Nikkel főként egyes ékszerekben, bizsukban található, ám Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosától megtudtuk, hogy bizonyos ételek is nagyobb mennységben tartalmazhatják. Fontos ismerni, hogy melyek ezek az élelmiszerek, mivel fogyasztásuk akkor is tüneteket okozhat, ha bőrünk nem érintkezik nikkel tartalmú tárggyal.
Amikor egy nikkel allergiás személy érintkezik a fémmel, immunrendszere tévesen úgy véli, hogy az a szervezetre káros anyag, ezért védekezni kezd ellene, hisztamint kezd termelni. Ez okozza az allergiás tüneteket.
„Ha valaki allergiás a nikkelre, akkor azt az érintkezés helyén vörös, viszkető bőrkiütés, bőrpír jelzi, de előfordulhatnak száraz, hámló foltok is. A reakció rendszerint érintkezés utáni 24-48 órán belül lép fel.”
Kiütés gyakran fordul elő a fülcimpán vagy a csuklón, mert sok fülbevaló és karóra is nikkelt tartalmaz, de gyakori a farmer gomb vagy cipzár miatt hason és a melltartó csat miatt a háton jelentkező tünet is. Nikkelt pénzérmék, mobiltelefonok, tollak, gémkapcsok, kulcsok és szemüvegkeretek, ollók, illetve rozsdamentes acélból készült tárgyak is tartalmazhatnak.
Nem csak a bőrrel való érintkezés, hanem bizonyos ételek elfogyasztása is gondot okozhat. Nikkel allergiás személyeknél a nikkelt tartalmazó ételek testszerte jelentkező erős viszketést, fokozott bőrérzékenységet, bőrszárazságot, durva, pikkelyesen hámló elváltozást is okozhatnak. Ezek a tünetek akkor is jelentkezhetnek, ha az illető nem érintkezik nikkel tartalmú tárggyal, de olyan ételt fogyasztott, ami nikkelt tartalmaz.
„Allergia esetén a bevásárlás és a készételek fogyasztása során ügyelni kell rá, hogy az ételeink ne tartalmazzanak nikkelt. Ez okból kerülendő többek közt például a fekete tea, dió, szójatej, csokoládé és kakaópor, zab, hajdina, teljes kiőrlésű búza, spárga, brokkoli, bab és körte.”
Ha valakinél felmerül a gyanú, hogy a tüneteit nikkel allergia okozhatja, akkor epicutan tesztet végeznek. A hátra ragasztott tapaszok alá felvitt allergének pontosan megmutatják, ha gondunk van valamelyik fémmel. Az allergiás reakciót a tapasz alatt jelentkező bőrtünetek: vörösség, kiütés vagy viszketés jelzi. Ha valóban a nikkel a felelős a panaszainkért, akkor a továbbiakban ügyelni kell rá, hogy ne érintkezzünk nikkel tartalmú tárgyakkal, illetve ne fogyasszunk nikkelt tartalmazó ételeket.
„A kezelés egyetlen módja, ha az allergént elkerüljük. Arra az esetre, ha alkalmanként ez mégsem sikerül, a jelentkező bőrtünetek kezeléséhez antihisztamin, illetve egyéb gyulladáscsökkentő készítményt tudunk felírni, gyógyszer vagy krémek formájában. Segítségükkel enyhíthető a viszketés és a fokozott bőrszárazság, bőrpír.”
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekAz allergiámmal kapcsolatban kerestem fel az Allegriaközpontot. Már az első pillanattól szimpatikus, kedves emberek segítettek. A doktornő érthetően beszélt, amikor kérdeztem türelmesen végig hallgatott és válaszolt minden kérdésemre. Kedves volt és csinos.
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.