Október az ekcéma tudatosság hónapja

Október az ekcéma tudatosság hónapja

Dr. Vincze Ildikó Módosítva: 2018.10.16 09:39

A Nemzeti Ekcéma Társaság októberben arra bíztatja az érintetteket, osszák meg személyes történetüket a közösségi oldalakon az #unhideECZEMA jelöléssel. A szervezet célja a nyilvánosság figyelmének felkeltése, a betegség jobb megismerése. A program kapcsán, az ekcémával kapcsolatos tévhitek eloszlatásában dr. Vincze Ildikó, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-kozmetológusának segítségét kértük.

Nem fertőz

Október az ekcéma tudatosság hónapjaAz egyik leggyakoribb tévhit, a gyermekkori ekcéma ugyanis nem fertőz. Veleszületett allergiás hajlam alapján kifejlődő visszatérő, idült lefolyású, de nem fertőző betegség. Gyermekkorban gyakran a későbbi allergia „előfutáraként” jelentkezik. Ilyen esetben, az allergiára hajlamos csecsemőknél 2 éves kor alatt ekcémás bőrtünetek jelentkezhetnek, melyek táplálék allergiával is társulhatnak. Ezt követően, 2 és 3 év között gyakori a savós középfül-gyulladás és végül óvodás-kisiskolás korban megjelennek a jellegzetes allergiás tünetek: köhögés, szemviszketés és orrfolyás.

A felnőttek is lehetnek ekcémásak

Csecsemő- és kisgyermekkorban valóban gyakoribb a betegség megjelenése, ekkor atopiás dermatitisznek nevezzük. Ekcéma azonban felnőttkorban is kialakulhat. A felnőttkori ekcéma esetében, a beteg részletes kikérdezése során rendszerint felfedezhetők olyan korábbi tüneteket, amelyek a betegségre való hajlamot előre jelezhették. Ez lehet például a nagyon száraz bőr, vagy allergiás tünet, szénanátha, családi előfordulás. Ennél azonban gyakoribb, hogy felnőtteknél a tüneteket kontakt vagy irritatív eredetű ekcéma, vagyis valamilyen allergénnel történő érintkezés okozza.

Nem gyógyítható

Való igaz, hogy az ekcéma nem minden formája gyógyítható véglegesen, de a kiváltó okok elkerülésével, a gyulladás megszüntetésével tünetmentes állapot érhető el. Az ekcémás tünetek általában helyi szteroid készítményekkel kezelhetők, melyeket kúraszerűen használjuk, a panaszok jelentkezésekor. A tünetek enyhülésekor, úgynevezett immunmoduláló helyi készítményeket is alkalmazunk, melyek a hosszabb tünetmentes állapot megőrzését is elősegítik. A terápia fontos része még a bőrszárazság megszüntetése, a rendszeres bőrápolás és a lipidpótlás biztosítása.

Az ekcémás bőr speciális kozmetikumokat igényel

Az ekcémás érzékeny, gyakran igen száraz bőr valójában nagyon gondos ápolást igényel. Fontos a nedvesség- és lipidpótlás, melyekről hipoallergén ápolókészítmények segítségével gondoskodhatunk. Lehetőleg illat-, konzerválószer-, és színezékmentes kozmetikumokat használjunk. Az ekcémás betegeknek nagy figyelmet kell fordítaniuk bőrük megfelelő hidratálására. Kádban való hosszas fürdőzés helyett válasszuk inkább a zuhanyozást, utána speciális testápoló használata ajánlott.

Téma szakértője

  • Dr. Vincze Ildikó

  • Szakterületek:
    • bőrgyógyász, kozmetológus
  • Specialitások:
    • ​különböző bőrelváltozások kezelése
    • bőrkinövések vizsgálata és eltávolítása
    • allergiás bőrbetegségek, kiütések kezelése
    • anyajegyvizsgálat ( kizárólag hétfőn! )
    • psoriasis
    • ekcéma kezelése
    • pikkelysömör kezelése

     

    Vélemények dr. Vincze Ildikóról>>>

     

    Rendelés típusa:

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!

11 hónapos kislányom testén kb. 2.5 hónapja ekcémás bőrkiütés jelent meg. Először a térd- és a könyökhajlatokban, elég kis területen. A védőnőnk tanácsára tejmentes diétát vezettem be, és mivel még szoptatom a kicsit, ezért én is kerültem ezeket az élelmiszereket. A bőréről lassan elmúltak a kiütések. A diétát 5 hétig tartottuk. Ezután sajnos még súlyosabban jelent meg az ekcéma, ezúttal a baba nyakán, mellkasán és hátán. A gyermekorvosunk azt tanácsolta, hogy ne tartsunk semmi féle diétát, mert nagy tápanyagvesztéssel jár a kicsi számára, és hogy egyébként is túl pici bármilyen teszthez. Azt szeretném kérdezni, hogy tényleg túl pici bármilyen teszthez, és tényleg ne tartsunk be semmilyen diétát?
Válaszát előre is köszönöm! Andrea

Hauser Péterné Gyöngyi
Hauser Péterné Gyöngyi egészségügyi asszisztens
Tisztelt Édesanya,

Az allergia teszt 2 éves kor alatt szakmailag nem elvégezhető, mert az immunrendszere még nincs kifejlődve. Gyermek gasztroenterológus szakorvosunk Dr. Polgár Marianne Tanárnő nagyon indokolt esetben 1 éves kor felett javasolja a vizsgálatot.Javaslom, hogy jelentkezzen be vizitre minden kérdésére válaszol főorvosnő.



Üdvözlettel:
Hauser Gyöngyi
asszisztens

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Segítőkész

Rendkívül nagy tudású és segítőkész, ritkán talákozni ilyen kedves és felkészült emberséges orvossal.

További vélemények

Hírek

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek
Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK