A hasmenés gyakori panasz. Gyomorrontás vagy vírusfertőzések következtében rendszerint hirtelen jelentkezik, majd néhány napon belül elmúlik. Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa arra figyelmeztet, hogy a rendszeres, hosszabb időn át fennálló hasmenés akár súlyos betegséget is jelezhet. Ilyen esetben a hasfogók szedése és a kímélő étkezés nem oldja meg a problémát, fontos a kiváltó okot felderíteni és célzottan kezelni.
A tejcukor felszívódás zavara, a laktóz intolerancia vagy másnéven tejcukor érzékenység. Ha a tejcukrot lebontó laktáz enzim mennyisége valamilyen okból lecsökken a szervezetben, akkor az elfogyasztott tejtermékek tejcukor tartalma emésztetlenül halad át a gyomor- és bélrendszeren. Az el nem bomlott és fel nem szívódott laktóz intenzív bélhangokat, puffadást, hasfájást és hasmenést okoz, rendszerint a tejcukrot tartalmazó ételek elfogyasztását követően egy-két órán belül. Lehet az oka öröklött tulajdonság, antibiotikum szedése vagy fertőző hasmenés is.
A gyanú a cöliákiára terelődik, ha a gyakori hasmenés, zsírfényű széklet mellett puffadás, gyermekeknél jellegzetes előre domborodó „pókhas”, a rossz felszívódás miatt tápanyag- és vitaminhiány, vérszegénység is jelentkezik. Ilyenkor a glutén a bélnyálkahártyát teszi tönkre és minden széklet laza, akkor is, amikor éppen nem liszteset fogyasztott. A felnőtt korban diagnosztizált esetekben lehet változó a széklet állaga.
Érdekes azonban, hogy a glutén fogyasztása nem egyaránt mindenkinél okoz hasmenést, vannak, akik székrekedésre panaszkodnak, ha orvoshoz fordulnak. A nem-cöliákiás-gluténérzékenység (NCGS) esetében például kifejezetten jellegzetes a hasmenéses és a székrekedéses epizódok váltakozása. Emellett fejfájás, ízületi fájdalmak és krónikus fáradtság is gyakori panasz.
A szerteágazó tünetek az irritábilis bél szindrómára is jellemzőek az NCGS-hez pedig annyiban hasonlít, hogy itt is jellemző a hasmenéses és a székrekedéses epizódok váltakozása. Visszatérő probléma még a jelentős mértékű puffadás és fokozott gázképződés.
Tünetei lehetnek enyhébbek vagy súlyosabbak, nyugvó fázisokat követően a panaszok fellángolhatnak. A gyakori hasmenés mellett erős hasfájást is okoz, emellett véres széklet, fáradtság, láz és fogyás is jelentkezhet. Erősíti a Crohn-betegség gyanúját, ha a hasmenés mellett egyéb panaszaink – ízületi- és bőrbetegségek, szemgyulladás, epe- és vesekövek, májgyulladás - is jelentkeznek.
Hasmenés a felsoroltak mellett még több okból is jelentkezhet. Antibiotikum szedés után is előfordulhat, ilyenkor fontos, hogy a bélflóra regenerációját probiotikumokkal segítsük. Utazók hasmenése néven ismert a nyaralás közben vagy után jelentkező kellemetlen panasz, melynet akár a rossz higiéniás viszonyok vagy az új, korábban nem fogyasztott ételek is okozhatnak. Ilyen esetekben a tünetek rendszerint néhány napon belül elmúlnak.
Ha azonban a hasmenés tartóssá válik, vagy visszatérően jelentkezik, egyéb panaszok is társulnak hozzá és/vagy egyértelműen étkezésekhez köthető, akkor forduljunk orvoshoz. A kivizsgálást követően az alapbetegségtől függően gyógyszeres kezeléssel, szükség esetén műtéttel és speciális diétával lehet megszüntetni a tüneteket és megelőzni a komolyabb szövődményeket
gyermek és felnőttkorban asztma
COPD, köhögés
reflux
étel-allergia
laktózintolerancia (tejcukor-érzékenység)
Vélemények dr. Hidvégi Edit PhD-ről>>>
Rendelés típusa:
személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
Rendelési információ:
Csütörtök: csak távkonzultáció
Péntek: személyes vizit az Ostrom utcai rendelőben (a Széll Kálmán térnél)
További vélemények"Hidvégi Edit doktornő nemcsak kiváló és nagyon széleskörű tudással rendelkező szakorvos, hanem rendkívül kedves, odafigyelő, segítőkész és lelkiismeretes. Minden kérdésemre választ kapok tőle, érthetően, világosan kommunikál és mindent megtesz a gyógyulásomért. Már többször jártam nála, és maximálisan meg vagyok elégedve vele."
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.