A poratka allergia nem mindig a jól ismert, egyértelmű szénanáthás tünetekkel jelentkezik gyerekeknél. Dr. Somogyi Éva gyermek tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvos elmondta, hogy milyen panaszok kapcsán forduljunk mindenképp orvoshoz, hogyan kezelhetjük a poratka allergiát, és mit tegyünk, ha mellette asztma is kialakult.
Alig ér véget a növények pollenszórásának időszaka, az első hűvösebb napok beköszöntével, ahogy egyre több időt töltünk a zárt térben, már indul is a poratka allergia szezonja. A belső tér meleg, magas páratartalmú levegője különösen kedvez a mikroszkopikus méretű atkák elszaporodásához, így ha tartósan 60% feletti a lakás levegőjének a páratartalma és beindult a fűtésszezon, számíthatunk a megjelenésükre.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
„Az atkák állandóan jelen vannak a lakásban, ám mivel a páratartalom a bent töltött idővel és a lakásban lévő személyek számával egyenes arányban nő, ezért mégis inkább ősztől tavaszig okoz erősebb tüneteket.”
A pollen allergiáknál gyakrabban jelentkeznek klasszikus tünetek: tüsszögés, szem- és orrviszketés, orrfolyás. Ezzel szemben a háziporatka allergiásoknál sokszor az állandó, krónikusan fennálló allergiás behatás egy krónikusan fennálló gyulladást okoz, melynél többször csak makacs orrdugulást észlelünk, valamint szövődményeként kifejlődött arcüreggyulladást vagy savós középfülgyulladást és az orrmandulák túltengése is lehet fel nem ismert allergia hátterében. Emiatt a háziporatka allergia felismerése nem is olyan egyszerű és nem mindig egyértelmű.
„Gyakran keresnek fel a szülők azzal, hogy a gyermeknél kényszeres krákogás, krahácsolás áll fenn, aminek eddig nem találták az okát. Jellegzetes panasz még a megfázásoknál elhúzódó száraz köhögés. Sok esetben lehet poratka allergiát kimutatni ilyenkor is a panaszok hátterében.”
Ha a szülők beszámolója és a gyermek tünetei alapján felmerül a poratka allergia gyanúja, akkor allergia vizsgálatot végzünk. Ennek segítségével meg lehet állapítani, hogy valóban ez okozza-e a panaszait. Ha a vizsgálat pozitív eredménnyel zárul, akkor megbeszéljük a kezelési lehetőségeket.
Poratka allergia tünetei ellen hagyományos allergia kezelés az egyik lehetőségünk. Ilyenkor allergia elleni gyógyszereket – antihisztamint – kell szedni, rendszerint szteroid orrspray-vel kiegészítve. Ezeket sokszor egész szezonban használni kell, hiszen a gyermeknek folyamatosan lehetnek tünetei. A másik lehetőség az allergén immunterápia, amely nem csak tüneti terápiát, hanem oki kezelést jelent. A kezelés minimum 3 évig tart és 10-12 évre megszüntetheti az allergiás tüneteket.
Több vizsgálat igazolja, hogy poratka allergia esetében az allergén immunterápia nem csak az allergiás tünetek kezelésében, de a betegség lefolyásának megváltoztatásában és az asztma megelőzésében is fontos szerepet tölt be.
„A légúti allergiák lehetséges szövődményei az újabb allergiák megjelenése és az asztma kialakulása. Ennek a kockázata különösen magas poratka allergiás gyermekek körében, akiknél az allergiát a Der p1 és Der p2 allergén komponensek okozzák. Ezt molekuláris allergia vizsgálattal ki lehet mutatni. Ilyen esetben, a kezelőorvos javasolhatja az allergén immunterápiás kezelés megkezdését, melynek segítségével az asztma kialakulásának kockázata is csökkenthető.”
Allergiás asztma esetén az asztmás tünetek akkor is súlyosbodhatnak, ha az allergén jelen van a levegőben. Ha a gyermek allergiás a poratkára és emellett asztmás tünetei is vannak, az allergén immunterápia segíthet a két betegség együttes kezelésében.
Több kutatás is vizsgálta az allergén immunterápia hatását asztmás gyermekek esetében, ezek egyike a lengyel kutatók által végzett vizsgálat. Eredményeik alapján a 3 éves allergén immunterápiás kezelés hatására jelentősen – közel 50 százalékkal, a kezelésben nem részesülő, kontroll csoporttal szemben - javult az asztmás, poratka allergiás gyerekek állapota. Kevesebb asztma gyógyszerre volt szükségük, illetve a tüdőfunkció vizsgálat eredménye is javulást mutatott.
gyermekkori asztma
légzési panaszok
légúti allergiák
felnőtt- és gyermekellátás
Rendelés típusa:
személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
kizárólag magyar nyelvű ellátás
Rendelési információ:
a doktornő személyes vizitjeire az Ostrom utcai rendelőben (a Széll Kálmán térnél) kerül sor
További véleményekA doktornő nagyon lelkiismeretesen,figyelmesen megvizsgálta gyermekemet és olyan bizalmas kapcsolatot tudott kialakítani vele,hogy még a vérvételt is nyugodtan,sírás nélkül viselte.
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.