Ég a gyomrom – mondjuk, ha a has felső részén kellemetlen érzést tapasztalunk. Ezt gyakran kíséri savas ízérzés a szájban, émelygés és puffadás. A jellegzetes panaszok mellett azonban a reflux betegség furcsa tüneteket is produkálhat, ezekről dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa beszélt.
Reflux során a gyomorsav visszaáramlik a gyomorból a nyelőcső alsó részébe. Ennek leggyakoribb oka a nyelőcső alsó záróizmának elégtelen működése.
A gyomorsav tartós jelenléte a nyelőcső nyálkahártyát irritálja, melyet fájdalomként élünk meg. Ezt a fájdalmat érezzük akkor, amikor azt mondjuk, hogy ég a gyomrunk.
Reflux betegség során lehetnek tünetmentes és tünetes periódusok, a panaszok egy időre teljesen megszűnhetnek, majd változó intenzitással kiújulhatnak.
A reflux furcsa tüneteket is okozhat, ezeket azonban nem szabad félvállról venni, mert a kezeletlen betegség komoly szövődményekkel járhat.
Nem puszta kellemetlenségről van szó, nyelőcsőgyulladás, nyelőcsőfekély, szűkület illetve daganatos elváltozás is kialakulhat. Ez megelőzhető, ha a beteg idejében orvoshoz fordul és a felírt készítményeket előírás szerint szedi.
Az orvos kontrollvizsgálat során tudja megállapítani, mikor lehet a kezelést felfüggeszteni. A reflux kezelésében a gyógyszeres terápia mellett nagyon fontos az életmódváltoztatásra vonatkozó ajánlásokat megfogadni.
A dohányzásról való leszokás, testsúlycsökkentés, a diéta követése egyaránt hozzájárul a kezelés sikeréhez.
Vélemények dr.Sárdi Krisztináról>>>
Rendelés típusa:
További véleményekMindenki kedves volt, most különösen a korona vírus járvány miatti bizonytalanság idején. Ebben a helyzetben talán még fontosabb, hogy magabiztos de kedves fellépés legyen, amit meg is kaptam. Nehéz lehet az Ostrom utcai épületben folyó felújítás által okozott folyamatos hangzavarban dolgozni, még sem tett rá egy dolgozó sem panaszt, minden elismerésem!
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.