Mindent a mikrobiomról, hatása testi és lelki működéseinkre – címmel rendezi meg októberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Allergiaközpont
PRIMA MEDICA SZAKMAI NAP
Mindent a mikrobiomról, hatása testi és lelki működéseinkre
Időpont: 2023.10.07
Helyszín: BKIK, Budapest, I. kerület, Krisztina krt. 93-99. 301-es terem
Az összes előadás ÉLŐben követhető facebooken, illetve visszanézhetőek lesznek a Príma Medica weboldalán.
A mikrobiom egy összetett biológiai rendszer, mely megtalálható az emberi testben és más élőlényekben is. Ez a rendszer magában foglalja az összes mikroszkopikus élőlényt, mint például gombák, baktériumok, vírusok és egysejtűek, amelyek együtt alkotják az élő organizmusok mikrobiális közösségét. Az emberi test mikrobiomját általában a bélrendszer, a bőr, a száj és más testfelszínek mikroszkopikus lakosai alkotják. A mikrobiom kutatása és megértése egyre fontosabbá válik az orvostudományban és a biológiai kutatásokban, mivel segíthet a betegségek megelőzésében és kezelésében, valamint az egészséges életmódhoz való tanácsok kidolgozásában.
A Szakmai Nap résztvevői most betekintést nyerhetnek abba, hogy milyen hatása van a testi és lelki működésünkre, és mélyebben megismerhetik ennek összetett hatásait és összefüggéseit.
Dr. Hidvégi Edit PhD, az Allergiaközpont főorvosa nyitóelőadásaként átfogó képet ad mikrobiom alapvető ismeretéről, annak jelentőségéről az emberi egészségre.
Az allergiás betegségek megelőzése és kezelése egyre fontosabb téma az egészségügyi kutatásban és gyakorlatban. Dr. Hidvégi Edit PhD szintén a délelőtt folyamán előadásában fejti ki, szerepet játszik-e a mikrobiom az allergiás betegségek kialakulásának és kivédésének folyamatában.
Ezt követően Dr. Sárdi Krisztina főorvosnő, az Allergiaközpont belgyógyásza és gasztroenterológusa ismerteti a mikrobiom szerepét a bélbetegségek kialakulásában.
A délelőtt utolsó előadásában pedig Varga Dóra dietetikus, táplálkozástudományi szakember részletezi, hogy miként támogathatjuk az egészséges mikrobiom meglétét szervezetünkben.
Dr. Németh Alíz, az Allergiaközpont belgyógyásza, gasztoenterológusa és hepatológusa a délután folyamán azt fejti ki, milyen kapcsolatban állhat az obesitás vagyis az elhízás és a mikrobiom.
A májbetegségek komplex és súlyos egészségügyi problémák, amelyek gyakran progresszív jellegűek. Németh Alíz doktornő második prezentációjában azt vizsgálja, hogyan játszik szerepet a mikrobiom a májbetegségek kialakulásában és azok progressziójában.
PROGRAM:
9:00-9:45 Alapvető ismeretek a mikrobiomról
Dr. Hidvégi Edit PhD | gyermekgyógyász, gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gyermek gasztroenterológus
9:00-9:45 Van-e szerepe a mikrobiomnak az allergiás betegségek kivédésében?
Dr. Hidvégi Edit PhD | gyermekgyógyász, gyermek- és felnőtt tüdőgyógyász, gyermek gasztroenterológus
9:50-10:35 Kávészünet
10:50-11:35 A mikrobiom szerepe a bélbetegségekben
Dr. Sárdi Krisztina | belgyógyász, gasztroenterológus
11:40-12:25 Mikrobiom egészségét támogató étrend
Varga Dóra | dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember MsC
12:25-12:55 Ebédszünet
12:55-13:40 Obesitás és a mikrobiom
Dr. Németh Aliz | belgyógyász, gasztoenterológus, hepatológus
13:45-14:30 A mikrobiom szerepe a krónikus májbetegségekben és progressziójukban
Dr. Németh Aliz | belgyógyász, gasztoenterológus, hepatológus
14:35-15:20 A mikrobiom hatása a lelki működésre
Dr. Prinz Géza | neurológus, pszichiáter, infektológus
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.