Az esős, párás őszi időjárás kedvez mind a kültéri, mind pedig a beltéri penész megjelenésének. Megfelelő kezelés nélkül a penész allergia egészen tavaszig megkeserítheti az arra érzékenyek életét. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogyan ismerhetjük fel és mit tehetünk a penész allergia ellen.
Amint a sokak számára enyhülést hozó esőzések és hűvösebb idő csökkenti a parlagfű allergia tüneteit, úgy erősödnek a penész allergiások panaszai. Az őszi esőzések, a párás idő következtében az allergén gombák koncentrációja megemelkedik a levegőben, emiatt a szabadban is fokozódnak az allergiás tünetek. Főként az avarban, vagy a talajtakaróként a kertekben is közkedvelt mulcsban fordulnak elő penészgombák nagyobb mennyiségben.
- tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, könnyezés, szemviszketés, súlyosabb esetben asztmatikus köhögés, sípolás, nehézlégzés fordulhat elő.
Sajnos beltéren sem lehet számottevő javulásra számítani, ha a penészgombák a lakás különböző pontjain elszaporodtak. Ilyen esetben a penész allergia tünetei a lakásban is jelentkeznek. Csakúgy, mint a szabadban, zárt térben is nedves környezetben jelennek meg a penészgombák. Elsősorban a konyha és a fürdőszobai környezetben kell keresnünk, a mosdó, mosogató, kád és zuhany környékén, de a penész a cserepesek virágföldjében is megtelepedhet, nézzük át a lakásban tartott növények környezetét is. Az ágyunk matracában is előfordulhat, amit így egész éjszaka alvás közben belélegzünk.
A penészesedés azonban nem mindig látható helyeken üti fel a fejét, sok esetben csak a kellemetlen dohos szag, az allergiás tünetek vagy az egyre gyakoribbá váló légúti betegségek hívják fel rá a figyelmet. A penész a lakás nedves, hűvösebb részein fordul elő, érdemes a külső falra tolt szekrények, falvédők mögé is benézni.
A penész megjelenésének okai lehetnek építészeti hiányosságok – például a nem megfelelő szigetelés – de gyakori probléma, hogy épp a „túl jól” szigetelt és tökéletesen záródó nyílászárók miatt nem biztosított a lakás folyamatos szellőzése. Amikor a lakásban tartózkodunk, folyamatosan párát termelünk, minden lélegzetvétellel, de a főzés, mosás-teregetés és fürdés során is rengeteg pára kerül a levegőbe. Ha a belső levegő páratartalma tartósan 70% felett mozog, akkor számítani lehet a penész megjelenésére, ami a lakás hűvösebb pontjain – északi falakon, sarkokban, hőhidak mentén -fog lecsapódni.
A tüneti kezelés mellett létezik tartós megoldás is a penész allergia ellen. Érdeklődjön allergológus kezelőorvosánál az allergén immunterápia lehetőségéről!
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekKöszönöm szépen, minden az elvárásaimnak megfelelő volt. Mindenki nagyon kedves és profi. Ajánlani fogom mindenkinek.
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.