Közeleg az utolsó hétvége, amikor még az ajándékok beszerzését elintézhetjük. Ha ékszer vásárlásán gondolkozunk, a forma és a szín mellett érdemes a fémek anyagára is figyelni. Kellemetlen meglepetést okozhat, ha az ékszer felvételét követően piros foltok, viszketés és kiütések árulják majd el, hogy a megajándékozott bizony allergiás az adott fémre.
Közeleg az utolsó hétvége, amikor még az ajándékok beszerzését elintézhetjük. Ha ékszer vásárlásán gondolkozunk, a forma és a szín mellett érdemes a fémek anyagára is figyelni. Kellemetlen meglepetést okozhat, ha az ékszer felvételét követően piros foltok, viszketés és kiütések árulják majd el, hogy a megajándékozott bizony allergiás az adott fémre.
A nők szeretik az ékszereket, szívesen is váltogatják a ruhához, hangulatukhoz illő kiegészítőket, így ezzel gyakorlatilag végtelen számú ajándékozási lehetőséget biztosítanak a férfiaknak. Ha már végig is gondoltuk, hogy kedvesünk minek örülne a legjobban, mielőtt megvásárolnánk a kiszemelt ajándékot, érdemes átgondolni, hogy milyen anyagból készült ékszert válasszunk. „Ha visszaemlékszünk például arra, hogy kedvesünk panaszkodott a fém öv, vagy melltartócsat helyén jelentkező kiütések, viszketés, égő érzés, vagy piros foltok miatt, akkor ezek a tünetek már felvethetik a fémallergia gyanúját” – figyelmeztet dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. Fémallergia bármilyen fémre kialakulhat, a legtöbb panaszt azonban a nikkel okozza, előfordulása nők körében különösen magas, mintegy 30 százalék körüli.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A bizsuk nem nemesfémekből készülnek, ezzel együtt nagyon népszerűek, hiszen segítségükkel változatos kiegészítőkre tehetünk szert, viszonylag kedvező áron. Ám nem ritka sajnos, hogy a bizsuk viselése kellemetlen tüneteket okoz: a fülbevaló környékén a fül ég, viszket, a nyaklánc, karkötő mellett a bőr kipirul, begyullad. „A fémallergia leggyakrabban bőrtünetekkel jelentkezik. Vörösség, viszketés, duzzanat, hámló-kiszáradt bőr. A tünetek először közvetlenül az érintkezés helyén alakulnak ki, később akár testszerte is megjelenhetnek. Hosszabb fennállás esetén a bőr megvastagodik, berepedezik. Bizonyos esetekben a bőrtünet lehet csalánkiütés szerű is” – foglalja össze a fémallergia tüneteit dr. Balogh Katalin.
Azt gondolhatnánk, hogy bizsuk helyett biztosabb, ha ezüst ékszert választunk, de sajnos gyakran ezek viselése is fémallergiás tüneteket vált ki. Ennek oka, hogy az ezüstből készült ékszereket más fémekkel is ötvözhetik, az eltérő összetétel miatt pedig az is előfordulhat, hogy az egyik ezüst ékszer panaszokat okoz, a másik pedig nem.
Fémallergia esetén a panaszok csak úgy szüntethetők meg, ha az adott fémet tartalmazó ékszert, ruhaneműt nem viseljük. Ha korábban voltak már tüneteink, fémallergia vizsgálattal lehet beazonosítani, hogy pontosan melyik fém okozta a panaszokat. Dr. Balogh Katalin ennek ellenére senkit nem beszél le arról, hogy ékszert ajándékozzon, javasolja viszont, hogy vásárlás előtt próbáljuk meg kideríteni, hogy a kiszemelt ékszer milyen fémekből készült, tartalmaz-e nikkelt. Ha végképp tanácstalanok vagyunk, válasszunk aranyból készült ékszert, ez az az anyag, amely a legkisebb valószínűséggel fog allergiás tüneteket okozni.
Vélemények dr. Balogh Katalinról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekHatalmas szakértelemmel, kellő odafigyeléssel, partnerként kezeli a beteget. Végre valaki segített rajtam és "megfejtette" mi van a tünetek hátterében. Köszönöm!!
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.