Pollenallergia gyerekeknél: már két-három éves korban is jelentkezhet

Pollenallergia gyerekeknél: már két-három éves korban is jelentkezhet

Dr. Somogyi Éva Módosítva: 2019.07.08 10:49

A gyerekek körében is nő a pollenallergiások száma, sőt a betegség egyre fiatalabb korban jelentkezik. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyászt, a Budai Allergiaközpont orvosát arról kérdeztük, szülőként milyen tünetekre figyeljünk, mikor forduljunk orvoshoz.

Megfázás vagy allergia?

Míg korábban óvodás, kisiskolás korban volt jellemző, napjainkban már egyáltalán nem számít ritkaságnak, ha egy gyermeknél már a bölcsődében, 2-3 éves korában pollenallergiás tünetek jelentkeznek. Sokan ebben az életkorban kerülnek először közösségbe, sokszor elég nehéz eldönteni, hogy a sorozatosan, akár évente több alkalommal is előforduló fertőzéses eredetű légúti betegségek, vagy allergia tüneteit tapasztaljuk-e a gyermeknél.

Pollenallergia tünetei gyerekeknél

Pollenallergiára utalhat, ha láz, rossz közérzet, étvágytalanság, hányás, hasmenés nélkül az alábbi tüneteket észleljük a gyermeknél hosszabb időn, heteken át:

  • Vizes orrfolyás
  • Tüsszögés
  • Köhögés
  • Orr- és szemviszketés

Biztos választ az allergiateszt elvégzése adhat. Ennek eredményét a tünetekkel összevetve lehet megállapítani, hogy a gyermek valóban allergiás-e és ha igen, mire.

Mit tegyünk, ha a teszt negatív, de a gyermeknek tünetei vannak?

Kisebb gyerekeknél, ha a bőrpróba (prick-teszt) még életkoruk miatt nem megoldható, akkor vérvizsgálatot végeznek. Az allergia ilyenkor nem az alkaron látható bőrreakció alapján, hanem a laboratóriumban kerül kimutatásra, a gyermektől levett vérmintából.

„A gyermekek immunrendszere még éretlen, emiatt az eredmény – a korukra jellemző immunmechanizmus miatt – álnegatív is lehet. Ilyenkor allergiának megfelelően kezeljük. Ha ez a kezelés segít, ha elmúlnak a panaszai, akkor el tudjuk dönteni, hogy nem egy visszatérő vírusos fertőzés okozza a felsorolt tüneteket, hanem valóban pollenallergiával van dolgunk.”

Egy gyerek több pollenre is allergiás lehet

Ezekben a hetekben a mogyoró-, éger- és tiszafafélékre allergiások tünetei erősödnek, ezt követően a nyír-, nyár- és kőrisallergiások néznek nehéz időszak elé. Sokan szenvednek májusban, a pázsitfűfélék időszakában, de a legtöbb panaszt gyermekeknél is, csak úgy mint felnőtteknél a parlagfű augusztusi virágzása okozza. Sokan poliszenzitizáltak, ami azt jelenti, hogy több féle allergénre érzékenyek, így náluk még hosszabb ideig jelentkeznek a tünetek.

Kinőhető a gyermekkori allergia?

Amivel befolyásolni lehet az allergiás betegség lefolyását, az az allergén immunterápiás kezelésHormonális és egyéb hatásokra a kora gyermekkori pollenallergia előfordulhat, hogy néhány évre eltűnik, vagy enyhébbek lesznek a tünetei. Egyénenként változó, hogy kinél térnek vissza a panaszok. Amivel azonban ténylegesen befolyásolni lehet az allergiás betegség lefolyását, az az allergén immunterápiás kezelés. Ez a fajta terápia ugyanis nem csak a tüneteket csillapítja, hanem az immunrendszer működésére is hat.

