Puffadás ellen – ne csak a tünetet kezelje!

Puffadás ellen – ne csak a tünetet kezelje!

allergiakozpont.hu Módosítva: 2023.11.14 10:26

A puffadás nem pusztán kellemetlen, de komoly egészségügyi problémákra is felhívhatja a figyelmet. 

Puffadás – civilizációs ártalom?

Nagyon sokan fordulnak orvoshoz, vagy kérnek gyors segítséget a gyógyszerésztől, bevált praktikát ismerőseiktől puffadás tünetei ellen. Meddig érdemes otthoni praktikákkal próbálkozni és mikor forduljunk mindenképp orvoshoz?

  • Átmeneti puffadást okozhat a magas zsiradék és rosttartalmú ételek fogyasztása, vagy egy stresszesebb időszak, amikor kapkodva eszünk, sok levegőt nyelünk.
  • Gyakran az ülőmunka, a szűk, szoros ruhák viselése és a kevés mozgás áll a háttérben. Jelentkezhet antibiotikum kúra közben és után is. Ilyen esetekben életmódváltoztatással, odafigyeléssel és probiotikumok szedésével rendszerint idővel rendeződnek a panaszok.
  • Ha azonban a puffadás hosszabb ideje fennáll és más tünetek – hasmenés vagy székrekedés, hasfájás, hányinger, hányás vagy egyéb panaszok – is jelentkeznek, akkor mindenképp szükséges az orvosi kivizsgálás.

Puffadás ellen – a kiváltó okok feltárása

A vizsgálat során a kezelőorvos elsőként alaposan ki fog kérdezni a tüneteinkről. Fontos, hogy előtte gondoljuk át, hogy mikor jelentkeznek a tünetek – érdemes lehet a találkozó előtti hetekben a megfigyeléseinket lejegyezni – köthető-e valamihez a puffadás kialakulása. Gondoljuk át, hogy van-e egyéb tünetünk is, ha igen, pontosan milyen panaszok. Van-e egyéb ismert betegségünk, szedünk, vagy szedtünk-e valamilyen gyógyszert az elmúlt időszakban.

 

„Ezeket a kérdéseket nagyon fontos átbeszélni, hiszen sok információt nyújtanak a kivizsgálás további menetéről. Az antibiotikum szedés kapcsán fellépő puffadás például probiotikum szedéssel, a bélflóra helyreállításával rendszerint jól kezelhető. De gyakran okoznak puffadást a különböző kardiológiai panaszok és a diabétesz miatt alkalmazott gyógyszerek is, ilyenkor a gyógyszer cseréjéről érdemes a kezelőorvossal egyeztetni.”

Az egyéb tünetek határozzák meg a további vizsgálatokat

Ha azonban az egyéb tünetek alapján gasztroenterológiai probléma körvonalazódik, akkor ilyen irányú, célzott vizsgálatokat végeznek. Első körben rendszerint a kilégzéses vizsgálat elvégzésére kerül sor. Több típusa is létezik, az egyéni tünetek alapján határozzák meg, hogy melyiket szükséges elvégezni.

Online Bejelentkezés

Dr. Pászthory Erzsébet

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

  • A puffadás hátterében akár epekövesség, hasnyálmirigy probléma és g]yulladásos bélbetegség (Crohn-betegség és colitis ulcerosa). Ezek kizárására széklet- és vérvizsgálatra, hasi ultrahangra, illetve béltükrözésre is sor kerülhet.
  • Ha a tej után fogyasztása okoz puffadást, hasmenést és intenzív bélhangokat, akkor laktóz intolerancia állhat a háttérben.
  • Fruktóz felszívódási zavarra utal, ha a tünetek – jellegzetes a fokozott bélmozgás és ehhez társuló hangjelenségek – a fruktóz tartalmú ételek fogyasztását követően jelentkeznek.
  • Kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) is okozhat puffadást és egyéb emésztőrendszeri panaszokat. Ennek kizárására laktulóz tesztet végeznek.
  • Puffadás mellett fejfájást, az arc kipirosodását és hányingert is okozhat a hisztamin intolerancia, melyet a magas hisztamin tartalmú ételek okoznak az arra érzékenyeknél.
  • Hasmenést és székrekedést, puffadást, fogyást és vérszegénységet is okozhat az autoimmun gluténérzékenység. Ezt azonban már nem kilégzéses teszttel, hanem vérvizsgálattal és gyomortükrözéssel lehet diagnosztizálni. Negatív leletek esetén fennáll a nem-cöliákiás gluténérzékenység esélye is.

Nem kell együtt élnie a puffadással!

Puffadás kezeléséhez fontos a sport és a folyadékpótlás.Sokan természetesnek veszik a puffadásos tüneteket, azt, hogy a nap végére egyre jobban feszít a nadrág, a fokozott gázképződés pedig sokszor annyira kellemetlen, hogy inkább lemondják a társasági programot. Pedig ha kiderítik, hogy mi okozza a puffadást, akkor megfelelő kezeléssel meg lehet szabadulni a kellemetlen tünettől.

 

„A kiváltó októl függően diétával – a panaszt okozó élelmiszerek mellőzésével – vagy enzimpótlással, étrendkiegészítők, probiotikum szedésével vagy gyógyszerekkel meg lehet szüntetni a puffadást. Emellett az életmódbeli változtatások is fontosak: a rendszeres étkezések, a megfelelő mennyiségű rost- és folyadékfogyasztás és a testmozgás mindenképp jótékony hatású akkor, ha az alapbetegséget, a puffadást kiváltó okot kezeljük.”

Téma szakértője

  • Dr. Pászthory Erzsébet

  • Szakterületek:
    • gasztroenterológus, belgyógyász,
  • Specialitások:
    • irritábilis bél szindróma (IBS)
    • SIBO
    • bél minkrobiom problémáinak kezelése
    • funkcionális bélbetegségek
    • Reflux
    • emésztőszervi panaszok komplex vizsgálata 
    • funkcionális gasztroenterológia – holisztikus gyógyítás, testi és lelki okok feltárása, a pácienssel közösen a gyógyulás útjának megtervezése

    Rendelés típusa:

    • Személyes (rendelői) vizit
    • Felnőtt ellátás (18 év feletti páciensek)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Fiam már évek óta nem bír tejtermékeket enni . Nálunk a családban öröklődik a glutén és laktózallergia . Glutént vizsgálták nála vérből ,pozitív lett többször is az eredmény, de a gyomortükrözést én nem engedtem,hogy egy 2 éves gyereken csináljanak, ezért nincs róla orvosi papírunk. Mivel mindig rosszul a glutén- és laktózos ételektől ,ezért én nem adtam neki. Folyamatosan ilyen diétán van 14 éve. A középiskolában ,hogy diétás ételt kapjon kérnek orvosi igazolást. Ebben kérném a segítségüket . Köszönettel Nagy Katalin

Tisztelt Nagy Katalin,

Diétás papírt, amit az intézmények is elfogadnak, csak a szakorvos által ellátott páciensnek tudnak kiállítani. Tehát be kell fáradnia egy gasztroenterológiára, ahol az orvos gondozásba veszi a gyermeket, és kiállítja az igazolást.
A saját orvosa is ki tud állítani ilyen igazolást, aki a glutén vizsgálatot kérte korábban a gyermeknek.
De ezt akár itt a Budai Allergiaközpontban is meg tudja tenni.

Üdvözlettel:
Budaházi Kata

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Brigitta

Kedves és segítőkész a Doktornő! Végre egy orvos, aki figyelt rám és minden kérdésemre választ adott.

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek
Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK