Nyírfapollen allergiásként decemberben még aligha gondol a tavaszi pollenszezonra. Ha azonban tartósan megszabadulna allergiás tüneteitől, az ünnepi készülődés mellett bizony az allergia kezelésére is érdemes időt szánnia. Az allergén immunterápiát ugyanis még ebben a hónapban el kell kezdeni. A kezelésről dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa nyilatkozott.
Ha eddig tüneti kezelést használt az allergiás tünetek ellen, akkor már jól tudja, hogy a nyírfa pollenszórása a pollennaptár szerint áprilisban kezdődik, ám ez az utóbbi években bizony több alkalommal is ettől eltérően alakult.
A tüneti kezelést akkor kell megkezdeni, amikor a nyírfapollenek megjelennek a levegőben. Ez az időpont az időjárás függvényében akár hetekkel korábbra is módosulhat. Az időjárás kiszámíthatatlansága ezért bizony igen kellemetlen napokat szerezhet a nyírfapollen allergiásoknak. Az utóbbi években jellemző volt, hogy a hirtelen jött felmelegedés miatt az összes kora tavaszi allergén szinte egy időben indult virágzásnak. Ilyen esetben annyira magas a pollenkoncentráció a levegőben, hogy a nyírfapollen allergiásoknál a korábbiaknál erősebb allergiás tünetek jelentkeznek – magyarázza dr. Moric Krisztina.
Az allergia kezelésére a másik lehetőség az allergén immunterápia. A tüneti kezeléssel szemben nemcsak kevésbé szolgáltatja ki a beteget az időjárás változásainak, de az újabb allergiákat és a szövődményként gyakran jelentkező asztmát is segít megelőzni.
Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy az allergén immunterápia az immunrendszer működését hangolja át, így megszűnik az a túlműködés, ami miatt allergiás tünetekkel reagált az allergén jelenlétére a levegőben. Ez azt jelenti, hogy már a kezelés első évétől kezdődően csökkenteni lehet a tüneti készítmények használatát, majd akár teljesen el is lehet hagyni a minimum 3 éves teljes kezelést követően.
Allergén immunterápiás kezelést követően tehát elfelejthetjük a pollennaptárt és az aktuális napi pollenjelentés követését, hiszen a kezelésnek köszönhetően már panaszok nélkül el tudjuk viselni az allergén jelenlétét.
Dr. Moric Krisztina hozzátette, hogy a nyírfapollen allergiások körében emellett magas a keresztallergiások száma is. A keresztallergia azt jelenti, hogy bizonyos ételek fogyasztása kapcsán szájüregi tüneteik – égő, bizsergő, viszkető érzés a szájpadláson, nyelven, torokban - jelentkezhetnek. Elsősorban az alma fogyasztása, de a mogyoró, őszibarack, kivi és zeller is okozhat ilyen tüneteket.
Az allergén immunterápia a pollenallergia miatt jelentkező szénanáthás tüneteket és a keresztallergia tüneteit is képes enyhíteni.
Különbség a tüneti kezeléshez képest az is, hogy az allergén immunterápiát nem tavasszal, hanem legalább két hónappal az allergén növény pollenszórása előtt meg kell kezdeni.
A kezelés indításának ideális időpontja nyírfapollen allergiások esetén december hónap. Aki tehát szeretné élvezni a kezelés pozitív hatásait már a jövő évi nyírfapollen szezonban is, most kell jelentkeznie konzultációra!
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
RENDELÉSE ÁTMENETILEG NEM ELÉRHETŐ!
További véleményekAz allergiámmal kapcsolatban kerestem fel az Allegriaközpontot. Már az első pillanattól szimpatikus, kedves emberek segítettek. A doktornő érthetően beszélt, amikor kérdeztem türelmesen végig hallgatott és válaszolt minden kérdésemre. Kedves volt és csinos.
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.