Nem felesleges macera az allergia teszt többszöri leolvasása!

Nem felesleges macera az allergia teszt többszöri leolvasása!

Dr. Balogh Katalin Módosítva: 2017.12.06 09:44
Fém- és fogászati allergia vizsgálata során a pontos diagnózishoz a betegnek négy alkalommal meg kell jelennie a kezelőorvosnál, hogy a szakember a bőrtüneteket, változásokat feljegyezze. Ez első hallásra megterhelőnek tűnhet, ám ha belegondolunk, hogy a vizsgálat alapján megállapított csípő-, vagy térprotézist, fogászati implantátumot egy életen át viselni fogjuk, már nem is tűnik olyan soknak a többszöri leolvasás.

Fém- és fogászati allergia vizsgálata során a pontos diagnózishoz a betegnek négy alkalommal meg kell jelennie a kezelőorvosnál, hogy a szakember a bőrtüneteket, változásokat feljegyezze. Ez első hallásra megterhelőnek tűnhet, ám ha belegondolunk, hogy a vizsgálat alapján megállapított csípő-, vagy térprotézist, fogászati implantátumot egy életen át viselni fogjuk, már nem is tűnik olyan soknak a többszöri leolvasás.

Az epicutan teszt

fém-és fogászati allergia vizsgálata epicutan teszttelFém- és fogászati allergia vizsgálatot általában ortopédiai műtétek előtt, protézis vagy fogászati implantátum beültetését megelőzően végzünk – magyarázza dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. A vizsgálat elvégzése epicutan teszt segítségével történik, melynek során a gyanúba vett fémeket kamrás tapaszok segítségével ragasztják fel a beteg hátára. Az allergiát a bőrtünetekből lehet megállapítani, az arra érzékenyeknél a fémmel való érintkezés helyén bőrpír, duzzanat, ekcémás jellegű folt jelentkezik.

Miért nem elég egyszer leolvasni a tesztet?

A fémek korai és kései reakciókat is okozhatnak, ezért több alkalommal is szükséges leolvasni az eredményeket. Felrakás után 30 perc múlva a korai reakciót lehet megállapítani, dr. Balogh Katalin elmondta, hogy ez fémek esetén ritkán pozitív. 48 óra múlva jelenik meg a késői kontakt allergiás reakció, ami 72 óránál erősödik, ezért évekkel ezelőtt itt véget is ért a tesztelés. Időközben azonban kiderült, hogy 10% körüli gyakorisággal, 72 órán túl is jelennek meg pozitív reakciók, ezért kell megnézni a 8. napon is. „A saját tapasztalatom is ezt mutatja. Előfordult, hogy titániumra jelent meg pozitív reakció a nyolcadik napon” – teszi hozzá a főorvosnő.

Fényképről nem lehet diagnózist mondani

Sokan messziről érkeznek, nagyobb távolságokat is megtesznek, hogy az epicutan tesztet elvégeztessék. Ilyenkor, különösen, ha a beteg ortopédiai műtét előtt áll és fájdalmai vannak, az utazással járó fáradalmakat nehezebben viseli, szeretné áthidalni a távolságot és csökkenteni az utazások számát. Természetesen könnyebbséget jelentene, ha nem kellene minden alkalommal megjelenni a rendelőben – erősíti meg dr. Balogh Katalin – ám a beteg érdekében a főorvosnő ehhez mégis ragaszkodik. „Áthidaló megoldásként a beteg részéről felmerülhet, hogy személyes konzultáció helyett fényképet küld a vizsgálat területről. A fotó azonban nem adja vissza a valós képet, emellett sokszor például az ujjammal is megtapintom a bőrt. Az internet sok mindenre jó, de nem mindenre. Nem lehet súlyos döntéseket hozni, felelősséggel véleményt, javaslatot adni egy esetlegesen rossz minőségű fotó alapján.”

Allergia vizsgálattal elkerülheti az újabb műtétet!

A vizsgálat alapos elvégzése azért fontos, mert ha az implantátum beültetését követően derül fény az allergiára, akkor csak egy újabb műtéttel, az implantátum cseréjével lehet megszüntetni a beteg panaszait. Ha viszont már a beavatkozás előtt kiderül, hogy milyen fémekre allergiás, akkor olyan anyagot használnak, amely nem okoz majd panaszokat. A fémek közül leggyakrabban a nikkel, a króm, a kobalt és a réz okoznak tüneteket, de már az aranyról, sőt az elmúlt években a korábban hipoallergénként ismert titániumról is kimutatták, hogy implantátumokban történő felhasználása az arra érzékenyeknél allergiás tüneteket válthat ki.

További hírek>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő

Jelenleg fogászati kezelésre járok,gyökér kezelést végez az orvosom.A problémám a következő:a fog kifúrása után jött a tisztítás amely után a fájdalom megszűnt.Ezt a tisztítást háromszor végezte el egy hetes szünetekkel.Probléma semmi,fájdalom nincs,érzékenység se hidegre,se melegre nincs.Jön a próba tömés(nem tudom mik ezek a tüskék amiket ilyenkor beraknak) másnap már igen erős fájdalom a fogban.Vissza ,az orvos kifaragja a tüskéket,tisztítás ,innentől a fog érzékeny.hidegre- melegre,nyomásra.Az orvos azt mondja.lehet húzni kell!Na most ez a harmadik fog amit gyökér kezelt,az előző kettőt lezárta,de most is fáj.(Abból az egyiket szintén újra kellett nyitni,két hónapig molyolt vele.)Felmerült bennem a gyanú.nem lehet,hogy allergiás vagyok arra az anyagra amit belerak töméskor?Válaszát előre is köszönöm!

Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin allergológus
Tisztelt Bencsik Úr!

Az allergia jellemzően gyulladást okoz az érintett területen, a gyulladás tünetei uralják a klinikai képet ( duzzanat, fájdalom, vérbőség).

Az ön által leírt tünetek elvileg megfelelhetnek, de az is lehetséges, hogy mikor a töméssel a fogorvos lezárja az üreget, a lezárt gyökércsatornában elinduló folyamatok okozzák.

Allergia teszt elvégzése annyiban segíthet, hogy megmutatja, Ön túlérzékeny e a gyökértömésnél használt anyagra, és ha igen, akkor ez egy lehetséges ok, és ez esetben ezzel az anyaggal nem érdemes tovább kísérletezni.

A tesztet szívesen elvégezzük, azonban feltétlenül szükséges a töméshez használt anyag összetételének az ismerete a teszt eredményének értékeléséhez.

Üdvözlettel:



Dr Balogh Katalin

Fül orr gégész

Allergológus szakorvos

Budai Allergiaközpont

www.allergiakozpont.hu

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmailag felkészült

A doktornő szakmailag felkészült. Kedves és a betegek érdekeit tartja szem előtt.

További vélemények

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK