A szokatlanul enyhe februári időjárás miatt a pollenszezon már most elkezdődött. Ha reggelente hátsó garatfali csorgást tapasztal, krákogó köhögésre és torokirritációra ébred, könnyen hiheti azt, hogy allergiás panaszokkal küzd. Pedig elképzelhető, hogy valójában néma refluxa van – tudtuk meg dr. Sárdi Krisztinától, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus szakemberétől, aki azt is elmondta, hogy a célirányos kezeléshez fontos tisztázni a kiváltó okokat.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Orrdugulás, kínzó köhögés, torokköszörülés, a garatban lecsorgó váladék, krónikus orrmelléküreg-gyulladás és állandósult nappali fáradtság – előfordulhat, hogy e tüneteket észlelve arra gyanakodhatunk, hogy szezonális allergia kínoz bennünket. De mi lehet az oka, hogy az antihisztamin-tartalmú készítmények, orrspray-k és cseppek mégsem bizonyulnak hatékonynak? Könnyen lehet, hogy állandósult panaszainkat valójában a reflux okozza – mondja dr. Sárdi Krisztina.
ismerős betegség. Ilyenkor a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom nem zár tökéletesen, ezért a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, és a beteg számára kellemetlen tüneteket okoz. A gyomorégés, gyomorfájdalom, maró érzés, savas szájíz és gyakori böfögés a reflux jól ismert, típusos tünetei – mondja dr. Sárdi Krisztina. Ennek a betegségnek azonban létezik egy másik típusa is, az ún. laringofaringeális reflux (LPRD), aminek a tünetei sokszor nehezen azonosíthatók be. Az LPRD esetében a nyelőcső felső és alsó záróizma sem működik megfelelően, a savas gyomortartalom így egészen a torokig elér, és a gégét irritálja. Az irritáció miatt a betegség gyakori tünete a rekedtség, gombócérzés, torokkaparás (ami különösen a reggeli órákban jelentkezik), valamint a folyamatos köhögés és a több garati váladék jelenléte. Kezelés nélkül a csendes reflux idővel súlyos problémákat okozhat – hangsúlyozza Sárdi doktornő és hozzáteszi: a betegeknél asztma, krónikus orrgarat gyulladás, idült arcüreggyulladás is kialakulhat, de alvási apnoé és nyelőcsőrák is lehet a kezeletlen néma reflux következménye.
A páciensek mind az allergia, mind pedig a reflux esetében úgy érezhetik, mintha valami állandóan ingerelné a garat és a torok környékét. Emiatt – főként fekvő testhelyzetben – gyakori köhögés jelentkezhet – magyarázza a szakember. Amennyiben azonban könnyezés, orrfolyás, tüsszögés vagy szemviszketés is kialakul, és visszatérő panaszok esetén a tünetek a következő év azonos időszakában kiújulnak, az allergiára utal. Ez esetben allergológus-tüdőgyógyász szakrendelés felkeresése lehet indokolt. Támpontként szolgálhat a felköhögött váladék is, ez ugyanis a szezonális allergiában szenvedők esetében nagy mennyiségű, híg és áttetsző, míg reflux esetében sűrűbb és tapadósabb. Ha a panaszok az allergológiai kivizsgálást és kezelést követően is fennállnak, akkor gasztroenterológiai irányban érdemes tovább folytatni a keresést. A reflux diagnózisát gyomortükrözéssel és 24 órás nyelőcső pH monitorozással lehet megerősíteni.
-A reflux gyomorsavcsökkentő gyógyszerekkel és életmódváltással jól kordában tartható betegség. A tünetek enyhítése érdekében érdemes gyakori, kis étkezéseket beiktatni, és a fűszeres, savas és paradicsomos, zsíros ételeket, alkoholt és kávét kiiktatni az étrendből. A testsúly optimalizálása mellett a dohányzás abbahagyása is javasolt a betegek számára – mondja dr. Sárdi Krisztina, az Allergiaközpont szakembere.
További véleményekAz egyik legjobb szakember akivel találkoztam ! Sokat segített a panaszaimon
További véleményekA Doktornő megértő, kedves és segítőkész. Egyszerre gyógyítja a testet és a lelket, mindenkinek csak ajánlani tudom!
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.