„Gyerekeknél óvodás kortól alkalmazható, azért különösen érdemes megpróbálni, mert az allergén immunterápia bizonyítottan segít megakadályozni az újabb allergiák megjelenését, és jelentősen csökkenti az allergia szövődményeként kialakuló asztma kockázatát is.”

A minimum 3 éves allergén immunterápia hozzászoktatja a gyermek szervezetét ahhoz az allergénhez, ami a tüneteit okozza, így megtanulja azt panaszok nélkül elviselni. A kezelés tartós, 10-12 évig hatásos. Elkezdeni azonban két hónappal az allergén növény pollenszórása előtt kell. Pázsitfű allergia esetén tehát márciusban, parlagfű allergia esetén május végéig kezdhető.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés Allergia kivizsgálásra:

Budai AllergiaKözpont

+36 30 236 91 39

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

Téma szakértője

  • Dr. Somogyi Éva

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • gyermekkori asztma 

    • légzési panaszok

    • légúti allergiák

    • felnőtt- és gyermekellátás

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció

    • kizárólag magyar nyelvű ellátás

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő! 25 éves fiamnak évek óta van hátsó garatfali lecsorgása,a téli hónapokban sokat szokott köhögni,ha elmúlik a száraz köhögése,akkor is utána marad egy olyan probléma,hogy evés után csiláló érzést érez a torkában,és ezért köhögnie kell. 1 éve Pécsen kivették az orrmanduláját,mert azt mondták,hogy attól van,de a váladékcsorgás sem szünt meg, és Karácsonykor volt egy arcüreggyulladás és torokfájásos problémája, és azóta még mindig van köhögése evés után.Pár éve allergiát állapítottak meg nála háziporra,fűfélékre,késői virágzású fákra.Tejre és tejfehérjére kettest hozott ki a vérvétel,de a vizsgálatot kérő orvos nem tudta értelmezni,hogy ez most mennyire erős,ezért nem is tanácsolt semmit sem.Azóta laktózmentes termékeket vásárolok és próbáljuk a legkevesebb tejterméket fogyasztani.A háziorvosa szerint lehet,hogy refluxos,de a tükrözéstől elzárkózik,és a műtétet végző orr-fül gégész orvosa is azt mondta,hogy ez nem reflux.Teljesen tanácstalan vagyok,kérem adjanak tanácsot:Tisztelettel:Pál Tiborné

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt Pál Tiborné !

A táplálékallergia felnőttkorban ritka, általában gyermekkorban alakul ki.

A savas reflux nem kizárt, ennek következtében is kialakulhat az orrmandula túltengése. Ha a kiváltó ok megmarad, az orrmandula a jól elvégzett műtét után is visszanőhet .
Étkezéssel összefüggő orrfolyást okozhat a hisztamin túlérzékenység, ez vérből végzett vizsgálattal igazolható.

Üdvözlettel:

dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

A legjobb gyermekorvos

A legjobb gyermekorvos, akivel találkoztam, okos, felkészült, lelkiismeretes!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ezek a tünetek utalhatnak rá, hogy penész van a lakásában

Ezek a tünetek utalhatnak rá, hogy penész van a lakásában

Tudta, hogy régóta fennálló ismeretlen eredetű allergiás panaszait akár az otthonában csendesen megbújó penész is okozhatja? A penészallergia általában nem életveszélyes állapot, ám az életminőségünket jelentősen ronthatja, és kezelés nélkül súlyosabb szövődményekkel is járhat. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász-allergológusa foglalta össze a penészallergiával kapcsolatos tudnivalókat.  

További részletek
Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Gyermeke fáradtan, ingerlékenyen és karikás szemekkel ébred reggelente? Könnyen lehet, hogy poratka-allergia váltja ki tüneteit. Bár a háziporatkákat nem tudjuk teljes mértékben száműzni otthonunkból, alapos és következetes takarítással, valamint néhány óvintézkedéssel jelentősen csökkenthető az atkaszám – tudtuk meg dr. Somogyi Évától, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosától.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK