Az otthonunkban élő, szabad szemmel nem látható, mikroszkopikus méretű élőlények jelenléte komoly problémát jelenthet az allergiás és asztmás emberek számára. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy milyen tüneteket okoznak és hogyan kezelhetjük.
Az elhalt hámsejtekkel táplálkozó poratka az egyik leggyakoribb környezeti allergén. Az általa okozott allergiás tünetek egész évben jelentkezhetnek, az őszi-téli időszakban még intenzívebben.
„Ahogy beköszönt az ősz, egyre több időt töltünk a lakásban, ahol - különösen, ha magas a páratartalom – nagy számban lehetnek jelen poratkák. Akinél allergiás tüneteket okoznak, alapos takarítással, a lakás minimalizmus jegyében történő berendezésével és gyógyszeres tüneti, vagy hosszútávú megoldást nyújtó immunterápiás kezeléssel védekezhet ellenük.”
Allergiás vagyok a porra – gyakran így nevezzük leegyszerűsítve, ha a poratka allergiára gondolunk. A poratka valójában nem maga a por, hanem egy apró élőlény, ami az emberekről és állatokról természetes folyamatként leváló, elhalt hámsejtekkel táplálkozik.
„Kedvelik a meleg, párás környezetet, télen a tartósan 60% feletti páratartalmú otthonokban kedvező feltételeket találnak. A legnagyobb mennyiségben az ágyban, matracban, párnában, kárpitozott bútorokban és szőnyegekben fordulnak elő.”
A poratka kétféle módon okoz allergiát. Az első a poratka ürüléken keresztül történik. Ez a levegőben szálló, beszáradt széklet az, amit ha az allergiás személy belélegez, a tüneteit kiváltja. A másik allergén forrás maga a poratka teste. Amikor elhullanak, a maradványaik az élőhelyükön maradnak, így ez az életciklusuk során előállított második allergénnek tekinthető.
Leggyakrabban légúti panaszok jelentkeznek, amik jellemzően a lakásban vagy zárt térben erősebbek, szabadban javulnak a friss levegőn. Orrdugulás, tüsszögés, köhögés, szemviszketés mellett azonban sokaknál okoz bőrtüneteket is a poratka allergia. Ha az ágyban fekve, ahol közvetlenül érintkezik a bőrünk a poratkákkal, rendszeresen viszketést érzünk, kiütések, vörös foltok jelennek meg rajtunk, akkor ez is állhat a háttérben. Asztmások esetében a magas poratka koncentráció hatására erősödhetnek a tünetek.
Ha a felsoroltak alapján úgy érzi, ez állhat elhúzódó panaszai hátterében, akkor ajánlott allergológushoz fordulnia. A kezelőorvos részletesen ki fogja kérdezni a tüneteiről, arról, hogy mióta állnak fenn és mikor, milyen formában jelentkeznek. Ahhoz, hogy az allergént be tudja azonosítani, allergia vizsgálatot fog végezni. Ez történhet prick-teszttel (alkaros bőrpróba) vagy vérvizsgálattal is. A vizsgálatok eredménye és az ön beszámolója alapján állapítja meg a diagnózist.
Poratka allergia ellen tüneti kezelésként antihisztaminok szedése, szteroid tartalmú orrspray, a szemtünetek ellen szemcsepp alkalmazható. Asztma esetén ezeket az asztma kezelésére szolgáló egyéb készítmények mellett kell használni.
„Mivel a poratkák egész évben tüneteket okozhatnak, érdemes megfontolni a tartós kezelés lehetőségét. Az allergén-specifikus immunterápia 3-5 éves kezeléssel akár 10-12 évre megszüntetheti az allergiás panaszokat. Segítségével akkor sem jelentkeznek majd az allergiás tünetek, ha poratka jelen van a levegőben.”
A kezelés hatékonyságát növelni tudjuk, ha -amennyire csak lehet- csökkentjük a környezetünkben az atkák számát. Ennek érdekében a következőket érdemes megfogadni:
Rendelés típusa:
személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
kizárólag magyar nyelvű ellátás
kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelési információ:
Vélemények dr. Tárnok Ildikóról>>>
További véleményekNéhány szóban összefoglalva: gyors időpontfoglalás, szimpatikus személyzet, a doktornő alapos, lelkiismeretes, minden tekintetben maximálisan elégedett vagyok. Nagyon köszönöm!
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.