A nyaralás kisgyerekkel mindig külön kaland, számos dologra kell figyelni. Az utazás alatti komfort és unaloműzés mellett meg kell oldani például a babaételek, babakocsi szállítását is, a teendők sora pedig tovább nő, ha ételallergiás is van a családban. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa összefoglalta, hogy mire ügyeljünk, ha ételallergiás gyerekkel utazunk repülőgépen.
Az ételallergiás gyerekek nem fogyaszthatják azt az élelmiszert, ami az allergiás tüneteiket okozza.
Kizárólag a diétájuknak megfelelő alapanyagokból lehet összeállítani az ételeket, készételek esetében pedig figyelni kell, hogy az összetevők – egyéni érzékenység függvényében még akár nyomokba se – tartalmazzák az allergént.
A jegyvásárlás előtt ezért érdeklődjünk, hogy az adott légitársaság gépén elérhető-e allergénmentes étkezés.
Az utazási iroda is adhat erről információt, de nézzük át a légitársaság honlapját és a repülőtér információs oldalát is, hogy megtudjuk, milyen lehetőségeink vannak a helyszíni étkezések során és akkor, ha mi visszük magunkkal az allergénmentes menüt.
Az utazás szervezésekor egyeztessünk az allergiás gyermek kezelőorvosával is.
A hasznos tanácsok mellett, kérjünk tőle igazolást (bizonyos légitársaságok a honlapjukról letölthető formanyomtatvány kitöltését kérik) is arról, hogy a gyógyszereiket – például anafilaxia esetére az adrenalin injekciót – kézi poggyászként magunkkal vihessük.
Akkor is igazolásra lehet szükség, ha a repülőgépen nem megoldott az allergénmentes étkezés, így nekünk kell a fedélzetre felvinni élelmiszert.
Ezeket egyeztessük le előre ne csak az oda, hanem a visszaútra vonatkozóan is.
Az ételallergiák közül is ki kell emelni a földimogyoró allergiát.
Mivel ez képes akár belélegezve is komoly tüneteket, életveszélyes anafilaxiát is kiváltani, a földimogyoró allergiával rendszerint minden légitársaság kiemelten foglalkozik.
A RyanAir egyértelműen kéri, hogy ezt tudassuk a fedélzetre lépéskor, majd felhívják a többi utas figyelmét arra, hogy mellőzzék a földimogyoró tartalmú ételek fogyasztását a repülés során.
A United Airlines külön kitér arra, hogy előre csomagolt mogyorót ugyan nem tart a fedélzetem, ám azt nem tudja garantálni, hogy a felszolgált ételek nem tartalmazzák valamilyen formában – akár nyomokban - a fő ételallergéneket.
A Quatar Airways oldalán részletes leírást találunk a speciális étrendekről, amit biztosítani tudnak. Nagyon fontos tehát minden esetben az adott légitársaságra vonatkozó szabályokat és elérhető lehetőségeket utazás előtt pontosan feltérképezni.
• Ellenőrizzük az auto-injektor lejárati idejét, ha szükséges, írassunk fel újat az útra! Lehetőség szerint kettőt vigyünk magunkkal távollétünk idejére.
• A készülék használatára csak vészhelyzetben kerül sor, amikor egyébként is rosszul érezzük magunkat, a körülöttünk lévők pedig idegesek. Fontos, hogy gyakoroljuk a készülékek használatát nagyobb gyerekekkel, kisebbeknél pedig mi magunk és a vele utazók vegyék át. Egyáltalán nem ritka eset például, hogy vészhelyzetben tévedésből fordítva használják az adrenalin tollat, a hatóanyag így a combizomzat helyett a hüvelykujjba jut.
• Feltétlenül kerüljenek a kézipoggyászba a szükséges egyéb gyógyszerek, ételek és orvosi igazolások!
• Az utasbiztosítás kötésénél is tegyünk említést a gyermek ételallergiájáról, így elkerülhetjük, hogy egy félreértés vagy mulasztás miatt az esetleges költségek bennünket terheljenek.
• Tájékozódjunk előre, hogy az éttermekben és a készételek vásárlása során tudjuk, az adott nyelven mit jelentenek az allergén összetevők.
• Legyen nálunk kéznél egy kis kártya, ami tájékoztat az allergiánkról a célország idegennyelvén. Hasznos segítség, az előre letölthető, kinyomtatható, több nyelven elérhető tájékoztató. Gyerekeknél e célból gondoljunk az allergiájukra figyelmeztető karkötő viselésére is.
• Informálódjunk a legközelebbi kórház, ügyelet és gyógyszertár elérhetőségéről. Ne legyen rá szükség, de ha mégis, akkor a lehető leggyorsabban megtaláljuk.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés Allergia kivizsgálásra: |
Budai AllergiaKözpont+36 30 236 91 39 |
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekNagyon elégedett vagyok a Dokor Úr mindent kielégítő tájékoztatásával és az orvostudományban járatlan ember számára is érthető kommunikációjával, alaposságával. Köszönjük.
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.