Reflux betegség : furcsa tünetek

Reflux betegség : furcsa tünetek

Dr. Sárdi Krisztina Módosítva: 2020.12.16 15:57

Ég a gyomrom – mondjuk, ha a has felső részén kellemetlen érzést tapasztalunk. Ezt gyakran kíséri savas ízérzés a szájban, émelygés és puffadás. A jellegzetes panaszok mellett azonban a reflux betegség furcsa tüneteket is produkálhat, ezekről dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa beszélt.

Ezért jelentkezik a reflux

Reflux során a gyomorsav visszaáramlik a gyomorból a nyelőcső alsó részébe. Ennek leggyakoribb oka a nyelőcső alsó záróizmának elégtelen működése.

 

A gyomorsav tartós jelenléte a nyelőcső nyálkahártyát irritálja, melyet fájdalomként élünk meg. Ezt a fájdalmat érezzük akkor, amikor azt mondjuk, hogy ég a gyomrunk.

 

Reflux betegség során lehetnek tünetmentes és tünetes periódusok, a panaszok egy időre teljesen megszűnhetnek, majd változó intenzitással kiújulhatnak.

A reflux betegség furcsa tüneteket is okozhat

  • A reflux furcsa tünete lehet a köhögés is.A gyomorégés mellett heves mellkasi illetve nyakba sugárzó fájdalom. Ilyenkor indokolt kardiológiai vizsgálat, mert hasonló tünetekkel a szívinfarktus is járhat.
  • Gyakori böfögés, hányinger és puffadás is előfordulhat.
  • A reflux köhögés is ismert jelenség. A savas gyomortartalom egészen a garatig feljuthat, köhögést, torokfájást, rekedtséget, gombócérzést a torokban is okozhat.
  • Fogínyproblémák esetén is érdemes gyanakodni, illetve az erős fogromlás is jelezheti a gyomorsav visszaáramlását.

Ezért fontos gasztroenterológushoz fordulni

A reflux furcsa tüneteket is okozhat, ezeket azonban nem szabad félvállról venni, mert a kezeletlen betegség komoly szövődményekkel járhat.

 

Nem puszta kellemetlenségről van szó, nyelőcsőgyulladás, nyelőcsőfekély, szűkület illetve daganatos elváltozás is kialakulhat. Ez megelőzhető, ha a beteg idejében orvoshoz fordul és a felírt készítményeket előírás szerint szedi.

 

Az orvos kontrollvizsgálat során tudja megállapítani, mikor lehet a kezelést felfüggeszteni. A reflux kezelésében a gyógyszeres terápia mellett nagyon fontos az életmódváltoztatásra vonatkozó ajánlásokat megfogadni.

 

A dohányzásról való leszokás, testsúlycsökkentés, a diéta követése egyaránt hozzájárul a kezelés sikeréhez.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
Fruktóz intolerancia(H2 kilégzéses teszt) vizsgálaton voltam, de a központban ahol végezték a vizsgálatot csak megkaptam az eredményt és azt m ondták keressek fel egy gasztroenterológust a kiértékeléshez. Leghamarabb május végére kaptam időpontot. Kérem tudna valamit mondani az eredményemről?
Az alábbi értékeket mérték:

Fruktóz terhelés reggel 8h10

Terhelés előtti kilégzés 3 PPM
8h40: 6 PPM
9h10: 22 PPM
9h40: 15 PPM
10h10: 5 PPM
10h40: 4 PPM
11h10: 3 PPM

Ön szerint ez pozitív eredmény? Az interneten több helyen azt olvastam ha 20 PPM feletti érték már intoleranciát jelez.

Köszönöm válaszát előre is!
Üdvözlettel, Kulcsárné

Dr. Sárdi Krisztina
Dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus
Tisztelt Kulcsárné,
Az anamnézis és a páciens vizsgálata, kikérdezése nélkül egy kiragadott eredményről nyilatkozni nem lehet. Kérem beszélje meg kezelő orvosával, mert egy labor eredmény csak a megfelelő kontextusban értékelhető megfelelően.
Üdvözlettel:

Dr. Sárdi Krisztina

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magabiztos szaktudás

Sárdi doktornő magabiztos szaktudása, gyors gondolkodása biztonságérzetet adott.

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK