzése. Egy ilyen speciális helyzetben, amit a koronavírus terjedése idézett elő, még inkább szükség lehet a házi praktikákra, ha épp nincs kéznél a megszokott hozzávaló sütéshez és főzéshez. Szabó Lucia, a Budai Allergiaközpont dietetikusának tanácsai segíthetnek áthidalni az ilyen helyzeteket.
Aki gluténmentes diétát tart, célszerű nagyobb mennyiségben is bevásárolnia a szokásos lisztekből. Rizs- és kukoricalisztet és gluténmentes lisztkeveréket – kenyérsütéshez és édes süteményekhez - mindenképp érdemes otthon tartani. Sokoldalúan felhasználható a garantáltan gluténmentes kukoricadarából főzött polenta is, akár édesen lekvárral, akár sósan köretként például húsok mellé. Kenyérsütéshez lisztkeveréket szerezzünk be, de gluténmentes tartós kenyér vagy extrudált kenyér is jó választás, a hosszú eltarthatóság szempontjából.
Ha nem okoz problémát a zab fogyasztása, akkor garantáltan gluténmentes zabpehelyből érdemes nagyobb mennyiséget is beszerezni. Ledarálva ugyanis sokoldalúan felhasználhatjuk, liszt helyettesítésére is.
Ha készleteinket nem sikerül időben feltölteni, akkor tartsunk otthon laktáz enzimet. Tabletta vagy cseppek formájában is beszerezhető, érdemes több készítménnyel próbálkozni, egyénenként változhat ugyanis, hogy kinél melyik termék válik be.
A laktáz enzimet a megadott mennyiségben étkezés előtt fogyasztva a nem laktózmentes tejtermékeket is fogyaszthatjuk anélkül, hogy tünetet okoznának. Természetesen ez csak vészhelyzet esetére javasolt, a legideálisabb, ha továbbra is a megszokott módon folytatjuk a tejcukormentes diétát, laktózmentes termékekkel.
Aki hisztamin intolerancia miatt a magas hisztamin tartalmú ételeket kerüli, nagyon fontos, hogy a diéta során megengedett ételeket frissen fogyassza, különben hisztamin tartalmuk megnő. Friss és kezeletlen árut érdemes tehát vásárolni, majd ezeket a lehető leghamarabb elfogyasztani, a maradékot pedig vagy mellőzni vagy lefagyasztani.
Szabó Lucia szerint a jelenlegi helyzetben a megoldás, ha kisebb adagokat főzünk és azokat egyben vagy minél előbb elfogyasztjuk. Emellett érdemes felfedezni a lakóhelyünk közelében elérhető lehetőségeket. Több kisebb, élelmiszerek árusításával foglalkozó vállalkozás bevezette a házhozszállítást. Így, ha a nagyobb üzletek online rendelései már telítődtek is, náluk rendszerint van lehetőség a friss alapanyagok beszerzésére. Emellett természetesen a DAO-enzim kiegészítő pótlására is van lehetőség alkalmanként, ha semmilyen más megoldásunk nem adódik arra, hogy a kellemetlen tüneteket megelőzzük.
Aki nemcsak laktózmentes, hanem tejfehérje mentes diétát tart, növényi tejpótlókkal kell megtöltenie a kamrát a következő időszakban. Szerencsére ma már gyakorlatilag minden kapható, amivel tejfehérje mentesen helyettesíteni lehet a tejet, sajtót, túrót, joghurtot vagy a tejfölt is. Ezeket házilag is el tudjuk készíteni, ha épp kifogyna a készletünk.
A joghurt készítéséhez a növényi tejhez probiotikum kapszulát kell adni, ám figyeljünk arra, hogy kizárólag tejmentes probiotikumot tartalmazzon az étrendkiegészítő! Növényi tejpótló ital a legegyszerűbben rizsből készíthető. Egy kis adag főtt rizst négyszer annyi vízzel turmixoljunk össze, majd szűrjük le. Túrót tojásfehérjéből vagy kölesből is készíthetünk, erre több receptet is találunk az interneten. Ha sem tojás, sem pedig köles nincs kéznél, akkor szójatejjel is érdemes megpróbálni. Felforralni egy literrel, majd 3 evőkanál almaecetet hozzáadni. Ezután szűrű szövésű konyharuhán lecsepegtetjük.
Aki nem fogyaszt tojást, remek tojáspótlókkal tudja az ételeket, süteményeket elkészíteni. Ezek többnyire por alakúak, vízzel kikeverve a felvert tojáshoz hasonló kocsonyás állagot kapunk. Ezt az állagot el tudjuk érni akkor is, ha egy evőkanál őrölt lenmagot 3 evőkanál vízben áztatunk. A keveréket használhatjuk süteményekbe és panírozáshoz is. Kekszek készítésénél a tojást mogyoróvajjal is kiválthatjuk, édes süteményeknél egy tojást egy negyed csésze almapürével vagy 100g banánnal is helyettesíthetünk.
Gyermeke fáradtan, ingerlékenyen és karikás szemekkel ébred reggelente? Könnyen lehet, hogy poratka-allergia váltja ki tüneteit. Bár a háziporatkákat nem tudjuk teljes mértékben száműzni otthonunkból, alapos és következetes takarítással, valamint néhány óvintézkedéssel jelentősen csökkenthető az atkaszám – tudtuk meg dr. Somogyi Évától, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosától.
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.