A jellegzetes égő érzés a mellkasban gyomorégésre figyelmeztet, ám ha a reflux köhögést okoz, akár egyéb tünet nélkül is, már nehezebb felismerni. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy milyen összefüggés lehet a légúti tünetek és a reflux között.
Reflux akkor jelentkezik, ha a nyelőcsövet a gyomortól elválasztó záróizom valamilyen oknál fogva nem zár tökéletesen és a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe. Itt az érzékeny nyálkahártyát irritálva kiváltja a jellegzetes tüneteket: nyelőcső- és gyomorégés, szegycsont mögött jelentkező fájdalom, rossz szájíz, kellemetlen lehelet, hányinger jelzi a betegséget. Kezeletlen esetben ezek a kezdeti panaszok idővel szövődményeket, nyelőcsőgyulladást, felmaródásokat, szűkületet is okozhatnak.
A reflux a felsorolt tünetek mellett más panaszokat is okozhat. A savas gyomortartalom ugyanis egyéntől függő súlyosságú légúti szövődményekhez is vezethet. A savas gyomortatalom ugyanis akár egészen a garatba is feljuthat, így sokan nem múló torokfájásról, tartós rekedtségről, a torokban gombócérzésről számolnak be, de fül-orr-gégészeti elváltozás nem mutatható ki a háttérben. Krónikus orrmelléküreg-gyulladások, sőt a műtét után kiújuló orrpolip hátterében is érdemes a reflux lehetőségét vizsgálni.
Gyakran a reflux áll az elhúzódó, száraz köhögés hátterében is. A reflux köhögés azért jelentkezhet, mert a garatot irritáló savas gyomortartalom ingerköhögést vált ki. Jellemző a panasz fokozódása az éjszaka folyamán, illetve fekvő testhelyzetben, hiszen ilyenkor a reflux tünetei is rosszabbodnak, mivel a savas gyomortatalom könnyebben visszaáramlik a nyelőcső és a garat irányába. Asztmás betegek esetében mindenképp fontos a reflux kezelésével is foglalkozni, hiszen két, egymást kölcsönösen provokáló betegségről van szó.
Elhúzódó köhögés esetén, ha a háttérben semmilyen fül-orr-gégészeti és tüdőgyógyászati okot nem sikerült feltárni, de abban az esetben is javasolt, ha ismert egyéb betegség. Például asztma esetén, hiszen a reflux rontja a tüneteket, csökkenti a kezelés eredményességét, de krónikus orrmelléküreg-gyulladás, kiújuló orrpolip, tartós rekedtség esetén szintén indokolt a reflux lehetőségét is kizárni.
Ha a köhögés hátterében reflux áll, akkor feleslegesen szedjük a köhögéscsillapító, köptető készítményeket, a köhögés csak akkor fog elmúlni, ha az azt kiváltó okot kezeljük. A reflux kezelésében egyaránt fontos szerepet játszik a társbetegségek kezelése, a gyógyszeres terápia, az életmódbeli változtatások, de otthoni praktikák gyomorégés ellen is segíthetnek.
Dr. Sárdi Krisztina elmondta, hogy a kivizsgálás során olyan kiváltó ok is felmerülhet, amire a betegek korábban nem is gondoltak. A panaszok megjelenése sok esetben összefügg például valamilyen gyógyszer szedésével, például asztmaellenes szerek, vérnyomáscsökkentők és fájdalomcsillapító szerek is okozhatnak ilyen mellékhatást. A reflux kialakulása pszichés problémával - stressz, depressziós, szorongás - is összefügghet. A reflux köhögés tehát egy komplex kivizsgálást és kezelést igénylő tünet.
gyermek és felnőttkorban asztma
COPD, köhögés
reflux
étel-allergia
laktózintolerancia (tejcukor-érzékenység)
Vélemények dr. Hidvégi Edit PhD-ről>>>
Rendelés típusa:
személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
Rendelési információ:
Csütörtök: csak távkonzultáció
Péntek: személyes vizit az Ostrom utcai rendelőben (a Széll Kálmán térnél)
További véleményekSárdi doktornő magabiztos szaktudása, gyors gondolkodása biztonságérzetet adott.
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.