Mit tegyek allergia ellen?

Mit tegyek allergia ellen?

Dr. Moric Krisztina Módosítva: 2023.03.31 12:50

Az allergiások száma folyamatosan emelkedik, csak a parlagfű allergia mintegy 2,5 millió embert érint. A tavasztól őszig tartó pollenszezonban ezért évről évre egyre többen teszik fel a kérdést: mit tegyek allergia ellen? Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, milyen lehetőségeink vannak a szénanáthás tünetek kezelésére.

Tüneti kezelés vagy allergén immunterápia

Allergia ellen alapvetően kétféle kezelési lehetőség közül választhatunk. Bármelyiket is kezdjük el, első körben allergiavizsgálatot végzünk, meghallgatjuk a beteg panaszait, tüneteit, s ezt a vizsgálat eredményével összevetve megállapítjuk a diagnózist – foglalta össze az allergológussal történő találkozás részleteit dr. Moric Krisztina. Ezt követően összeállítjuk a kezelési tervet.

Allergia ellen - a tüneti kezelés

A tüneti kezelésben alkalmazott készítmények, mint az antihisztamin tabletta és allergia elleni orrspray az allergiás tünetekre hatnak, a hisztamin felszabadulását gátolják a szervezetben, az orrnyálkahártya duzzanatát csökkentik. Hatásosak a tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, szem- és orrviszketés ellen, de csak addig, ameddig az előírásnak megfelelően szedjük/használjuk a készítményeket.

Tartós megoldás – az allergén immunterápia

Tüsszögés allergia tünet, kezelés allergia ellen.Az allergén immunterápia tartós megoldás allergia ellen. Ezt az jelenti, hogy a kezelés nemcsak a tünetekre, hanem a kiváltó okra, az immunrendszer kisiklott működésére hat. Az allergiások immunrendszere ugyanis túlműködik, ezért védekezik olyan, egyébként rá nézve ártalmatlan anyagok ellen, mint például a pollenek. Az allergén immunterápia ezt a túlműködést fékezi meg azáltal, hogy a szervezetet fokozatosan hozzászoktatja az allergénhez, így az idővel nem okoz panaszokat. A kezelés alatt az otthonunkban kell cseppek vagy tabletta formájában naponta egyszer szedni a készítményt. Az allergén immunterápia így nemcsak addig hat, amíg szedjük, hanem hosszú távon, akár 10-12 évre is képes jelentősen csökkenteni, megszüntetni az allergiás tüneteket. Ehhez azonban 4 éven át tartó kezelésre van szükség.

Melyik kezelést válasszam allergia ellen?

Több szempont is meghatározza, hogy a két kezelés közül melyiket választjuk – magyarázza dr. Moric Krisztina. Ez egyfelől anyagi kérdés, az allergén immunterápiára jelenleg nincs támogatás, a beteg magának finanszírozza a kezelés költségét. Érdemes a mérlegelés során hosszú távon gondolkodni. Az allergia nem múlik el, így akinél például évről évre visszatérő panaszokat okoz a parlagfű allergia, időjárástól függően ez évente átlagosan 3 hónapot jelent, amíg a tüneti szereit szedi.

 

Az allergén immunterápiával már a kezelés első évében jelentősen javulnak a panaszok, így már ekkor csökkenteni lehet a tüneti készítmények használatát. A kezelés négy évét követően pedig ezeket akár 10-12 évre teljesen el is lehet hagyni, ami jelentős megtakarítást jelenthet a betegnek. Érdemes azért is ezt a kezelést választani allergia ellen, mert bizonyítottan képes csökkenteni a szénanátha gyakori szövődményét, az asztma megjelenését, illetve megelőzni újabb allergiák kialakulását is.

 

Gyermekvállalást tervező hölgyek számára is javasoljuk, hiszen várandósság alatt a tüneti szerek szedése kerülendő, viszont a már korábban megkezdett allergén immunterápia folytatható akkor is, ha közben a terhesség létrejön. Döntő szempont a választásban, hogy az allergén immunterápiát az allergén növény pollenszórása előtt három hónappal korábban meg kell kezdeni. Parlagfű allergiásoknak tehát még esetlegesen májusban van rá lehetőség.

Téma szakértője

  • Dr. Moric Krisztina

  • Szakterületek:
    • allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • immunterápia
    • felső légúti allergiák
    • szénanátha
    • fémallergia
    • fül-orr-gégeszeti tünetekkel járó anafilaxia utáni kivizsgálás
    • felnőtt- és gyermekellátás (5 éves kortól) 

    Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>

     

    Rendelés típusa: 

     

    * Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!
Érdekelne, hogy egy antihisztaminhoz hozzá lehet szokni? Már mint úgy értve hogy nem hat? 1 éve szedi a 2 éves kisfiam a Lordestin szirupot. Fül orr gégész írta fel, mert sajnos novembertől áprilisig 4-5 alkalommal van középfül gyulladása. Augusztusban ki lett véve az orrmandulája ez okból, de sajnos a helyzet változatlan. Novembertől jelenleg a második középfül gyulladása zajlik. 3 hete folyik az orra szünet nélkül, és orrdugulása van. Használtunk már Nasivin, Sterimar, Septanazal, Carrevir. Javulás semmi. Köszönöm válaszát.

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt Slezsák Gabriella !

Feltehetően nem hozzászokásról van szó, hanem olyan ok áll a háttérben , amelyet nem old meg az antihisztamin. Ismételt fül-orr-gégészeti , emellett allergia vizsgálatot javasolok. A további kezelést a vizsgálatok eredménye alapján lehet megválasztani.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Közvetlen, barátságos

Sikerült egy olyan orvossal konzultálni aki figyelt, értette, megértette panaszom. Számomra, mint laikusnak is érthető, pontos, érthető, elfogadható tájékoztatást adott. A doktornő tökéletesen kommunikált, pont annyira volt közvetlen és barátságos, illetve távolságtartó amennyire kellett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek
Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK